اتهام جدید نقض پتنت و غرامت سنگین ۳ میلیارد دلاری علیه اینتل
۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

اتهام جدید نقض پتنت و غرامت سنگین ۳ میلیارد دلاری علیه اینتل

کلاف سردرگم پرونده حقوقی اینتل و «VLSI Technology»، با برگزاری دومین دادگاه نقض پتنت، پیچیده‌تر از قبل شد. این دعوی جنجالی که با موضوع نقض پتنت آغاز گردیده و پیش از این، به صدور حکم ۲/۱۸ میلیارد دلاری علیه اینتل منجر شده بود، با توضیحات جدید وکلا و مشخص شدن احتمال نقض دو ثبت اختراع دیگر «VLSI»، ابعاد جدیدی را در بر گرفته است. بنا بر درخواست جدید «VLSI»، این شرکت خواهان دریافت غرامت ۳ میلیارد دلاری از رقیب مشهور خود شده است.

مهم‌ترین ابزار رقابتی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مدرن، دانش و فناوری‌های انحصاری آن‌ها است که در قالب محصولات و خدمات نوآورانه به بازار راه می‌یابند. اما این محصولات، به لطف سرمایه‌گذاری‌های فراوان و ماه‌ها فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای پدید می‌آیند. در چنین شرایطی، بدیهی است که صاحبان آن‌ها، در پی حفاظت حداکثری از اختراعات و نوآوری‌های خود باشند. نتیجه این امر، استقبال فزاینده از سیستم‌های مالکیت فکری و افزایش روزافزون ثبت اختراعات است که البته در راستای به اجرا درآوردن این حقوق، دعاوی متعددی نیز بین غول‌های فناوری شکل می‌گیرد. دعوی اینتل و «VLSI»، یکی همین دعاوی پتنت است.

اینتل و «VLSI»، از سال گذشته میلادی، درگیر پرونده حقوقی پیچیده‌ای با موضوع نقض پتنت شدند. در این مدت، نه تنها اثری از حل‌وفصل موضوع و پایان دعوی به چشم نمی‌خورد، بلکه با مشخص شدن نشانه‌هایی از نقض پتنت‌های جدید، دامنه آن وسیع‌تر از قبل هم شده است. نخستین دادگاه این دو شرکت که در ماه مارس برگزار گردید، حکم سنگین ۲/۱۸ میلیارد دلاری را علیه اینتل صادر نمود. در خلال دفاعیات صورت گرفته، هیئت‌منصفه متوجه شد که احتمالاْ دو پتنت دیگر «VLSI» هم توسط اینتل نقض شده است. همین موضوع، باعث شد تا دادگاه دیگری برای بررسی ادعای نقض پتنت تراشه‌های کامپیوتری «VLSI» برگزار گردد. پیش از این جلسه، آلان آلبرایت (Alan Albright)، قاضی دادگاه منطقه‌ای غرب تگزاس، با تقاضای اینتل مبنی بر به تأخیر انداختن جلسه مخالفت نمود و به نظر می‌رسد که فضای حاکم بر دادگاه نیز، نشان‌دهنده دست بالاتر «VLSI» است.

پتنت‌های مورد اختلاف، شامل اختراعات توسعه‌یافته توسط یک شرکت استارت‌آپی به نام «SigmaTel» است که به صرفه‌جویی بیشتر انرژی در تراشه‌های کامپیوتری کمک می‌کند. اسناد و مدارک اینتل، تأیید می‌کند که این شرکت در تمامی پردازنده‌های اصلی خود، از این اختراعات استفاده نموده و این، مصداق بارز نقض پتنت است. یکی از وکلای حقوقی «VLSI»، تأکید دارد که این پرونده، مثالی بارز برای دفاع از حقوق مالکیت فکری یک شرکت کوچک در مقابل غول‌هایی همچون اینتل محسوب می‌شود.

در این میان، دو پتنت دیگر «VLSI»، به شماره‌های «US 6366522» و «US 6633187» نیز مورد توجه قرار گرفته که در صورت اثبات نقض پتنت از سوی اینتل و نقش کلیدی آن‌ها در حفظ جایگاه کنونی این شرکت در بازار رقابتی، غرامتی ۳/۰۹ میلیارد دلاری را به این شرکت تحمیل خواهد کرد. باید منتظر ماند و نتیجه این دعوی پر فراز و نشیب را به نظاره نشست!  

گفتنی است که اینتل، خود از شرکت‌های برجسته در حوزه ثبت اختراع بوده و برای حفاظت از دارایی‌های فکری خود استراتژی‌های منحصربه‌فردی را دنبال می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با اخذ ۲۸۷۵ گواهی ثبت اختراع جدید از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، رده پنجم دارندگان پتنت‌های گرنت شده در این سال را از آن خود نمود. همچنین این شرکت با ثبت ۲۳۶۷ درخواست جدید در این دفتر، همچنان بر حفاظت از دارایی‌های فکری خود تأکید ویژه‌ای دارد. مسئله‌ای که در سال‌های پیش از آن هم به شدت توسط این شرکت دنبال شده است. اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با این شرکت و استراتژی‌های ثبت اختراع آن هستید، مطالعه مقاله «اینتل؛ پیشگام صنعت ریزپردازنده‌ها» به شما پیشنهاد می‌شود.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.