روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع نانویی ایران در آمریکا
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع نانویی ایران در آمریکا

آمارها حاکی از آن است که ثبت اختراعات نانویی فناوران ایرانی در آمریکا، روندی صعودی به خود گرفته است. در حالی‌که در سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها ۲۰ ثبت اختراع نانویی فناوران ایرانی توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته بود، این آمار تنها در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، به ۱۰ عدد رسیده که گواهی بر یک افزایش احتمالی ۱۰۰ درصدی تا پایان سال خواهد بود.

نانوفناوری را می‌توان در زمره نوآوری‌های نوظهوری دانست که به لطف قابلیت‌های منحصربه‌فرد و گستره وسیع کاربرد، توجه بسیاری از صنایع را به خود جلب نموده است. کشاورزی، الکترونیک، صنایع پزشکی و دارویی، نساجی و هوافضا، تنها بخشی از حوزه‌های کاربرد این فناوری به حساب می‌آیند. بدیهی است که این موضوع، فرصت‌های تجاری آشکار و بالقوه‌ای را پیش روی فناوران و فعالان نانویی قرار داده و از همین رو، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای چشمگیری در سال‌های اخیر صورت گرفته است. خروجی این تلاش‌های نوآورانه را می‌توان در قالب مقالات انتشار یافته و پتنت‌های به ثبت رسیده در این حوزه مشاهده نمود. برای مثال، بنا به گزارش «StatNano»، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲۹۰۰ پتنت نانویی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته که در مقایسه با سال قبل از آن، افزایشی ۸/۵ درصدی را نشان می‌دهد. این تعداد، ۳ درصد از کل ثبت اختراعات انتشار یافته توسط این نهاد معتبر را تشکیل می‌دهد. همچنین مجموعه مقالات مرتبط با فناوری نانو نیز، تقریباً ۹ درصد از کل انتشارات علمی نمایه شده توسط «WoS» را تشکیل می‌دهند.

ایران به‌عنوان یکی از کشورهای برتر در حوزه نانوفناوری، خود را در قالب مقالات و پتنت‌های نانویی نیز به‌خوبی نشان داده است. البته این مسئله بیشتر در مقالات مشهود بوده و در تعداد درخواست‌های ثبت اختراع، با افت‌وخیزهای قابل توجهی همراه شده است. برای مثال، در حالی که در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، به ترتیب ۲۷ و ۲۵ درخواست‌ ثبت اختراع نانویی فناوران ایرانی توسط «USPTO» انتشار یافته بود، این آمار در سال ۲۰۱۸ با افزایشی ۶۸ درصدی، به ۴۲ عدد رسید. اما در سال‌های  ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، با افت قابل توجه، به ترتیب به ۲۴ و ۲۰ مورد کاهش یافت. با این وجود، شواهد حاکی از آن است که این روند نزولی در سال ۲۰۲۱ خاتمه یافته و با افزایشی قابل توجه همراه خواهیم بود. بنابر اطلاعات ارائه شده، تا ماه مارس سال جاری میلادی، تعداد ۱۰ پتنت انتشار یافته نانویی به ایران تعلق داشته که اگر همین روند حفظ شود، تا پایان سال به ۴۰ مورد می‌رسیم.

گفتنی است که بر اساس اطلاعات سه ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران در رده ۲۲ فهرست کشورهای برتر قرار داشته، در حالی که آمریکا، چین، کره، ژاپن و تایوان، به ترتیب با ۱۳۸۲، ۲۹۰، ۲۷۳، ۲۴۵ و ۱۴۳ درخواست انتشار یافته، جایگاه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. قرارگیری عربستان در رده هشتم و با ۷۰ درخواست انتشار یافته، از جمله مواردی است که نیاز به تأمل و سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه را الزامی می‌سازد.

شایان ذکر است که طی سال‌های اخیر، ایران از منظر تعداد گواهی‌های ثبت اختراع نانویی در آمریکا، روندی صعودی در پیش داشته به طوری که از ۱۰ گواهی ثبت اختراع در سال ۲۰۱۶، به ۳۷ گواهی در سال ۲۰۲۰ رسیده است. با این وجود، تا پایان ماه مارس سال جاری میلادی، تنها ۳ گواهی ثبت اختراع بدست آمده که در صورت ادامه یافتن این روند تا پایان سال، تنها ۱۲ مورد در کارنامه ایران به ثبت می‌رسد. این افت، با توجه به تأخیر ناشی از فرایندهای ارزیابی، به کاهش درخواست‌های ثبت اختراع در سال‌های گذشته مربوط بوده و روند صعودی جدید برای ثبت درخواست و انتشار آن، خود را در سال‌های بعدی مجدد نشان خواهد داد.

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.