روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع نانویی ایران در آمریکا
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع نانویی ایران در آمریکا

آمارها حاکی از آن است که ثبت اختراعات نانویی فناوران ایرانی در آمریکا، روندی صعودی به خود گرفته است. در حالی‌که در سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها ۲۰ ثبت اختراع نانویی فناوران ایرانی توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته بود، این آمار تنها در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، به ۱۰ عدد رسیده که گواهی بر یک افزایش احتمالی ۱۰۰ درصدی تا پایان سال خواهد بود.

نانوفناوری را می‌توان در زمره نوآوری‌های نوظهوری دانست که به لطف قابلیت‌های منحصربه‌فرد و گستره وسیع کاربرد، توجه بسیاری از صنایع را به خود جلب نموده است. کشاورزی، الکترونیک، صنایع پزشکی و دارویی، نساجی و هوافضا، تنها بخشی از حوزه‌های کاربرد این فناوری به حساب می‌آیند. بدیهی است که این موضوع، فرصت‌های تجاری آشکار و بالقوه‌ای را پیش روی فناوران و فعالان نانویی قرار داده و از همین رو، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای چشمگیری در سال‌های اخیر صورت گرفته است. خروجی این تلاش‌های نوآورانه را می‌توان در قالب مقالات انتشار یافته و پتنت‌های به ثبت رسیده در این حوزه مشاهده نمود. برای مثال، بنا به گزارش «StatNano»، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲۹۰۰ پتنت نانویی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته که در مقایسه با سال قبل از آن، افزایشی ۸/۵ درصدی را نشان می‌دهد. این تعداد، ۳ درصد از کل ثبت اختراعات انتشار یافته توسط این نهاد معتبر را تشکیل می‌دهد. همچنین مجموعه مقالات مرتبط با فناوری نانو نیز، تقریباً ۹ درصد از کل انتشارات علمی نمایه شده توسط «WoS» را تشکیل می‌دهند.

ایران به‌عنوان یکی از کشورهای برتر در حوزه نانوفناوری، خود را در قالب مقالات و پتنت‌های نانویی نیز به‌خوبی نشان داده است. البته این مسئله بیشتر در مقالات مشهود بوده و در تعداد درخواست‌های ثبت اختراع، با افت‌وخیزهای قابل توجهی همراه شده است. برای مثال، در حالی که در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، به ترتیب ۲۷ و ۲۵ درخواست‌ ثبت اختراع نانویی فناوران ایرانی توسط «USPTO» انتشار یافته بود، این آمار در سال ۲۰۱۸ با افزایشی ۶۸ درصدی، به ۴۲ عدد رسید. اما در سال‌های  ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، با افت قابل توجه، به ترتیب به ۲۴ و ۲۰ مورد کاهش یافت. با این وجود، شواهد حاکی از آن است که این روند نزولی در سال ۲۰۲۱ خاتمه یافته و با افزایشی قابل توجه همراه خواهیم بود. بنابر اطلاعات ارائه شده، تا ماه مارس سال جاری میلادی، تعداد ۱۰ پتنت انتشار یافته نانویی به ایران تعلق داشته که اگر همین روند حفظ شود، تا پایان سال به ۴۰ مورد می‌رسیم.

گفتنی است که بر اساس اطلاعات سه ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران در رده ۲۲ فهرست کشورهای برتر قرار داشته، در حالی که آمریکا، چین، کره، ژاپن و تایوان، به ترتیب با ۱۳۸۲، ۲۹۰، ۲۷۳، ۲۴۵ و ۱۴۳ درخواست انتشار یافته، جایگاه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. قرارگیری عربستان در رده هشتم و با ۷۰ درخواست انتشار یافته، از جمله مواردی است که نیاز به تأمل و سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه را الزامی می‌سازد.

شایان ذکر است که طی سال‌های اخیر، ایران از منظر تعداد گواهی‌های ثبت اختراع نانویی در آمریکا، روندی صعودی در پیش داشته به طوری که از ۱۰ گواهی ثبت اختراع در سال ۲۰۱۶، به ۳۷ گواهی در سال ۲۰۲۰ رسیده است. با این وجود، تا پایان ماه مارس سال جاری میلادی، تنها ۳ گواهی ثبت اختراع بدست آمده که در صورت ادامه یافتن این روند تا پایان سال، تنها ۱۲ مورد در کارنامه ایران به ثبت می‌رسد. این افت، با توجه به تأخیر ناشی از فرایندهای ارزیابی، به کاهش درخواست‌های ثبت اختراع در سال‌های گذشته مربوط بوده و روند صعودی جدید برای ثبت درخواست و انتشار آن، خود را در سال‌های بعدی مجدد نشان خواهد داد.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به راه‌اندازی یک دوره خودخوان نموده که اقشار مختلف جامعه، اعم از کودکان و نوجوانان، تا مادران خانه‌دار و حتی افراد توانیاب را مورد توجه قرار داده است.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی

با ظهور اپیدمی کووید-۱۹ و تلاش برای ساخت واکسن این بیماری، واژه جدیدی تحت عنوان «mRNA»، بر سر زبان‌ها افتاد. فناوری منحصربه‌فرد و پیشرفته‌ای که شاید واکسن کووید-۱۹، تنها سرآغازی برای کاربردهای فراگیر آن در حوزه‌های مختلف پزشکی و دارویی باشد. باشد. بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در این حوزه، نشان می‌دهد که در حال حاضر، سه شرکت مدرنا، بیوان‌تک و کیوروک، پیشگام توسعه این فناوری هستند.

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین
۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین

آمارها حکایت از آن دارد که شرکت‌های چینی، با ثبت رکوردهای خیره‌کننده در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان بازیگران برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین معرفی نموده‌اند. بنابر فهرست منتشر شده توسط «IAM»، در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، تنها یک شرکت غیر چینی وجود دارد. در این میان، «Ant Group» که از زیرمجموعه‌های گروه تجاری علی‌بابا است، با ثبت ۵۸۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، مجموعاً با ۲۲۹۸ درخواست، در رده نخست بازیگران برتر قرار گرفته است.

دعوت به همکاری جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

دعوت به همکاری جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری

کانون پتنت ایران، جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از متقاضیان با رشته‌های تحصیلی الکترونیک (یک نفر)، مکانیک یا مکاترونیک (یک نفر) و مهندسی شیمی (دو نفر) دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.