استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای مبارزه با صید غیرقانونی آبزیان
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای مبارزه با صید غیرقانونی آبزیان

یک کشتی‌ساز چینی، در صدد بکارگیری ایده‌ای متفاوت برای جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی است. شرکت «CSIC Pride»، رادارهای چندمنظوره‌ای توسعه داده که امکان شناسایی و رهگیری صید غیرقانونی آبزیان را فراهم می‌سازد.

یکی از چالش‌های جدی صنعت شیلات که ذخایر گونه‌های مختلف آبزیان در اقصی نقاط جهان را با خطر مواجه نموده، ماهیگیری‌های غیرقانونی، بی‌قاعده و گزارش نشده است. این کار، همه ساله میلیاردها دلار از منابع ارزشمند اقیانوس‌ها را به تاراج برده و به سایر بازیگرانی که قوانین زیست‌محیطی را رعایت می‌کنند، ضربه قابل توجهی وارد می‌کند. منظور از ماهیگیری غیرقانونی، بی‌قاعده و گزارش نشده که به اختصار به آن «IUU» گفته می‌شود، طیف وسیعی از اقدامات غیرمجاز، اعم از ماهیگیری در مناطق ممنوعه، صید بیش از هنجارها و ظرفیت تعیین شده، صید در زمان نامناسب و همچنین استفاده از روش‌های شکار غیرقانونی است. در واکنش به این مشکل، برخی تلاش‌های بین‌المللی برای تقویت ذخایر جهانی غذاهای دریایی و جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی صورت گرفته که از آن جمله، می‌توان به توافق سازمان ملل متحد با مشارکت اتحادیه اروپا و ۲۹ کشور جهان اشاره نمود. در این میان، به موازات توسعه فناوری‌های جدید و استفاده از آن‌ها برای صید بی‌رویه آبزیان، برخی فناوران نیز در اندیشه این هستند که با کمک گرفتن از فناوری‌های نوین، از صید بی‌رویه جلوگیری کنند. «CSIC Pride»، یکی از همین شرکت‌ها است که قایق‌ها و کشتی‌های متخلف را با تهدیدی جدی روبرو می‌سازد.

ثبت اختراع جدید این شرکت، مکانیسم پیشرفته‌ای برای شناسایی و ردیابی عملیات ماهیگیری غیرقانونی معرفی نموده که با استفاده از سیستم‌های رادار چندمنظوره انجام می‌گیرد. با استفاده از این فناوری، کشتی‌هایی که در مناطق مشخصی از آب‌های آزاد، به صید غیرقانونی مشغول می‌باشند، شناسایی شده و امکان توقف آن‌ها فراهم می‌گردد. نکته جالب این‌که اختراع یاد شده، ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و این احتمالاً بیانگر عزم جدی متقاضی برای تجاری‌سازی و به‌کارگیری گسترده آن است.

گفتنی است که این تنها پتنت به ثبت رسیده در این حوزه نیست. کارلوس مازال (Carlos Mazal)، مدیر بخش آمریکای لاتین و کارائیب سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) و مدیر اجرایی سابق سازمان توسعه شیلات در آمریکای لاتین، با اعتقاد بر اینکه به‌منظور دستیابی به راه‌حل‌های مقابله با صید غیرقانونی، باید استفاده از سیستم ثبت اختراع افزایش یابد، در این خصوص می‌گوید: «من پیرامون ماهیگیری غیرقانونی، جستجوی ساده‌ای در Patentscope انجام دادم و ۷۶ فناوری به ثبت رسیده یا گرنت شده پیدا کردم».

مازال معتقد است که اعضای وایپو، باید برای تهیه گزارشی از چشم‌انداز پتنت در حوزه ماهیگیری غیرقانونی، همکاری بیشتری داشته باشند تا درک بهتری از مباحث سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی تحقیقات استراتژیک یا انتقال فناوری به دست آید. وی در این خصوص ابراز می‌دارد: «سازمان‌های منطقه‌ای مدیریت شیلات، باید با استفاده از ابزارهای اجرایی قوی، مانند ناظران عملیاتی و توانمندسازی هیئت‌های بررسی تخلف، در مبارزه با IUU پیشگام باشند. در این میان، تمرکز بر چهار یا پنج کشوری که دارای ناوگان دریایی بزرگی هستند، یعنی چین، اسپانیا، تایوان، کره جنوبی و روسیه، بسیار مهم خواهد بود».

لازم به ذکر است که یکی دیگر از اختراعات ثبت شده در پایگاه داده سازمان جهانی مالکیت فکری، به سیستم نظارت بر کشتی‌ها اشاره داشته که به مقامات اجازه می‌دهد تا با برقراری ارتباط با کشتی‌های صیادی، مجوز ماهیگیری آن‌ها را رهگیری نمایند. علاوه بر این، پتنت دیگری هم انتشار یافته که در آن، از ماهواره‌ها برای جستجو و ردیابی کشتی‌ها در دریاهای آزاد استفاده می‌شود. این مثال‌ها، نشان می‌دهد که حتی مسئله‌ای مانند ماهیگیری غیرقانونی، تا چه حد به فناوری و نوآوری وابسته است!

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.