کارگاه حل تمرین جستجوی پتنت، نوآوری جدید دوره‌های آکادمی
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کارگاه حل تمرین جستجوی پتنت، نوآوری جدید دوره‌های آکادمی

آکادمی کانون پتنت ایران، در راستای ارج نهادن به علاقه‌مندان حضور در دوره‌های آموزش‌ عملی در کنار آموزش‌های تئوریک، حرکتی جدید در پیش گرفته است. بر این مبنا، دوره جستجوی پتنت که در مورخ یازدهم خردادماه برگزار می‌گردد، همراه با یک کارگاه حل تمرین ویژه بوده که علاقه‌مندان با حضور در آن، می‌توانند آموزه‌های خود در دوره تئوری را به چالش کشیده و توانایی‌ خود برای یک جستجوی پیشرفته و حرفه‌ای‌ را بهبود بخشند.

اگرچه محققین ایرانی، ارزش قابل توجهی برای مقالات و کتب علمی قائل هستند، اما این توجه نسبت به اسناد ثبت اختراع و اطلاعات بسیار ارزشمند موجود در آن‌ها، بسیار کمتر است. همین مسئله به ظاهر ساده، دوباره‌کاری‌ها را بسیار زیاد نموده و هزینه‌های گزافی را از نظر زمان، منابع و انرژی، به دانشگاه‌ها، شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها و حتی محققین فردی ما تحمیل می‌کند. میلیون‌ها سند ثبت اختراعی که در دفاتر ثبت اختراع سرتاسر جهان انباشته شده‌اند، بیش از ۸۰ درصد از کل دانش فنی را در خود نگه می‌دارند. بخش زیادی از این اسناد معتبر، از طریق پایگاه‌های داده مختلف قابل دسترس بوده و کافی است که با جستجویی ساده در میان این پایگاه‌ها، به اطلاعات زیادی دست یابیم که شاید در هیچ کجای دیگر قابل دسترس نباشند. در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران، در طی دو سال گذشته، برگزاری دوره‌های مختلفی با مضامین جستجوی پتنت را در دستور کار خود قرار داده است. با این حال، با توجه به پیچیدگی‌های قابل توجه در برخی المان‌های جستجوی پتنت، آنچه می‌تواند این دوره‌ها را کاراتر و بهینه‌تر نماید، به چالش کشیدن شرکت‌کنندگان برای انجام کارهای عملی است و این همان چیزی است که آکادمی در کارگاه پیش روی خود، مد نظر قرار داده است.

کارگاه حل تمرین در نظر گرفته شده برای این رویداد، یک وبینار نیمه‌گروهی دو ساعته است که با حضور 5 نفر شرکت‌کننده برگزار می‌گردد. این دوره تکمیلی، در فاصله زمانی سه هفته‌ای نسبت به روز وبینار اصلی (یازدهم خردادماه) برگزار شده تا شرکت‌کنندگان بتوانند در این بازه، نسبت به تمرین آموزه‌های دوره اقدام نموده و با آمادگی بیشتری در جلسه حل تمرین حاضر شوند. پس از برگزاری وبینار اصلی، بنابه درخواست‌های دریافت شده از شرکت‌کنندگان و با هماهنگی آن‌ها، زمانی برای کارگاه تعیین شده تا بتوانند سؤلات خود را مطرح نموده و مشاوره‌های لازم را از مدرس دوره، سرکار خانم مهندس «لیلا زارعی» دریافت نمایند.

در این کارگاه، مدرس دو تمرین حل نموده و در عین حال، بر روند حل کردن مخاطبین نیز نظارت می‌کند. در واقع، هدف از برگزاری این دوره حل تمرین، ایجاد فضایی مبتنی بر پرسش و پاسخ و حل کردن تمرینات بیشتر است که می‌تواند توانایی برای یک جستجوی مفید را افزایش دهد. این کارگاه، در پس این واقعیت شکل گرفته که جستجوی پتنت، از دو رکن مهم تشکیل می‌گردد: اول، یادگیری دستورالعمل‌ها و پارامترهای مختلف جستجو و دوم، تجربه انجام جستجوهای مختلف و تکرار و ممارست در آن‌ها. در حقیقت، انجام یک جستجوی پیشرفته، تنها به همت یادگیری تئوریک شدنی نبوده و نیاز به تمرین‌های مستمر و تلاش و ممارست زیادی دارد، چیزی که در این کارگاه، به دنبال پوشش نسبی آن خواهیم بود.

لازم به ذکر است که علاقه‌مندان به حضور در این کارگاه حل تمرین، می‌توانند در زمان ثبت‌نام در وبینار «جستجوی پتنت»، گزینه بلیط طلایی را انتخاب نمایند.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.