ورود هوآوی به حوزه باتری‌های لیتیوم یونی
۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

ورود هوآوی به حوزه باتری‌های لیتیوم یونی

هوآوی که یکی از پیشگامان صنعت ارتباطات و فناوری‌های مخابراتی است، در اندیشه ورود به بازارهای جدید می‌باشد. ثبت اختراع جدید این غول فناوری چین در حوزه باتری‌های لیتیوم یونی، علاوه بر تقویت موقعیت این شرکت در صنعت تلفن همراه، امکان حضور جدی‌تر در صنعت خودرو به‌عنوان یک استراتژی جدید تجاری را تسهیل می‌کند.   

امروزه باتری‌ها در طیف وسیعی از دستگاه‌های مختلف، اعم از تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و حتی اتومبیل‌ها بکار گرفته می‌شوند. با وجود گستردگی استفاده از باتری‌ها و سهولت دستیابی به آن‌ها در فروشگاه‌های مختلف، شواهد حاکی از آینده‌ای به شدت هیجان‌انگیز در خصوص نوآوری‌های این حوزه است. مطابق با سناریوی توسعه پایدار آژانس بین‌المللی انرژی، تا سال ۲۰۴۰ میلادی، سالیانه نیاز به باتری‌هایی با قابلیت نزدیک به ۱۰ هزار گیگاوات ساعت می‌باشد. با توجه به نیاز ۲۰۰ گیگاوات ساعتی فعلی، این موضوع به معنای تقاضای گسترده و فوری از یک‌سو و نیاز جدی به فناوری‌های جدید از سوی دیگر است. بنا بر گزارش اخیر دفتر ثبت اختراع اروپا، فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه باتری و ذخیره‌سازی انرژی الکتریسیته، با رشد سالیانه ۱۴ درصدی مواجه شده که چهار برابر سریع‌تر از میانگین نرخ رشد در تمامی حوزه‌های فناوری است. جالب‌تر این‌که باتری‌های قابل شارژ «لیتیوم یونی» که در محصولات مصرفی و همین‌طور خودروهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، حوزه پیشگام در میان این فعالیت‌های ثبت اختراع به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد که هوآوی نیز حوزه کاملاً مناسبی را برای سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه خود انتخاب نموده است!

پتنت جدید این شرکت که در چین به ثبت رسیده و با شماره «CN112645300A» انتشار یافته است، یک ماده آندی کربنی، روش آماده‌سازی و کاربرد آن برای باتری‌های لیتیوم یونی را معرفی می‌کند. آند کربنی معرفی شده، از کربن‌های آمورف معمول ساخته شده و به این منظور، پودر کربن با افزودنی‌های خاصی (شامل عوامل ایجادکننده پیوندهای عرضی، اصلاح‌کننده‌ها و عوامل کمک‌کننده به پراکندگی یکنواخت ماده) پیوند عرضی برقرار نموده و از ماده تولیدی، به عنوان کربن اصلاح شده استفاده می‌شود. ماده کربنی تولید شده، پس از فرایندهای خاصی که شامل عملیات حرارتی، خنک کردن و ترکیب با یک عامل غنی از لیتیوم است، به عنوان آند به کار گرفته می‌شود.

بنا بر ادعاهای هوآوی، باتری لیتیوم یونی مبتنی بر این ماده آندی جدید، دارای ظرفیت و بازده بالایی بوده و پایداری و سازگاری نسبتاً خوبی نیز دارا می‌باشد. با این وجود، متأسفانه اطلاعات بیشتری از این باتری‌ها در اختیار نیست. این پرسش که آیا این باتری عملکرد بهتری نسبت به باتری‌های قبلی دارد یا در برابر شرایط سخت‌تر، مقاومت نموده و همچنان سالم باقی می‌ماند، موضوعی است که تا تجاری‌سازی احتمالی فناوری، مشخص نخواهد شد.

اگرچه ورود هوآوی به حوزه تحقیق‌وتوسعه باتری‌ها چیزی است که کمتر شنیده شده و به‌خودی خود می‌تواند جذاب باشد، اما جذابیت موضوع زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم هدف هوآوی از سرمایه‌گذاری در حوزه باتری، تنها صنعت تلفن همراه نیست. احتمالاً این فناور چینی، گوشه چشمی هم به صنعت خودرو و ورود به حوزه خودروهای الکتریکی دارد. این نکته زمانی بیشتر به واقعیت نزدیک می‌شود که بدانیم طی ماه‌های اخیر، هوآوی اجزای مختلفی برای خودروها تولید نموده است. «Huawei Inside»، محصولات هوشمندی است که این شرکت با همکاری خودروسازان تولید نموده و هم‌اکنون برخی از این خودروها در حال تولید انبوه می‌باشند.  جالب اینجا است که هوآوی در تلاش برای دستیابی به فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه هم می‌باشد و این مسئله، می‌تواند این شرکت را به یک رقیب تمام‌عیار برای سایر بازیگران صنعت خودرو مبدل سازد. احتمالاً خودروسازان این مسئله را جدی می‌گیرند، چراکه تجربه ورود بک‌باره این شرکت فناور به بازار تلفن‌های همراه و جایی که در میان رقبای بزرگی همچون اپل و سامسونگ برای خود باز نمود را به یاد می‌آورند. شایان ذکر است که هجدهمین کنفرانس جهانی هوآوی (Huawei Global Analyst Summit) که اخیراً برگزار گردید، در بر گیرنده اطلاعات رسمی زیادی در مورد کسب‌وکارهای تحت پوشش این شرکت بود. در این میان، خوروهای هوشمند، محبوب‌ترین موضوع کنفرانس بود و به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین حوزه سرمایه‌گذاری هوآوی در سال‌های آتی، صنعت خودرو باشد!

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.