کارگاه حل تمرین جستجوی پتنت، نوآوری جدید دوره‌های آکادمی
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کارگاه حل تمرین جستجوی پتنت، نوآوری جدید دوره‌های آکادمی

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارج نهادن به علاقه‌مندان حضور در دوره‌های آموزش‌ عملی در کنار آموزش‌های تئوریک، حرکتی جدید در پیش گرفته است. بر این مبنا، دوره جستجوی پتنت که در مورخ یازدهم خردادماه برگزار می‌گردد، همراه با یک کارگاه حل تمرین ویژه بوده که علاقه‌مندان با حضور در آن، می‌توانند آموزه‌های خود در دوره تئوری را به چالش کشیده و توانایی‌ خود برای یک جستجوی پیشرفته و حرفه‌ای‌ را بهبود بخشند.

اگرچه محققین ایرانی، ارزش قابل توجهی برای مقالات و کتب علمی قائل هستند، اما این توجه نسبت به اسناد ثبت اختراع و اطلاعات بسیار ارزشمند موجود در آن‌ها، بسیار کمتر است. همین مسئله به ظاهر ساده، دوباره‌کاری‌ها را بسیار زیاد نموده و هزینه‌های گزافی را از نظر زمان، منابع و انرژی، به دانشگاه‌ها، شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها و حتی محققین فردی ما تحمیل می‌کند. میلیون‌ها سند ثبت اختراعی که در دفاتر ثبت اختراع سرتاسر جهان انباشته شده‌اند، بیش از ۸۰ درصد از کل دانش فنی را در خود نگه می‌دارند. بخش زیادی از این اسناد معتبر، از طریق پایگاه‌های داده مختلف قابل دسترس بوده و کافی است که با جستجویی ساده در میان این پایگاه‌ها، به اطلاعات زیادی دست یابیم که شاید در هیچ کجای دیگر قابل دسترس نباشند. در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران، در طی دو سال گذشته، برگزاری دوره‌های مختلفی با مضامین جستجوی پتنت را در دستور کار خود قرار داده است. با این حال، با توجه به پیچیدگی‌های قابل توجه در برخی المان‌های جستجوی پتنت، آنچه می‌تواند این دوره‌ها را کاراتر و بهینه‌تر نماید، به چالش کشیدن شرکت‌کنندگان برای انجام کارهای عملی است و این همان چیزی است که آکادمی در کارگاه پیش روی خود، مد نظر قرار داده است.

کارگاه حل تمرین در نظر گرفته شده برای این رویداد، یک وبینار نیمه‌گروهی دو ساعته است که با حضور 5 نفر شرکت‌کننده برگزار می‌گردد. این دوره تکمیلی، در فاصله زمانی سه هفته‌ای نسبت به روز وبینار اصلی (یازدهم خردادماه) برگزار شده تا شرکت‌کنندگان بتوانند در این بازه، نسبت به تمرین آموزه‌های دوره اقدام نموده و با آمادگی بیشتری در جلسه حل تمرین حاضر شوند. پس از برگزاری وبینار اصلی، بنابه درخواست‌های دریافت شده از شرکت‌کنندگان و با هماهنگی آن‌ها، زمانی برای کارگاه تعیین شده تا بتوانند سؤلات خود را مطرح نموده و مشاوره‌های لازم را از مدرس دوره، سرکار خانم مهندس «لیلا زارعی» دریافت نمایند.

در این کارگاه، مدرس دو تمرین حل نموده و در عین حال، بر روند حل کردن مخاطبین نیز نظارت می‌کند. در واقع، هدف از برگزاری این دوره حل تمرین، ایجاد فضایی مبتنی بر پرسش و پاسخ و حل کردن تمرینات بیشتر است که می‌تواند توانایی برای یک جستجوی مفید را افزایش دهد. این کارگاه، در پس این واقعیت شکل گرفته که جستجوی پتنت، از دو رکن مهم تشکیل می‌گردد: اول، یادگیری دستورالعمل‌ها و پارامترهای مختلف جستجو و دوم، تجربه انجام جستجوهای مختلف و تکرار و ممارست در آن‌ها. در حقیقت، انجام یک جستجوی پیشرفته، تنها به همت یادگیری تئوریک شدنی نبوده و نیاز به تمرین‌های مستمر و تلاش و ممارست زیادی دارد، چیزی که در این کارگاه، به دنبال پوشش نسبی آن خواهیم بود.

لازم به ذکر است که علاقه‌مندان به حضور در این کارگاه حل تمرین، می‌توانند در زمان ثبت‌نام در وبینار «جستجوی پتنت»، گزینه بلیط طلایی را انتخاب نمایند.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.