تلاش «eBay» برای تقویت حریم خصوصی کاربران در مبادلات مالی
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تلاش «eBay» برای تقویت حریم خصوصی کاربران در مبادلات مالی

«eBay» که یکی از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های خرید و فروش اینترنتی در جهان محسوب می‌شود، در ثبت اختراع جدید خود، تقویت حریم خصوصی کاربران را به‌عنوان چالشی بزرگ در دنیای دیجیتال هدف قرار داده و به دنبال آن است که گزینه‌های جدید و ساده‌تری را در پیش روی کاربران خود قرار دهد. در این ثبت اختراع، سیستم‌هایی برای حفظ حریم خصوصی فروشندگان در معاملات محلی ارائه شده که عمدتاً در حین فرایندهایی همچون انتقال مالی افشا می‌گردد.

با رواج اینترنت و استفاده فراگیر بسیاری از مردم از این فناوری انقلابی، بسیاری از جنبه‌ها و ابعاد زندگی بشر، اعم از اقتصاد، کسب‌وکار، آموزش، درمان و حتی تعاملات شخصی دستخوش تغییراتی بنیادین شده است. یکی از پیامدهای این موضوع، ظهور کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک است که در طی سال‌هی اخیر با استقبالی قابل توجه روبرو شده و حتی با شیوع اپیدمی کووید-۱۹، روند استقبال از آن‌ها تسریع هم شده است. در حالی که در این حوزه، شرکت‌های نام‌آشنایی همچون «eBay» و آمازون به‌عنوان بازیگران اصلی شناخته شده‌اند، اما این صنعت هم مانند سایر صنایع، شاهد ظهور رقبای جدید و تازه‌نفس بوده و همین مسئله، رقبا را به تکاپوی جدی‌تر برای پیشتاز ماندن مجبور می‌کند. نمونه بارز این مسئله، شکل‌گیری وب‌سایت‌هایی مانند «Facebook Marketplace» است که کاربرانی را در قالب خرید و فروش‌های شخصی به خود جلب نموده است. در واکنش به این موضوع، «eBay» تلاش دارد تا گزینه‌های بیشتری در حوزه مبادلات محلی به مخاطبین خود ارائه داده و سهم خود از بازار را حفظ کند. یکی از این گزینه‌ها، ارائه خدمات ایمن از منظر سرقت و جعل هویت است. پتنت جدید «eBay» که در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210118041» انتشار یافته است، بر همین ریسک‌های فروش آنلاین تأکید دارد.

در اسناد ثبت اختراع «eBay» آمده است: «طی سال‌های اخیر، ریسک‌های ناشی از فروش آنلاین، نظیر سرقت هویت و نگرانی پیرامون حریم خصوصی کاربران هنگام کار در یک محیط الکترونیکی، در حال افزایش است. محیط‌های اینترنتی، اطلاعات شناسایی شخصی (PII) را برای بازیگران شرور در دسترس‌تر قرار داده و این مسئله، منجر به افزایش سرقت هویت (چه به‌صورت الکترونیکی و چه در محیط واقعی) می‌گردد. بنابراین محافظت از این اطلاعات در یک محیط شبکه‌ای، نیازمند روش‌های بهبود یافته‌ای می‌باشد».

این پتنت که با عنوان «جمع‌سپاری مکان‌ها برای حفظ حریم خصوصی» به ثبت رسیده، روش‌ها و سیستم‌هایی را برای حفظ حریم خصوصی فروشندگان ارائه نموده که عمدتاً در حین فرایندهای انتقال مالی افشا می‌گردد. در یکی از روش‌های معرفی شده، فروشندگان برای محل یا زمان مبادله و یا اطلاعات مکانی خود، گزینه‌هایی را فهرست نموده تا خریداران هم نسبت به در دسترس بودن فروشندگان اطمینان یابند. خریدار، زمان و مکان را انتخاب نموده و هنگامی که هزینه از طریق سیستم «eBay» پرداخت گردید، صفحه‌ای به آن‌ها نشان داده می‌شود که در آن، محصول خریداری شده، قیمت، آدرس، تاریخ و ساعت تحویل درج می‌گردد.

اگرچه صرف این ثبت اختراع، به معنای قریب‌الوقوع بودن تجاری‌سازی آن نیست، اما نشان می‌دهد که «eBay» به شدت علاقه‌مند است تا پلتفرم خود را برای خرید و فروش‌های محلی، ایمن و کاربرپسند نموده و بتواند رقبای نوظهور را از پیش روی خود بردارد. تلاش‌های اخیر این شرکت، مانند تأیید تحویل از طریق کدهای «QR» و حتی توسعه ابزارهایی برای کمک به فروشندگان محلی برای فروش بهتر محصولات، عزم جدی «eBay» در این زمینه را نشان می‌دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.