پیشگامی غول‌های فناوری آمریکا در حوزه محاسبات کوانتومی
۳۱ فروردین ۱۴۰۰

پیشگامی غول‌های فناوری آمریکا در حوزه محاسبات کوانتومی

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مایکروسافت، غول نوستالژیک صنعت کامپیوتر، رهبری نوآوری در حوزه محاسبات کوانتومی را در دست گرفته است. پس از این شرکت که با ۴۲۵ درخواست ثبت اختراع در سال ۲۰۱۹ میلادی، در صدر فهرست متقاضیان برتر قرار دارد، «D Wave Systems» و «IBM» به ترتیب با ۳۰۷، ۲۹۶ درخواست، در تلاش برای رسیدن به این غول آمریکایی هستند.

محاسبات کوانتومی، یکی از حوزه‌های نوظهور فناوری است که در سال‌های اخیر، به شدت مورد استقبال صنایع و شرکت‌های فناور مختلف قرار گرفته است. این مفهوم پیشرفته که از پدیده‌های مکانیک کوانتومی برای انجام محاسبات استفاده می‌کند، دروازه‌های جدیدی از علم را در پیش روی بشریت قرار داده و با گذشت هر سال، با پیشرفت‌های قابل توجهی همراه می‌گردد. امیدهای موجود برای ایجاد و توسعه رایانه‌های کوانتومی و آینده‌ای که برای آن‌ها تصور می‌شود، به حدی است که بسیاری از سازمان‌های خصوصی و دولتی، به اقسام مختلفی برای توسعه این فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنند. بدیهی است که با پررنگ شدن نقش اطلاعات و داده در دنیای فعلی، سرعت گرفتن محاسبات تا چه حد می‌تواند ارزشمند باشد. خروجی این سرمایه‌گذاری‌ها را می‌توان در قالب صدها پتنت به ثبت رسیده توسط شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک مشاهده نمود.

بر اساس اطلاعات استخراج شده از میان اسناد ثبت اختراع، پرکارترین فناور جهان در حوزه محاسبات کوانتومی، مایکروسافت است. این غول آمریکایی، با توجه به قابلیت‌های بی‌سابقه این فناوری در حل پیچیده‌ترین چالش‌های جامعه، سرمایه‌گذاری هنگفتی در این خصوص انجام داده و در تلاش است تا با پیشرو بودن در این حوزه، قدرت خود را به همه رقبا دیکته نموده و خود را در حوزه توسعه پردازشگرها و رایانه‌های نسل جدیدتر نیز، به‌عنوان یک رهبر جهانی معرفی نماید. در همین راستا، با گذشت چندین دهه فعالیت‌های تحقیق و توسعه، مایکروسافت موفق به دستیابی به پیشرفت‌های کلیدی در لایه‌های مختلف این فناوری، اعم از نرم‌افزار، کاربردها، دستگاه‌ها و کنترل آن شده است. این شرکت فناور، تاکنون ۴۲۵ پتنت با موضوع محاسبات کوانتومی به ثبت رسانیده و به همین واسطه، در صدر متقاضیان برتر ثبت اختراع قرار گرفته است. جالب این‌که در سال ۲۰۱۹ میلادی، مایکروسافت «Azure Quantum» را به‌عنوان یک اکوسیستم ابری معرفی نموده که مزایای این فناوری را برای مردم و سازمان‌های مختلف در دسترس قرار می‌دهد.

دومین شرکت فعال در نوآوری‌های کوانتومی، «D Wave Systems» است. این شرکت، نخستین تأمین‌کننده تجاری رایانه‌های کوانتومی در جهان است که از همان ابتدای تأسیس خود، بر پیگیری سریع‌ترین مسیرهای تحقق کاربردهای عملی و ارزشمند برای مشتری متمرکز می‌باشد. «D-Wave Systems» با ۳۰۷ درخواست ثبت اختراع، در رده دوم متقاضیان برتر جای دارد. دیگر متقاضی فعال ثبت اختراع در حوزه محاسبات کوانتومی، «IBM» است که با ۲۹۶ درخواست ثبت اختراع، رده سومی را از آن خود نموده است. لازم به ذکر است که این شرکت فناور، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در طیف وسیعی از نوآوری‌های مختلف داشته و به همین واسطه، در سال ۲۰۲۰ میلادی، با اخذ ۹۱۳۰ گواهی ثبت اختراع در آمریکا، عنوان برترین شرکت دارنده گواهی ثبت اختراع در این کشور را برای بیست و هشتمین سال متوالی به خود اختصاص داد. عمده این پتنت‌ها، به هوش مصنوعی، نرم‌افزارهای ابری، محاسبات کوانتومی و امنیت اختصاص دارد.

در نهایت، اینتل را می‌توان دیگر پیشگام نوآوری در زمینه محاسبات کوانتومی دانست که با توجه به قابلیت‌های فناورانه و تجارب حاصل از تحقیق و توسعه داخلی و همکاری با دانشگاه‌ها و سایر صنایع، موفق به ثبت ۲۴۲ درخواست در این حوزه شده است. لازم به تأکید است که در کنار این چهار غول فناوری، بسیاری دیگر از فناوران مشهور، از جمله گوگل، آمازون، بایدو و «Atos Quantum» هم در این زمینه پیشتاز بوده و سعی در پیشی گرفتن از سایر رقبا دارند.

پربازدید‌ترین‌ها

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.