سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین
۲۵ فروردین ۱۴۰۰ سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین

آمارها حکایت از آن دارد که شرکت‌های چینی، با ثبت رکوردهای خیره‌کننده در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان بازیگران برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین معرفی نموده‌اند. بنابر فهرست منتشر شده توسط «IAM»، در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، تنها یک شرکت غیر چینی وجود دارد!

فناوری بلاک‌چین که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین اختراع پس از اینترنت یاد می‌شود، در ابتدا به‌عنوان بستر اصلی توسعه ارزهای دیجیتال مطرح بود. اما به مرور زمان و با آشنایی بیشتر شرکت‌های فناور با پتانسیل‌های این فناوری ارزشمند، کاربردهای مختلفی برای آن توسعه یافت که از آن جمله، می‌توان به خدمات مالی و مبادلات پولی، شبکه‌های اجتماعی، مدیریت دیجیتال فرآیند ساخت افزودنی، جمع‌آوری داده‌ها در خانه‌های هوشمند، حفظ حریم شخصی در مرورگر وب و حتی رهگیری و ارزش‌گذاری پتنت اشاره نمود. در این میان، چین در راستای چشم‌انداز بلندپروازانه خود برای سیطره بر جهان از طریق حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر نوآوری، این حوزه از فناوری را در اولویت سیاست‌های حمایتی خود قرار داده است. نتیجه این تمرکز و سیاست‌های حمایتی، پیشگامی بی‌بدیل شرکت‌های چینی در زمینه ثبت اختراعات حوزه بلاک‌چین می‌باشد.

بنا بر گزارش منتشر شده، ۹ شرکت چینی لیست شده در فهرست متقاضیان برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، مجموعاً با ۳۰۶۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰ میلادی، تقریباً یک سوم از مجموع پتنت‌های جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان، «Ant Group» که از زیرمجموعه‌های گروه تجاری علی‌بابا قلمداد می‌شود، با ثبت ۵۸۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰ و حتی با افت تقریباً ۳۳ درصدی نسبت به ۸۸۰ درخواست ثبت شده در سال ۲۰۱۹ میلادی، مجموعاً با ۲۲۹۸ درخواست، در رده نخست بازیگران برتر قرار گرفته است.

نکته جالب در خصوص گزارش منتشر شده «IAM»، در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف برای معرفی متقاضیان برتر است. طبقه‌بندی این شرکت‌ها، با استفاده از شاخص پتنت‌های جهانی یا «DWPI» انجام گرفته که توسط شرکت کلاریویت (Clarivate) ارائه شده است. این شاخص، به‌طور همزمان به هر دو مقوله کیفیت و کمیت پرداخته و از همین رو، در کنار تعداد درخواست‌های به ثبت رسیده توسط هر شرکت، فاکتورهای دیگری همچون وسعت فنی، پوشش جغرافیایی و متوسط استنادات سالیانه را هم مورد ارزیابی قرار می‌دهد. همین عامل، موجب شده تا «IBM» به عنوان تنها شرکت چینی حاضر در این لیست، علیرغم تعداد پتنت کمتر نسبت به برخی رقبا، بعد از «Ant Group»، در رده دوم لیست قرار گیرد. گفتنی است که این شرکت با ثبت ۶۴۷ درخواست ثبت اختراع، رده چهارمی را از منظر تعداد پتنت دارد.

«Ping An Group» با ۱۲۱۵ درخواست و تنسنت (Tencent) با ۵۸۵ درخواست، از دیگر بازیگران برتر در سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شوند. «Ping An Group» با عملکرد خارق‌العاده خود در این سال و در حالی که سال قبل تنها ۲۱۹  درخواست در این حوزه ثبت نموده بود، موفق به پیشی گرفتن از تنسنت از منظر تعداد درخواست شده است. روند تغییرات قابل توجه، حکایت از این واقعیت دارد که علیرغم نوظهور بودن فناوری بلاک‌چین، شرکت‌های مختلف با تمام قوا در تلاش برای پیشی گرفتن در این حوزه می‌باشند.

کای لیانگ (Cai Liang)، معاون اجرایی مرکز تحقیقات بلاک‌چین دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)، با اشاره به نقش فناوری بلاک‌چین و مشارکت فعالانه فناوران چینی می‌گوید: «با پشتیبانی قوی از سیاست‌های ملی و سرمایه‌گذاری‌های کلان، فناوری بلاک‌چین در مرحله کلیدی پیشرفت اقتصادی و امکان‌پذیر ساختن اقتصاد واقعی است. مؤسسات تحقیقاتی و شرکت‌های چینی، به‌طور فزاینده‌ای از لزوم حمایت از حقوق مالکیت فکری آگاه بوده و سعی دارند تا با افزایش رقابت‌پذیری خود در سطح بین‌المللی، نفوذشان در بازار را افزایش دهند».

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.