معرفی برندگان مسابقه تدوین درفت ثبت اختراع آمریکا
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی برندگان مسابقه تدوین درفت ثبت اختراع آمریکا

در دومین سال برگزاری رقابت ملی تدوین درفت آمریکا، تعداد تیم‌های شرکت‌کننده به دو برابر افزایش یافت. این رقابت که با حضور ۵۱ تیم و به صورت مجازی برگزار گردید، در نهایت با برتری تیمی از دانشکده حقوق دانشگاه برکلی کالیفرنیا به اتمام رسید.

تهیه یک درفت خوب و کارآمد، امری بسیار تخصصی است که نیازمند مهارت‌های خاصی می‌باشد. در واقع، همانقدر که داشتن ثبت اختراعات بیشتر برای کسب‌وکارهای امروزی حائز اهمیت است، تدوین مناسب اسناد ثبت اختراع و دقت در تنظیم ادعاهای پتنت نیز مهم است. این باور که تهیه درفت پتنت هم همچون نوشتن یک مقاله بوده و بهترین فرد برای انجام این کار خود فناور است، باوری غلط بوده که می‌تواند منجر به عدم موفقیت در اخذ گواهی و یا از دست رفتن مزایای انحصاری ناشی از داشتن یک گواهی ثبت اختراع کارآمد گردد. یک درفت نامناسب، حتی اگر منجر به دریافت گواهی ثبت اختراع هم شود، ممکن است به دلیل عدم پوشش کامل اختراع، کارآمدی لازم برای اجرای حقوق انحصاری را نداشته باشد. درفتینگ پتنت، یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرآیند ثبت درخواست و اخذ گواهی است که می‌تواند فرصتی بی‌نظیر برای دانشجویان دانشکده‌های حقوق امروز و وکلای پتنتی فردا ایجاد نماید. همین نیاز فزاینده، موجب شده تا دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO)، رقابتی تحت عنوان «مسابقه ملی تدوین درفت پتنت» برگزار نماید. این رقابت جذاب، تسلط و توانایی دانشجویان حقوق را در خصوص موضوعاتی همچون قوانین ثبت اختراع آمریکا و مهارت‌های تدوین، اصلاح و پیگیری درخواست‌های ثبت اختراع به چالش کشیده و از این راه، انگیزه بیشتری برای توسعه قابلیت‌ها در این حوزه ایجاد می‌کند.

این رقابت، در دو دور منطقه‌ای و ملی برگزار گردید. دور اول رقابت در ۲۶ مارس سال جاری میلادی و به‌صورت موازی در پنج منطقه مختلف (دره سیلیکون، منطقه شرقی، منطقه غربی، تگزاس و کوهستان راکی) انجام گرفت و از هر منطقه، یک تیم برنده انتخاب شد. بر این اساس، تیم‌هایی از پنج دانشگاه کالیفرنیا (University of California)، مینه‌سوتا (University of Minnesota)، پیتسبورگ (University of Pittsburgh)، سانتاکلارا (Santa Clara University) و کیس وسترن (Case Western Reserve University) به دور نهایی راه یافتند.

در دور نهایی رقابت‌ها نیز که در ۹ آوریل و در میان پنج تیم برتر منطقه‌ای برگزار گردید، تیمی از دانشکده حقوقی برکلی کالیفرنیا (منتخب منطقه‌ای دره سیلیکون)، رده نخست را از آن خود نمود. پس از آن هم، تیم‌هایی از دانشکده حقوق مینه سوتا (قهرمان منطقه‌ای غرب) و دانشکده حقوق پیتسبورگ (قهرمان منطقه‌ای شرق)، در رده‌های دوم و سوم جای گرفتند.

گفتنی است که در رقابت‌های دور منطقه‌ای، هر یک از اعضای تیم‌های دانشجویی، استراتژی‌های مد نظرشان برای ثبت اختراع را شرح داده و بخشی از کار را بر عهده می‌گیرند. آن‌ها با جستجوی دانش پیشین، آماده‌سازی مشخصات و پیش‌نویس ادعاها، شناسایی کلاس‌های ثبت اختراع، تدوین نقشه‌ها و همچنین ارائه استدلال‌های مربوط به قابلیت ثبت اختراع در برابر هیئت‌داوران (ارزیابان پتنت و قضات میهمان)، مهارت و دانش خود در این زمینه را به نمایش می‌گذارند. «USPTO» امیدوار است که این رقابت‌ها در دوره‌های بعدی با استقبال بیشتری روبرو شده و از این طریق، بتواند انگیزه‌ای دوچندان برای مهارت‌افزایی در این حوزه ایجاد نماید.

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.