تلاش «eBay» برای تقویت حریم خصوصی کاربران در مبادلات مالی
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تلاش «eBay» برای تقویت حریم خصوصی کاربران در مبادلات مالی

«eBay» که یکی از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های خرید و فروش اینترنتی در جهان محسوب می‌شود، در ثبت اختراع جدید خود، تقویت حریم خصوصی کاربران را به‌عنوان چالشی بزرگ در دنیای دیجیتال هدف قرار داده و به دنبال آن است که گزینه‌های جدید و ساده‌تری را در پیش روی کاربران خود قرار دهد. در این ثبت اختراع، سیستم‌هایی برای حفظ حریم خصوصی فروشندگان در معاملات محلی ارائه شده که عمدتاً در حین فرایندهایی همچون انتقال مالی افشا می‌گردد.

با رواج اینترنت و استفاده فراگیر بسیاری از مردم از این فناوری انقلابی، بسیاری از جنبه‌ها و ابعاد زندگی بشر، اعم از اقتصاد، کسب‌وکار، آموزش، درمان و حتی تعاملات شخصی دستخوش تغییراتی بنیادین شده است. یکی از پیامدهای این موضوع، ظهور کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک است که در طی سال‌هی اخیر با استقبالی قابل توجه روبرو شده و حتی با شیوع اپیدمی کووید-۱۹، روند استقبال از آن‌ها تسریع هم شده است. در حالی که در این حوزه، شرکت‌های نام‌آشنایی همچون «eBay» و آمازون به‌عنوان بازیگران اصلی شناخته شده‌اند، اما این صنعت هم مانند سایر صنایع، شاهد ظهور رقبای جدید و تازه‌نفس بوده و همین مسئله، رقبا را به تکاپوی جدی‌تر برای پیشتاز ماندن مجبور می‌کند. نمونه بارز این مسئله، شکل‌گیری وب‌سایت‌هایی مانند «Facebook Marketplace» است که کاربرانی را در قالب خرید و فروش‌های شخصی به خود جلب نموده است. در واکنش به این موضوع، «eBay» تلاش دارد تا گزینه‌های بیشتری در حوزه مبادلات محلی به مخاطبین خود ارائه داده و سهم خود از بازار را حفظ کند. یکی از این گزینه‌ها، ارائه خدمات ایمن از منظر سرقت و جعل هویت است. پتنت جدید «eBay» که در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210118041» انتشار یافته است، بر همین ریسک‌های فروش آنلاین تأکید دارد.

در اسناد ثبت اختراع «eBay» آمده است: «طی سال‌های اخیر، ریسک‌های ناشی از فروش آنلاین، نظیر سرقت هویت و نگرانی پیرامون حریم خصوصی کاربران هنگام کار در یک محیط الکترونیکی، در حال افزایش است. محیط‌های اینترنتی، اطلاعات شناسایی شخصی (PII) را برای بازیگران شرور در دسترس‌تر قرار داده و این مسئله، منجر به افزایش سرقت هویت (چه به‌صورت الکترونیکی و چه در محیط واقعی) می‌گردد. بنابراین محافظت از این اطلاعات در یک محیط شبکه‌ای، نیازمند روش‌های بهبود یافته‌ای می‌باشد».

این پتنت که با عنوان «جمع‌سپاری مکان‌ها برای حفظ حریم خصوصی» به ثبت رسیده، روش‌ها و سیستم‌هایی را برای حفظ حریم خصوصی فروشندگان ارائه نموده که عمدتاً در حین فرایندهای انتقال مالی افشا می‌گردد. در یکی از روش‌های معرفی شده، فروشندگان برای محل یا زمان مبادله و یا اطلاعات مکانی خود، گزینه‌هایی را فهرست نموده تا خریداران هم نسبت به در دسترس بودن فروشندگان اطمینان یابند. خریدار، زمان و مکان را انتخاب نموده و هنگامی که هزینه از طریق سیستم «eBay» پرداخت گردید، صفحه‌ای به آن‌ها نشان داده می‌شود که در آن، محصول خریداری شده، قیمت، آدرس، تاریخ و ساعت تحویل درج می‌گردد.

اگرچه صرف این ثبت اختراع، به معنای قریب‌الوقوع بودن تجاری‌سازی آن نیست، اما نشان می‌دهد که «eBay» به شدت علاقه‌مند است تا پلتفرم خود را برای خرید و فروش‌های محلی، ایمن و کاربرپسند نموده و بتواند رقبای نوظهور را از پیش روی خود بردارد. تلاش‌های اخیر این شرکت، مانند تأیید تحویل از طریق کدهای «QR» و حتی توسعه ابزارهایی برای کمک به فروشندگان محلی برای فروش بهتر محصولات، عزم جدی «eBay» در این زمینه را نشان می‌دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.