روند افزایشی ثبت اختراعات حوزه انرژی‌های کم‌کربن
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

روند افزایشی ثبت اختراعات حوزه انرژی‌های کم‌کربن

شواهد حاکی از آن است که تعداد پتنت‌های با ارزش در حوزه فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های کم‌کربن، روند رو به رشدی در پیش گرفته است. بنا بر گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) و دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO) که تحت عنوان «پتنت و انتقال انرژی: روند جهانی نوآوری در فناوری انرژی پاک» انتشار یافته، در دوره زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی، تعداد پتنت‌ فامیلی‌های مرتبط با انرژی‌های کم‌کربن (Low-Carbon Energy Technologies)، با رشد تقریباً ۳/۳ درصدی همراه بوده‌اند.

یکی از چالش‌های بزرگ جوامع بشری که طی دهه‌های اخیر بحث‌های فراوانی را در سطح کارشناسان، سیاستمداران دولتی و حتی عموم مردم در پی داشته، تغییرات آب و هوایی ناشی از تولید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای است. در واکنش به این چالش، مجموعه متنوعی از فناوری‌های پاک و جایگزین پدید آمده که از آن جمله، می‌توان به فناوری‌های خورشیدی، خودروهای الکتریکی و ... اشاره نمود. با این حال، به نظر می‌رسد که هنوز هم این موج نوآوری کافی نبوده و باید سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه صورت گیرد. بنابر گزارش انتشار یافته، علیرغم رشد یاد شده در تعداد پتنت‌های این حوزه، برای موفقیت در گذار به انرژی‌های پاک، نیازمند نرخ رشد بسیار بالاتری هستیم.

گزارش یاد شده، روند نوآوری در انرژی‌های کم‌کربن را در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ میلادی و بر مبنای شاخص پتنت فامیلی‌های بین‌المللی (IPF) مورد بررسی قرار داده است. هر یک از این پتنت فامیلی‌ها، بیانگر یک اختراع ارزشمند هستند که درخواست ثبت آن در دو یا چند دفتر ثبت اختراع در سرتاسر جهان ارائه شده است. از آنجا که ثبت درخواست، ماه‌ها یا حتی سال‌ها قبل از ظهور محصولات در بازار و تجاری‌سازی کامل آن‌ها صورت می‌گیرد، اغلب به‌عنوان یک شاخص اولیه از روند آتی فناوری شناخته می‌شود. نکته جالب در خصوص ثبت اختراعات در فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های پاک و کم‌کربن، این است که به غیر از یک افت نسبی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی، در دو دهه گذشته همواره تعداد پتنت‌های این حوزه با روندی صعودی همراه بوده است. این رشد چشمگیر که بیشتر مرهون حوزه حمل‌ونقل الکتریکی است، کاهش تعداد پتنت‌های مرتبط با سوخت‌های فسیلی را از سال ۲۰۱۵ میلادی به این‌سو به دنبال داشته است.

بنابر اطلاعات موجود، از سال ۲۰۰۰ میلادی، بیش از ۴۲۰.۰۰۰ پتنت با موضوع انرژی کم‌کربن به ثبت رسیده است. در این میان، روند نزولی در برخی شاخه‌ها مانند تولید برق از منابع تجدیدپذیر (از سال ۲۰۱۲ به این‌سو کاهش یافته است)، بیانگر بلوغ این فناوری‌ها است. در مقابل، در سال‌های اخیر تعداد پتنت‌های مرتبط با حمل‌ونقل، ساختمان و تولیدات صنعتی، نسبتاً پایدار مانده و طی ۵ سال گذشته، بیشترین سهم از پتنت‌های انرژی کم‌کربن (تقریباً ۶۰ درصد) را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر، فناوری‌های توانمندسازی مانند باتری، هیدروژن، شبکه‌های هوشمند و جذب کربن، قوی‌ترین رشد را از سال ۲۰۱۷ به این‌سو تجربه نموده‌اند.

از منظر بازیگران و متقاضیان برتر نیز، شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی اروپایی با سهمی ۲۸ درصدی از کل پتنت‌های به ثبت رسیده در یک دهه اخیر، در رده نخست قرار داشته و متقاضیان ژاپنی و آمریکایی با ۲۵ و ۲۰ درصد، در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند. کره جنوبی با ۱۰ درصد و چین با ۸ درصد، گروه‌ متقاضیان برتر را تکمیل می‌کنند.

فاتح بیرول (Fatih Birol)، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی، در خصوص گزارش تهیه شده اظهار داشته: «احتمالاً حذف نیمی از میزان انتشار فعلی کربن که باید تا سال ۲۰۵۰ میلادی به صفر برسد، از طریق فناوری‌هایی که هنوز در بازار نیستند، قابل دستیابی می‌گردد. این امر، نیازمند یک جهش عظیم در نوآوری است. اما تاکنون اطلاعات پیرامون پیشرفت‌های صورت گرفته بسیار محدود بوده است. همکاری IEA و EPO و به‌کارگیری نقاط قوت دو نهاد، بنیادی محکم‌تر برای شناسایی و ردیابی نقاط قوت و ضعف در پتنت‌های این حوزه ایجاد نموده و تصویر بسیار بهتری از وضعیت انتقال انرژی در آینده فراهم می‌کند». آنتونیو کامپینوس (António Campinos)، رئیس دفتر ثبت اختراع اروپا نیز در این خصوص ابراز داشته: «این گزارش، یک اقدام واضح برای افزایش تحقیقات و نوآوری‌ها در حوزه فناوری‌های مرتبط با انرژی کم‌کربن و همچنین بهبود فناوری‌های موجود است. اگرچه برخی از روندهای قابل‌توجه در کشورها و بخش‌های مختلف صنعت شناسایی شده است، اما لزوم تسریع بیشتر نوآوری در فناوری‌های انرژی پاک، بسیار واضح است».

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.