رشد ۷۷ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع چین در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۱
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

رشد ۷۷ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع چین در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۱

طی سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی، تعداد گواهی‌های ثبت اختراع صادر شده از سوی دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA)، تقریباً ۷۷ درصد بیشتر از بازه زمانی مشابه سال گذشته بوده است. این رشد چشمگیر و رکوردشکن که با وجود ادامه اپیدمی کووید-۱۹ رخ داده، حاکی از بازگشت این نهاد به شرایط عادی و از سرگیری فرآیندهای روتین ارزیابی و اعطای گواهی می‌باشد.

 طی سال‌های اخیر، هم‌زمان با رشد اقتصادی چین و تلاش فناوران چینی برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته و تصاحب بازار کشورهای مختلف، بحث حفاظت از نوآوری و دارایی‌های فکری هم به اولویتی جدی در این کشور تبدیل شده است. تلاش‌ها و اقدامات سیاست‌گذاران چینی برای پاسخگویی به این الزام حیاتی را می‌توان در دو حوزه بررسی نمود: ۱) تشویق و تحریک فناوران و مخترعین چینی به ثبت دارایی‌های فکری و ۲) تقویت زیرساخت‌های مالکیت فکری و اصلاح و بهبود قوانین و مقررات مرتبط. این استراتژی دوگانه، از یک‌سو توانسته چین را به بزرگ‌ترین بازیگر دنیای مالکیت فکری بدل نموده و از سوی دیگر، بهبود کیفیت حقوق اعطا شده و استقبال فناوران خارجی را در پی داشته است. به عبارت بهتر، این کشور برخلاف سال‌های گذشته، فقط به دنبال افزایش کمی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع نبوده و استراتژی بهبود کیفیت را هم در اولویت خود قرار داده است.

در حالی که روند افزایشی تعداد درخواست‌های ثبت اختراع چین، با سرعتی چشمگیر ادامه داشت، شیوع اپیدمی کووید-۱۹ و اثرات منفی آن بر اقتصاد کشورها، نگرانی‌های زیادی را در بین فعالان دنیای مالکیت فکری پدید آورد. لازم به تأکید است که با توجه به سهم عمده چین در آمار جهانی فعالیت‌های ثبت اختراع، هر گونه کاهش یا افزایش در نرخ رشد این کشور، می‌تواند آمار جهانی را هم دستخوش تغییرات جدی نماید. البته این نگرانی با رشد ۱۱/۲ درصدی تعداد درخواست‌ها طی ده ماهه نخست سال ۲۰۲۰، تا حدی به فراموشی سپرده شد و هم‌اکنون نیز بازگشت رویه‌های ارزیابی و اعطای گواهی به شرایط پیش از اپیدمی، خبر خوب دیگری است. بنا بر اعلام «CNIPA»، طی سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱۵۲.۳۴۲ گواهی ثبت اختراع (Invention Patent) صادر گردیده که رشد ۷۷ درصدی را نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل نشان می‌دهد. همچنین یوتیلیتی مدل‌های گرنت شده و گواهی‌های مرتبط با پتنت‌های طراحی در چین نیز، به ترتیب با ۵۹۱.۹۶۵ و ۱۶۸.۸۰۰ مورد جدید، افزایش ۷۲ و ۱۴ درصدی را تجربه نموده‌اند.

نکته جالب‌توجه دیگر، کاهش سهم متقاضیان خارجی در گواهی‌های صادر شده می‌باشد، به‌طوری که از ۲۲/۷ درصد در سه‌ماهه اول ۲۰۲۰، به ۱۶/۵ درصد در سه ماه اول سال جاری رسیده است. این افت محسوس در حالی رخ داده که تعداد پتنت‌های گرنت شده فناوران خارجی، از ۱۹.۴۹۶ به ۲۵.۱۲۰ پتنت رسیده (افزایش تقریباً ۲۹ درصدی) و در نتیجه، این متقاضیان داخلی هستند که با رشد سرسام‌آور تعداد گواهی‌ها، سهم خود را به بیش از  هشتاد درصد رسانده‌اند.

کد امنیتی (حروف بزرگ)

پربازدید‌ترین‌ها

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

دوره خودخوان مالکیت فکری برای همه

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه‌های مختلف مالکیت فکری، اقدام به راه‌اندازی یک دوره خودخوان نموده که اقشار مختلف جامعه، اعم از کودکان و نوجوانان، تا مادران خانه‌دار و حتی افراد توانیاب را مورد توجه قرار داده است.

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!
۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری: ایده‌هات رو روانه بازار کن!

آکادمی کانون پتنت ایران، به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری، برگزاری وبینار ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است: "ایده‌هات رو روانه بازار کن!". این وبینار، در مورخ ششم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، از ساعت ۲۱ الی ۲۲:۳۰ برگزار می‌گردد.

به تصویر کشیده شدن زنان مخترع در موزه ملی تاریخ آمریکا
۲۲ فروردین ۱۴۰۰

به تصویر کشیده شدن زنان مخترع در موزه ملی تاریخ آمریکا

زنان مخترع، در موزه ملی تاریخ آمریکا به تصویر کشیده می‌شوند. در این نمایشگاه که تحت عنوان «تصویری از زنان مخترع» نام‌گذاری شده، زنانی معرفی می‌شوند که علیرغم ارائه نوآوری‌ها و اختراعات خارق‌العاده خود در طول تاریخ، اغلب آنطور که باید و شاید مورد تقدیر قرار نگرفته‌اند.

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیشگامان فناوری «mRNA»؛ نسل جدید واکسن‌ها و روش‌های درمانی

با ظهور اپیدمی کووید-۱۹ و تلاش برای ساخت واکسن این بیماری، واژه جدیدی تحت عنوان «mRNA»، بر سر زبان‌ها افتاد. فناوری منحصربه‌فرد و پیشرفته‌ای که شاید واکسن کووید-۱۹، تنها سرآغازی برای کاربردهای فراگیر آن در حوزه‌های مختلف پزشکی و دارویی باشد. باشد. بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در این حوزه، نشان می‌دهد که در حال حاضر، سه شرکت مدرنا، بیوان‌تک و کیوروک، پیشگام توسعه این فناوری هستند.

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا
۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ساخت جعبه‌هایی با قابلیت کنترل دما برای حمل واکسن کرونا

یک شرکت هندی اقدام به توسعه جعبه‌هایی جدید نموده که شرایط دمایی مورد نیاز برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین
۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سیطره مطلق فناوران چینی بر فعالیت‌های ثبت اختراع حوزه بلاک‌چین

آمارها حکایت از آن دارد که شرکت‌های چینی، با ثبت رکوردهای خیره‌کننده در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان بازیگران برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین معرفی نموده‌اند. بنابر فهرست منتشر شده توسط «IAM»، در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه بلاک‌چین، تنها یک شرکت غیر چینی وجود دارد. در این میان، «Ant Group» که از زیرمجموعه‌های گروه تجاری علی‌بابا است، با ثبت ۵۸۶ درخواست جدید در سال ۲۰۲۰، مجموعاً با ۲۲۹۸ درخواست، در رده نخست بازیگران برتر قرار گرفته است.