روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع نانویی ایران در آمریکا
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع نانویی ایران در آمریکا

آمارها حاکی از آن است که ثبت اختراعات نانویی فناوران ایرانی در آمریکا، روندی صعودی به خود گرفته است. در حالی‌که در سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها ۲۰ ثبت اختراع نانویی فناوران ایرانی توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته بود، این آمار تنها در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، به ۱۰ عدد رسیده که گواهی بر یک افزایش احتمالی ۱۰۰ درصدی تا پایان سال خواهد بود.

نانوفناوری را می‌توان در زمره نوآوری‌های نوظهوری دانست که به لطف قابلیت‌های منحصربه‌فرد و گستره وسیع کاربرد، توجه بسیاری از صنایع را به خود جلب نموده است. کشاورزی، الکترونیک، صنایع پزشکی و دارویی، نساجی و هوافضا، تنها بخشی از حوزه‌های کاربرد این فناوری به حساب می‌آیند. بدیهی است که این موضوع، فرصت‌های تجاری آشکار و بالقوه‌ای را پیش روی فناوران و فعالان نانویی قرار داده و از همین رو، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای چشمگیری در سال‌های اخیر صورت گرفته است. خروجی این تلاش‌های نوآورانه را می‌توان در قالب مقالات انتشار یافته و پتنت‌های به ثبت رسیده در این حوزه مشاهده نمود. برای مثال، بنا به گزارش «StatNano»، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲۹۰۰ پتنت نانویی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا انتشار یافته که در مقایسه با سال قبل از آن، افزایشی ۸/۵ درصدی را نشان می‌دهد. این تعداد، ۳ درصد از کل ثبت اختراعات انتشار یافته توسط این نهاد معتبر را تشکیل می‌دهد. همچنین مجموعه مقالات مرتبط با فناوری نانو نیز، تقریباً ۹ درصد از کل انتشارات علمی نمایه شده توسط «WoS» را تشکیل می‌دهند.

ایران به‌عنوان یکی از کشورهای برتر در حوزه نانوفناوری، خود را در قالب مقالات و پتنت‌های نانویی نیز به‌خوبی نشان داده است. البته این مسئله بیشتر در مقالات مشهود بوده و در تعداد درخواست‌های ثبت اختراع، با افت‌وخیزهای قابل توجهی همراه شده است. برای مثال، در حالی که در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، به ترتیب ۲۷ و ۲۵ درخواست‌ ثبت اختراع نانویی فناوران ایرانی توسط «USPTO» انتشار یافته بود، این آمار در سال ۲۰۱۸ با افزایشی ۶۸ درصدی، به ۴۲ عدد رسید. اما در سال‌های  ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، با افت قابل توجه، به ترتیب به ۲۴ و ۲۰ مورد کاهش یافت. با این وجود، شواهد حاکی از آن است که این روند نزولی در سال ۲۰۲۱ خاتمه یافته و با افزایشی قابل توجه همراه خواهیم بود. بنابر اطلاعات ارائه شده، تا ماه مارس سال جاری میلادی، تعداد ۱۰ پتنت انتشار یافته نانویی به ایران تعلق داشته که اگر همین روند حفظ شود، تا پایان سال به ۴۰ مورد می‌رسیم.

گفتنی است که بر اساس اطلاعات سه ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران در رده ۲۲ فهرست کشورهای برتر قرار داشته، در حالی که آمریکا، چین، کره، ژاپن و تایوان، به ترتیب با ۱۳۸۲، ۲۹۰، ۲۷۳، ۲۴۵ و ۱۴۳ درخواست انتشار یافته، جایگاه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. قرارگیری عربستان در رده هشتم و با ۷۰ درخواست انتشار یافته، از جمله مواردی است که نیاز به تأمل و سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه را الزامی می‌سازد.

شایان ذکر است که طی سال‌های اخیر، ایران از منظر تعداد گواهی‌های ثبت اختراع نانویی در آمریکا، روندی صعودی در پیش داشته به طوری که از ۱۰ گواهی ثبت اختراع در سال ۲۰۱۶، به ۳۷ گواهی در سال ۲۰۲۰ رسیده است. با این وجود، تا پایان ماه مارس سال جاری میلادی، تنها ۳ گواهی ثبت اختراع بدست آمده که در صورت ادامه یافتن این روند تا پایان سال، تنها ۱۲ مورد در کارنامه ایران به ثبت می‌رسد. این افت، با توجه به تأخیر ناشی از فرایندهای ارزیابی، به کاهش درخواست‌های ثبت اختراع در سال‌های گذشته مربوط بوده و روند صعودی جدید برای ثبت درخواست و انتشار آن، خود را در سال‌های بعدی مجدد نشان خواهد داد.

پربازدید‌ترین‌ها

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.

اختراع یک نوجوان خلاق برای مقابله با آتش‌سوزی منازل
۴ مرداد ۱۴۰۰

اختراع یک نوجوان خلاق برای مقابله با آتش‌سوزی منازل

یک دانش‌آموز دبیرستانی، موفق به اختراع یک سیستم خودکار مهار آتش شده است. این اختراع جالب که در واکنش به آتش‌سوزی‌های گسترده در محل زندگی «آرول ماتور» توسعه یافته، متشکل از یک مکانیسم بازدارنده است که با فعال‌سازی خودکار در زمان تشخیص آتش‌، امکان مهار آن را فراهم می‌کند. این مخترع نوجوان که اختراع خود را ثبت نموده، موفق به جذب سرمایه ده هزار دلاری در «Kickstarter» شده است.