ورود هوآوی به حوزه باتری‌های لیتیوم یونی
۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ورود هوآوی به حوزه باتری‌های لیتیوم یونی

هوآوی که یکی از پیشگامان صنعت ارتباطات و فناوری‌های مخابراتی است، در اندیشه ورود به بازارهای جدید می‌باشد. ثبت اختراع جدید این غول فناوری چین در حوزه باتری‌های لیتیوم یونی، علاوه بر تقویت موقعیت این شرکت در صنعت تلفن همراه، امکان حضور جدی‌تر در صنعت خودرو به‌عنوان یک استراتژی جدید تجاری را تسهیل می‌کند.   

امروزه باتری‌ها در طیف وسیعی از دستگاه‌های مختلف، اعم از تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و حتی اتومبیل‌ها بکار گرفته می‌شوند. با وجود گستردگی استفاده از باتری‌ها و سهولت دستیابی به آن‌ها در فروشگاه‌های مختلف، شواهد حاکی از آینده‌ای به شدت هیجان‌انگیز در خصوص نوآوری‌های این حوزه است. مطابق با سناریوی توسعه پایدار آژانس بین‌المللی انرژی، تا سال ۲۰۴۰ میلادی، سالیانه نیاز به باتری‌هایی با قابلیت نزدیک به ۱۰ هزار گیگاوات ساعت می‌باشد. با توجه به نیاز ۲۰۰ گیگاوات ساعتی فعلی، این موضوع به معنای تقاضای گسترده و فوری از یک‌سو و نیاز جدی به فناوری‌های جدید از سوی دیگر است. بنا بر گزارش اخیر دفتر ثبت اختراع اروپا، فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه باتری و ذخیره‌سازی انرژی الکتریسیته، با رشد سالیانه ۱۴ درصدی مواجه شده که چهار برابر سریع‌تر از میانگین نرخ رشد در تمامی حوزه‌های فناوری است. جالب‌تر این‌که باتری‌های قابل شارژ «لیتیوم یونی» که در محصولات مصرفی و همین‌طور خودروهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، حوزه پیشگام در میان این فعالیت‌های ثبت اختراع به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد که هوآوی نیز حوزه کاملاً مناسبی را برای سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه خود انتخاب نموده است!

پتنت جدید این شرکت که در چین به ثبت رسیده و با شماره «CN112645300A» انتشار یافته است، یک ماده آندی کربنی، روش آماده‌سازی و کاربرد آن برای باتری‌های لیتیوم یونی را معرفی می‌کند. آند کربنی معرفی شده، از کربن‌های آمورف معمول ساخته شده و به این منظور، پودر کربن با افزودنی‌های خاصی (شامل عوامل ایجادکننده پیوندهای عرضی، اصلاح‌کننده‌ها و عوامل کمک‌کننده به پراکندگی یکنواخت ماده) پیوند عرضی برقرار نموده و از ماده تولیدی، به عنوان کربن اصلاح شده استفاده می‌شود. ماده کربنی تولید شده، پس از فرایندهای خاصی که شامل عملیات حرارتی، خنک کردن و ترکیب با یک عامل غنی از لیتیوم است، به عنوان آند به کار گرفته می‌شود.

بنا بر ادعاهای هوآوی، باتری لیتیوم یونی مبتنی بر این ماده آندی جدید، دارای ظرفیت و بازده بالایی بوده و پایداری و سازگاری نسبتاً خوبی نیز دارا می‌باشد. با این وجود، متأسفانه اطلاعات بیشتری از این باتری‌ها در اختیار نیست. این پرسش که آیا این باتری عملکرد بهتری نسبت به باتری‌های قبلی دارد یا در برابر شرایط سخت‌تر، مقاومت نموده و همچنان سالم باقی می‌ماند، موضوعی است که تا تجاری‌سازی احتمالی فناوری، مشخص نخواهد شد.

اگرچه ورود هوآوی به حوزه تحقیق‌وتوسعه باتری‌ها چیزی است که کمتر شنیده شده و به‌خودی خود می‌تواند جذاب باشد، اما جذابیت موضوع زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم هدف هوآوی از سرمایه‌گذاری در حوزه باتری، تنها صنعت تلفن همراه نیست. احتمالاً این فناور چینی، گوشه چشمی هم به صنعت خودرو و ورود به حوزه خودروهای الکتریکی دارد. این نکته زمانی بیشتر به واقعیت نزدیک می‌شود که بدانیم طی ماه‌های اخیر، هوآوی اجزای مختلفی برای خودروها تولید نموده است. «Huawei Inside»، محصولات هوشمندی است که این شرکت با همکاری خودروسازان تولید نموده و هم‌اکنون برخی از این خودروها در حال تولید انبوه می‌باشند.  جالب اینجا است که هوآوی در تلاش برای دستیابی به فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه هم می‌باشد و این مسئله، می‌تواند این شرکت را به یک رقیب تمام‌عیار برای سایر بازیگران صنعت خودرو مبدل سازد. احتمالاً خودروسازان این مسئله را جدی می‌گیرند، چراکه تجربه ورود بک‌باره این شرکت فناور به بازار تلفن‌های همراه و جایی که در میان رقبای بزرگی همچون اپل و سامسونگ برای خود باز نمود را به یاد می‌آورند. شایان ذکر است که هجدهمین کنفرانس جهانی هوآوی (Huawei Global Analyst Summit) که اخیراً برگزار گردید، در بر گیرنده اطلاعات رسمی زیادی در مورد کسب‌وکارهای تحت پوشش این شرکت بود. در این میان، خوروهای هوشمند، محبوب‌ترین موضوع کنفرانس بود و به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین حوزه سرمایه‌گذاری هوآوی در سال‌های آتی، صنعت خودرو باشد!

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.