استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای مبارزه با صید غیرقانونی آبزیان
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای مبارزه با صید غیرقانونی آبزیان

یک کشتی‌ساز چینی، در صدد بکارگیری ایده‌ای متفاوت برای جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی است. شرکت «CSIC Pride»، رادارهای چندمنظوره‌ای توسعه داده که امکان شناسایی و رهگیری صید غیرقانونی آبزیان را فراهم می‌سازد.

یکی از چالش‌های جدی صنعت شیلات که ذخایر گونه‌های مختلف آبزیان در اقصی نقاط جهان را با خطر مواجه نموده، ماهیگیری‌های غیرقانونی، بی‌قاعده و گزارش نشده است. این کار، همه ساله میلیاردها دلار از منابع ارزشمند اقیانوس‌ها را به تاراج برده و به سایر بازیگرانی که قوانین زیست‌محیطی را رعایت می‌کنند، ضربه قابل توجهی وارد می‌کند. منظور از ماهیگیری غیرقانونی، بی‌قاعده و گزارش نشده که به اختصار به آن «IUU» گفته می‌شود، طیف وسیعی از اقدامات غیرمجاز، اعم از ماهیگیری در مناطق ممنوعه، صید بیش از هنجارها و ظرفیت تعیین شده، صید در زمان نامناسب و همچنین استفاده از روش‌های شکار غیرقانونی است. در واکنش به این مشکل، برخی تلاش‌های بین‌المللی برای تقویت ذخایر جهانی غذاهای دریایی و جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی صورت گرفته که از آن جمله، می‌توان به توافق سازمان ملل متحد با مشارکت اتحادیه اروپا و ۲۹ کشور جهان اشاره نمود. در این میان، به موازات توسعه فناوری‌های جدید و استفاده از آن‌ها برای صید بی‌رویه آبزیان، برخی فناوران نیز در اندیشه این هستند که با کمک گرفتن از فناوری‌های نوین، از صید بی‌رویه جلوگیری کنند. «CSIC Pride»، یکی از همین شرکت‌ها است که قایق‌ها و کشتی‌های متخلف را با تهدیدی جدی روبرو می‌سازد.

ثبت اختراع جدید این شرکت، مکانیسم پیشرفته‌ای برای شناسایی و ردیابی عملیات ماهیگیری غیرقانونی معرفی نموده که با استفاده از سیستم‌های رادار چندمنظوره انجام می‌گیرد. با استفاده از این فناوری، کشتی‌هایی که در مناطق مشخصی از آب‌های آزاد، به صید غیرقانونی مشغول می‌باشند، شناسایی شده و امکان توقف آن‌ها فراهم می‌گردد. نکته جالب این‌که اختراع یاد شده، ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و این احتمالاً بیانگر عزم جدی متقاضی برای تجاری‌سازی و به‌کارگیری گسترده آن است.

گفتنی است که این تنها پتنت به ثبت رسیده در این حوزه نیست. کارلوس مازال (Carlos Mazal)، مدیر بخش آمریکای لاتین و کارائیب سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) و مدیر اجرایی سابق سازمان توسعه شیلات در آمریکای لاتین، با اعتقاد بر اینکه به‌منظور دستیابی به راه‌حل‌های مقابله با صید غیرقانونی، باید استفاده از سیستم ثبت اختراع افزایش یابد، در این خصوص می‌گوید: «من پیرامون ماهیگیری غیرقانونی، جستجوی ساده‌ای در Patentscope انجام دادم و ۷۶ فناوری به ثبت رسیده یا گرنت شده پیدا کردم».

مازال معتقد است که اعضای وایپو، باید برای تهیه گزارشی از چشم‌انداز پتنت در حوزه ماهیگیری غیرقانونی، همکاری بیشتری داشته باشند تا درک بهتری از مباحث سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی تحقیقات استراتژیک یا انتقال فناوری به دست آید. وی در این خصوص ابراز می‌دارد: «سازمان‌های منطقه‌ای مدیریت شیلات، باید با استفاده از ابزارهای اجرایی قوی، مانند ناظران عملیاتی و توانمندسازی هیئت‌های بررسی تخلف، در مبارزه با IUU پیشگام باشند. در این میان، تمرکز بر چهار یا پنج کشوری که دارای ناوگان دریایی بزرگی هستند، یعنی چین، اسپانیا، تایوان، کره جنوبی و روسیه، بسیار مهم خواهد بود».

لازم به ذکر است که یکی دیگر از اختراعات ثبت شده در پایگاه داده سازمان جهانی مالکیت فکری، به سیستم نظارت بر کشتی‌ها اشاره داشته که به مقامات اجازه می‌دهد تا با برقراری ارتباط با کشتی‌های صیادی، مجوز ماهیگیری آن‌ها را رهگیری نمایند. علاوه بر این، پتنت دیگری هم انتشار یافته که در آن، از ماهواره‌ها برای جستجو و ردیابی کشتی‌ها در دریاهای آزاد استفاده می‌شود. این مثال‌ها، نشان می‌دهد که حتی مسئله‌ای مانند ماهیگیری غیرقانونی، تا چه حد به فناوری و نوآوری وابسته است!

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.