رشد ۷۷ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع چین در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۱
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

رشد ۷۷ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع چین در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۱

طی سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی، تعداد گواهی‌های ثبت اختراع صادر شده از سوی دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA)، تقریباً ۷۷ درصد بیشتر از بازه زمانی مشابه سال گذشته بوده است. این رشد چشمگیر و رکوردشکن که با وجود ادامه اپیدمی کووید-۱۹ رخ داده، حاکی از بازگشت این نهاد به شرایط عادی و از سرگیری فرآیندهای روتین ارزیابی و اعطای گواهی می‌باشد.

 طی سال‌های اخیر، هم‌زمان با رشد اقتصادی چین و تلاش فناوران چینی برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته و تصاحب بازار کشورهای مختلف، بحث حفاظت از نوآوری و دارایی‌های فکری هم به اولویتی جدی در این کشور تبدیل شده است. تلاش‌ها و اقدامات سیاست‌گذاران چینی برای پاسخگویی به این الزام حیاتی را می‌توان در دو حوزه بررسی نمود: ۱) تشویق و تحریک فناوران و مخترعین چینی به ثبت دارایی‌های فکری و ۲) تقویت زیرساخت‌های مالکیت فکری و اصلاح و بهبود قوانین و مقررات مرتبط. این استراتژی دوگانه، از یک‌سو توانسته چین را به بزرگ‌ترین بازیگر دنیای مالکیت فکری بدل نموده و از سوی دیگر، بهبود کیفیت حقوق اعطا شده و استقبال فناوران خارجی را در پی داشته است. به عبارت بهتر، این کشور برخلاف سال‌های گذشته، فقط به دنبال افزایش کمی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع نبوده و استراتژی بهبود کیفیت را هم در اولویت خود قرار داده است.

در حالی که روند افزایشی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع چین، با سرعتی چشمگیر ادامه داشت، شیوع اپیدمی کووید-۱۹ و اثرات منفی آن بر اقتصاد کشورها، نگرانی‌های زیادی را در بین فعالان دنیای مالکیت فکری پدید آورد. لازم به تأکید است که با توجه به سهم عمده چین در آمار جهانی فعالیت‌های ثبت اختراع، هر گونه کاهش یا افزایش در نرخ رشد این کشور، می‌تواند آمار جهانی را هم دستخوش تغییرات جدی نماید. البته این نگرانی با رشد ۱۱/۲ درصدی تعداد درخواست‌ها طی ده ماهه نخست سال ۲۰۲۰، تا حدی به فراموشی سپرده شد و هم‌اکنون نیز بازگشت رویه‌های ارزیابی و اعطای گواهی به شرایط پیش از اپیدمی، خبر خوب دیگری است. بنا بر اعلام «CNIPA»، طی سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱۵۲.۳۴۲ گواهی ثبت اختراع (Invention Patent) صادر گردیده که رشد ۷۷ درصدی را نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل نشان می‌دهد. همچنین یوتیلیتی مدل‌های گرنت شده و گواهی‌های مرتبط با پتنت‌های طراحی در چین نیز، به ترتیب با ۵۹۱.۹۶۵ و ۱۶۸.۸۰۰ مورد جدید، افزایش ۷۲ و ۱۴ درصدی را تجربه نموده‌اند.

نکته جالب‌توجه دیگر، کاهش سهم متقاضیان خارجی در گواهی‌های صادر شده می‌باشد، به‌طوری که از ۲۲/۷ درصد در سه‌ماهه اول ۲۰۲۰، به ۱۶/۵ درصد در سه ماه اول سال جاری رسیده است. این افت محسوس در حالی رخ داده که تعداد پتنت‌های گرنت شده فناوران خارجی، از ۱۹.۴۹۶ به ۲۵.۱۲۰ پتنت رسیده (افزایش تقریباً ۲۹ درصدی) و در نتیجه، این متقاضیان داخلی هستند که با رشد سرسام‌آور تعداد گواهی‌ها، سهم خود را به بیش از  هشتاد درصد رسانده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.