پیشگامی غول‌های فناوری آمریکا در حوزه محاسبات کوانتومی
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ پیشگامی غول‌های فناوری آمریکا در حوزه محاسبات کوانتومی

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مایکروسافت، غول نوستالژیک صنعت کامپیوتر، رهبری نوآوری در حوزه محاسبات کوانتومی را در دست گرفته است. پس از این شرکت که با ۴۲۵ درخواست ثبت اختراع در سال ۲۰۱۹ میلادی، در صدر فهرست متقاضیان برتر قرار دارد، «D Wave Systems» و «IBM» به ترتیب با ۳۰۷، ۲۹۶ درخواست، در تلاش برای رسیدن به این غول آمریکایی هستند.

محاسبات کوانتومی، یکی از حوزه‌های نوظهور فناوری است که در سال‌های اخیر، به شدت مورد استقبال صنایع و شرکت‌های فناور مختلف قرار گرفته است. این مفهوم پیشرفته که از پدیده‌های مکانیک کوانتومی برای انجام محاسبات استفاده می‌کند، دروازه‌های جدیدی از علم را در پیش روی بشریت قرار داده و با گذشت هر سال، با پیشرفت‌های قابل توجهی همراه می‌گردد. امیدهای موجود برای ایجاد و توسعه رایانه‌های کوانتومی و آینده‌ای که برای آن‌ها تصور می‌شود، به حدی است که بسیاری از سازمان‌های خصوصی و دولتی، به اقسام مختلفی برای توسعه این فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنند. بدیهی است که با پررنگ شدن نقش اطلاعات و داده در دنیای فعلی، سرعت گرفتن محاسبات تا چه حد می‌تواند ارزشمند باشد. خروجی این سرمایه‌گذاری‌ها را می‌توان در قالب صدها پتنت به ثبت رسیده توسط شرکت‌های فناور بزرگ و کوچک مشاهده نمود.

بر اساس اطلاعات استخراج شده از میان اسناد ثبت اختراع، پرکارترین فناور جهان در حوزه محاسبات کوانتومی، مایکروسافت است. این غول آمریکایی، با توجه به قابلیت‌های بی‌سابقه این فناوری در حل پیچیده‌ترین چالش‌های جامعه، سرمایه‌گذاری هنگفتی در این خصوص انجام داده و در تلاش است تا با پیشرو بودن در این حوزه، قدرت خود را به همه رقبا دیکته نموده و خود را در حوزه توسعه پردازشگرها و رایانه‌های نسل جدیدتر نیز، به‌عنوان یک رهبر جهانی معرفی نماید. در همین راستا، با گذشت چندین دهه فعالیت‌های تحقیق و توسعه، مایکروسافت موفق به دستیابی به پیشرفت‌های کلیدی در لایه‌های مختلف این فناوری، اعم از نرم‌افزار، کاربردها، دستگاه‌ها و کنترل آن شده است. این شرکت فناور، تاکنون ۴۲۵ پتنت با موضوع محاسبات کوانتومی به ثبت رسانیده و به همین واسطه، در صدر متقاضیان برتر ثبت اختراع قرار گرفته است. جالب این‌که در سال ۲۰۱۹ میلادی، مایکروسافت «Azure Quantum» را به‌عنوان یک اکوسیستم ابری معرفی نموده که مزایای این فناوری را برای مردم و سازمان‌های مختلف در دسترس قرار می‌دهد.

دومین شرکت فعال در نوآوری‌های کوانتومی، «D Wave Systems» است. این شرکت، نخستین تأمین‌کننده تجاری رایانه‌های کوانتومی در جهان است که از همان ابتدای تأسیس خود، بر پیگیری سریع‌ترین مسیرهای تحقق کاربردهای عملی و ارزشمند برای مشتری متمرکز می‌باشد. «D-Wave Systems» با ۳۰۷ درخواست ثبت اختراع، در رده دوم متقاضیان برتر جای دارد. دیگر متقاضی فعال ثبت اختراع در حوزه محاسبات کوانتومی، «IBM» است که با ۲۹۶ درخواست ثبت اختراع، رده سومی را از آن خود نموده است. لازم به ذکر است که این شرکت فناور، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در طیف وسیعی از نوآوری‌های مختلف داشته و به همین واسطه، در سال ۲۰۲۰ میلادی، با اخذ ۹۱۳۰ گواهی ثبت اختراع در آمریکا، عنوان برترین شرکت دارنده گواهی ثبت اختراع در این کشور را برای بیست و هشتمین سال متوالی به خود اختصاص داد. عمده این پتنت‌ها، به هوش مصنوعی، نرم‌افزارهای ابری، محاسبات کوانتومی و امنیت اختصاص دارد.

در نهایت، اینتل را می‌توان دیگر پیشگام نوآوری در زمینه محاسبات کوانتومی دانست که با توجه به قابلیت‌های فناورانه و تجارب حاصل از تحقیق و توسعه داخلی و همکاری با دانشگاه‌ها و سایر صنایع، موفق به ثبت ۲۴۲ درخواست در این حوزه شده است. لازم به تأکید است که در کنار این چهار غول فناوری، بسیاری دیگر از فناوران مشهور، از جمله گوگل، آمازون، بایدو و «Atos Quantum» هم در این زمینه پیشتاز بوده و سعی در پیشی گرفتن از سایر رقبا دارند.

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو

باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو، با حمایت کانون پتنت ایران، اقدام به برگزاری یک وبینار تخصصی مالکیت فکری برای کسب‌و‌کارهای نوپا، مراکز دانش‌بنیان و دانشگاهیان نموده است. در پایان این رویداد سه روزه که ۲۲ لغایت ۲۵ آبان ماه برگزار می‌گردد، گواهینامه بین‌المللی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو نیز به شرکت‌کنندگان اعطا می‌گردد.

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری

اولین رویداد از مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفته جاری، مورخ دهم آبان ماه، با حضور ۱۰۳ نفر از مدیران فناوری، کارشناسان دفاتر مالکیت فکری و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های وابسته به این وزارتخانه برگزار گردید. تمرکز ویژه این رویداد که با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار شد، بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان و رویکردهای ممکن برای دانشگاه‌های داخلی بود.

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار
۲۳ آبان ۱۴۰۰

لزوم حمایت از پتنت‌های راهبردی در مسیر ایده تا بازار

دومین وبینار «مدرسه پاییزه» با عنوان «مالکیت فکری، بودن یا نبودن مسئله این است!» ویژه مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار گردید.  

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید
۲۴ آبان ۱۴۰۰

رده ۶۰ شاخص جهانی نوآوری به ایران رسید

بر اساس آمار منتشر شده، ایران در شاخص‌های مختلف در مقایسه با ده کشور برتر، کشورهای منطقه و گروه کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا در حوزه خروجی‌های فناوری عملکرد مطلوبی داشته تا جایی که به جایگاه 60 در شاخص جهانی نوآوری رسیده است.

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی
۹ آبان ۱۴۰۰

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی

یک شرکت فعال در صنعت پهپاد، ایده‌ای جدید و نوآورانه برای نسل آتی صندوق‌های پست خانگی ارائه نموده است. دران‌دک در حال توسعه یک محفظه هوشمند برای دریافت محموله‌های پستی است که مجهز به قابلیت‌های مختلفی نظیر سیستم‌های گرمایش و سرمایش، احراز هویت، امضای از راه دور، رهگیری مرسوله و حتی قابلیت شارژ پهبادها بوده و می‌تواند انقلابی در زمینه خدمات پستی و تحویل سفارشات ایجاد نماید.