دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه
۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به راه‌اندازی یک دوره خودخوان نموده که اقشار مختلف جامعه، اعم از کودکان و نوجوانان، تا مادران خانه‌دار و حتی افراد توانیاب را مورد توجه قرار داده است. این دوره که تحت عنوان «مالکیت فکری برای همه» می‌باشد، متشکل از مقالات مرتبط با حوزه مالکیت فکری، داستان‌های موردی از افراد موفق و مصاحبه‌های اختصاصی با چهره‌های شناخته شده و در قالب‌های چندرسانه‌ای از جمله، متن، صدا و تصویر می‌باشد.

بلوغ یک دانش و مهارت و ترکیب آن با نبوغ، می‌تواند به شکل‌گیری یک دارایی فکری ارزشمند منجر شده و اهرمی برای درآمدزایی باشد. ذهن‌های خلاق، هر روز ایده‌های جدیدی ارائه می‌کنند. اما بسیاری از این افراد، ارزش واقعی ایده خود را ندانسته و فکر می‌کنند که تنها اختراعات افراد بزرگی همچون ادیسون، آثار هنری افراد مشهوری مانند داوینچی یا نشان تجاری برندهای معروفی مثل اپل، در محدوده حفاظت توسط حقوق مالکیت فکری قرار می‌گیرد. اما این باور بسیار غلطی است! مالکیت فکری، برای همه است و هیچ محدودیتی چه از نظر سن، چه از نظر جنسیت و چه از نظر میزان توانمندی‌ها وجود ندارد؛ از مادر خانه‌داری که برای فرزند خود یک وسیله ساده و به‌ظاهر پیش پا افتاده می‌سازد، تا هنرمند جوانی که به واسطه نداشتن دست، از دندان برای نقاشی استفاده می‌کند، تا دانش‌آموزی که برای توسعه کسب‌وکار خلاقانه خود یک علامت تجاری جدید ایجاد می‌کند، همگی می‌توانند از مزایای قابل توجه مالکیت فکری استفاده کنند.

 در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران، دوره‌ای خودخوان تحت عنوان مالکیت فکری برای همه راه‌اندازی نموده که تمامی افراد از اقشار مختلف را مخاطب خود قرار داده است و بدین منظور تمامی فایل‌های متنی از طریق خوانش صوتی و تمامی ویدیوها با مترجم ناشنوا مناسب‌سازی شده است.

این دوره آموزشی- ترویجی، برای مخاطبانی طراحی شده که با مالکیت فکری آشنایی نداشته و یا به تازگی با این مفهوم آشنا شده‌اند. این دوره، به صورت محتوای خودخوان و در بستر سایت کانون پتنت منتشر شده و علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به برنامه‌ریزی شخصی خودشان، برای ثبت‌نام در آن اقدام نموده و برای مدت محدودی که به محتوای دوره دسترسی دارند، آن را مطالعه کنند. در نهایت، شرکت در آزمون پایانی، اخذ گواهینامه را نیز برای مخاطبین امکان‌پذیر می‌نماید.

گفتنی است که دوره مالکیت فکری برای همه، مختص دانشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ و فناور نیست. این رویداد آموزشی که اولین دوره خودخوان آکادمی است، پیش‌درآمدی بر مالکیت فکری بوده و افراد با هر سطحی از اطلاعات، می‌توانند در آن شرکت کنند. لازم بذکر است که علاقمندان می توانند از ششم اردیبهشت‌ماه و به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری  در این دوره شرکت کنند. علاقه‌مندان برای ثبت‌نام، می‌توانند از طریق این لینک اقدام کنند.

سعید شاپوری
سعید شاپوری۱۴۰۰/۰۲/۰۸

دستتون درد نکنه خدا قوت

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.