حمایت آمریکا از معافیت‌ مالکیت فکری برای واکسن کرونا
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

حمایت آمریکا از معافیت‌ مالکیت فکری برای واکسن کرونا

موضع جدید آمریکا در خصوص حمایت از پیشنهاد  معافیت مالکیت فکری واکسن کووید-۱۹، نظام توزیع فعلی واکسن را به کلی متحول می‌نماید. در حالی‌که با تولید موفق واکسن، نگرانی‌های عمومی پیرامون این بیماری مرگبار تا حدی کاهش یافت، اما چالش‌ها و موانع توزیع مناسب، موجب شد تا باز هم چشم‌انداز کوتاه‌مدتی برای غلبه بر کرونا و عادی‌سازی شرایط در کشورهای مختلف متصور نباشیم. این در حالی است که چراغ روشن آمریکا به سازمان تجارت جهانی، علیرغم متضرر شدن شرکت‌های آمریکایی، آینده روشنی را نوید می‌دهد.

طی هفته‌های اخیر، اپیدمی در هند به اوج خود رسیده و همین عامل، باعث شد تا این کشور به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن، نتواند به تعهدات خود برای تحویل به موقع واکسن عمل نماید. از سوی دیگر، نمایندگان ۱۶۴ کشور عضو سازمان تجارت جهانی (WTO)، در حال بررسی پیشنهاد هند و آفریقای جنوبی، برای چشم‌پوشی موقتی از برخی قوانین مالکیت فکری در حوزه تولید واکسن هستند. این پیشنهاد که با مقاومت شدید شرکت‌های دارویی مواجه شده، همچون شمشیری دو لبه‌ به نظر می‌رسد. در نگاه نخست، این تصمیم به نفع کشورهای ضعیف‌تر بوده و احتمالاً دسترسی به واکسن را تسهیل می‌کند. اما در طرف دیگر ماجرا، تجارب قبلی در حوزه نوآوری نشان داده که تضعیف قوانین مالکیت فکری و کاهش انگیزه نوآوران و مخترعین برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های تحقیق‌و‌توسعه‌ای، عملاً به توقف نوآوری منتج شده و ضرر این مسئله، دامن تمامی کشورها را خواهد گرفت. همین موضوع، موجب شده بود تا سران کشورهای غربی و به‌طور خاص آمریکا، به‌عنوان میزبان بخش اعظم شرکت‌های تولیدکننده واکسن، طرف شرکت‌های دارویی را گرفته و از آن‌ها حمایت کنند.

حال، در آخرین تغییر و تحولات صورت گرفته، دولت بایدن در یک تصمیم مهم اعلام داشته که پس از بحث و بررسی‌های داخلی و مشورت با داروسازان آمریکایی، از کاهش موقت قوانین ثبت اختراع در مورد واکسن کووید-۱۹ پشتیبانی می‌کند. این تصمیم، می‌تواند عرضه جهانی را تحت تأثیر قرار داده و شکاف فعلی واکسیناسیون بین کشورهای ثروتمند و فقیر را کاهش دهد. لازم به تأکید است که این اقدام، یک گام مقدماتی بوده و به معنای برداشتن یک‌باره قوانین جهانی ثبت اختراع نخواهد بود. به معنای بهتر، شاید تصمیم دولت آمریکا را بتوان یک سیگنال حمایتی برای کمک به توزیع گسترده‌تر واکسن، آن هم پس از اطمینان نسبی از واکسیناسیون بخش عمده‌ای از جمعیت این کشور دانست.

کاترین تای (Katherine Tai)، نماینده سازمان تجارت آمریکا، در بیانیه‌ای اظهار داشته: «در حالی‌که دولت به‌شدت معتقد به حمایت از قوانین مالکیت فکری است، اما در راستای پایان دادن به این همه‌گیری، از چشم‌پوشی حفاظت‌های فعلی در واکسن‌های کووید-۱۹ حمایت می‌کند». گفتنی است که جو بایدن و کاترین تای، پس از درخواست‌های متعدد برای حمایت از چشم‌پوشی از قوانین سازمان تجارت جهانی، بررسی این مسئله را در دستور کار قرار دادند. در حالی‌که پیش از این، بایدن قول‌هایی برای توزیع گسترده‌تر واکسن داده بود، مقامات دولتی به رهبری تای، با بیش از دوازده ذینفع در بحث پتنت‌های مرتبط با واکسن کرونا (شامل شرکای تجاری، متخصصین و مقامات بهداشت، گروه‌های کارگری و تولیدکنندگان عمده واکسن) دیدار نمودند و پس از جمع‌آوری اطلاعات لازم، گزینه‌هایی به بایدن پیشنهاد گردید. در نهایت، وی تصمیم گرفت تا مطابق با قول انتخاباتی خود، از این معافیت حمایت نماید.

البته باید توجه داشت که پیش از این، برخی از شرکت‌های دارویی توسعه‌دهنده واکسن، رسماً از حمایت و پشتیبانی خود از متقاضیان واکسن صحبت کرده بودند. آسترازنکا، متعهد شده که تا پایان اپیدمی، کسب سود از واکسن خود را کنار گذاشته و مدرنا نیز، اعلام نموده که در این دوران، از اجرای حقوق انحصاری پتنت‌های خود صرف‌نظر می‌کند. این امر، به معنای صدور مجوزهای بهره‌برداری است که می‌تواند دسترسی به واکسن را تسهیل نماید. از سوی دیگر، قیمت تعیین شده برای واکسن آکسفورد، تنها ۵ دلار بوده که آن را به گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و در دسترس برای بسیاری از جوامع مبدل می‌سازد. بر این اساس، چیزی که باید نگرانی کشورها و متولیان بهداشتی آن‌ها را برانگیزد، زیرساخت‌های تولید و توزیع واکسن است و نه دسترسی بی‌قید و شرط به آن. از این منظر، نظام مالکیت فکری، نه‌تنها یک مانع برای دسترسی به واکسن نبوده، بلکه زیرساختی کلیدی برای تسهیل سرمایه‌گذاری و افزایش انگیزه در تولیدکنندگان دارویی، جهت توسعه واکسن محسوب می‌شود.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.