گواهی‌های ثبت اختراع آمریکا رکورد یازده میلیون را شکست!
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

گواهی‌های ثبت اختراع آمریکا رکورد یازده میلیون را شکست!

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO)، رسماً در روز گذشته با اعطای گواهی ثبت اختراعی به شماره ۱۱ میلیون، نقطه عطف مهمی را در تاریخ نوآوری این کشور به ثبت رسانید.

جینا رایموند (Gina Raimondo)، وزیر بازرگانی آمریکا، در خصوص این نقطه عطف مهم اعلام داشت: «این لحظه، یادآور سنت قابل توجه و محکم آمریکا برای نوآوری است که ملت ما را برای نسل‌ها به پیش برده است. ساختن اقتصادی قوی‌تر، نیازمند ایده‌ها و راهکارهای نوآورانه‌ای در بخش‌های مختلف است. من مفتخرم که پتنتی به شماره ۱۱ میلیون رسمیت یافته است». درو هیرشفلد (Drew Hirshfeld) نیز که مسئولیت اداره «USPTO» و معاونت وزیر بازرگانی آمریکا را در حال حاضر به عهده دارد، در این خصوص ابراز داشته: «از زمان تشکیل ملت ما، مخترعین آمریکایی با ایده‌های فوق‌العاده خود، زندگی ما را بهبود داده و فرهنگ و تجارتمان را به پیش برده‌اند. ما مدیون مخترعینی هستیم که روز به روز، راه‌حل‌هایی برای مشکلات جدی پیش روی جهان ارائه می‌کنند. ما از مخترعین پتنت جدید و همه نوآورانی که کمک کردند تا کشور به این نقطه جدید برسد، قدردانی می‌کنیم.»

گفتنی است که گواهی ثبت اختراع «US 11,000,000»، به یک فناوری پزشکی در خصوص استنت قلب تعلق گرفته و انحصار این فناوری را در اختیار شرکت «4C Medical Technologies» قرار داده است. ساروانا کومار (Saravana Kumar) که در کنار جیسون دیدرینگ (Jason S. Diedering) نامش به عنوان مخترع در این یوتیلیتی پتنت درج شده است، در خصوص گواهی اخذ شده از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ابراز داشته: «ما به شکلی باورنکردنی، از اینکه گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۱ میلیون به اختراع ما تعلق گرفته، هیجان‌زده و مفتخریم. 4C Medical، داستانی واقعی از یک کارآفرینی آمریکایی است، جایی‌که من و جیسون، بسیاری از شب‌ها و آخر هفته‌ها را در یک گاراژ گذراندیم تا این ایده را به واقعیت تبدیل کنیم. این موفقیت، بدون کمک افراد زیادی که در کنار ما بودند، میسر نمی‌شد. در حال حاضر، تیم ما فعالانه در تلاش است که در آزمایشات بالینی، مزایای این فناوری را برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی شدید میترال به نمایش بگذارد».

لازم به ذکر است که گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۱ میلیون، سه سال بعد از آن اعطا شده که در سال ۲۰۱۸ میلادی، پتنتی به شماره ۱۰ میلیون، به اختراع شرکت ریتون «Raytheon» تعلق گرفت. در زیر، برخی از نقاط عطف سیستم ثبت اختراع آمریکا آورده شده است:

 • ۳۱ جولای ۱۷۹۰: اعطای اولین پتنت به ساموئل هاپکینز (Samuel Hopkins) توسط جورج واشینگتن
 • ۱۳ جولای ۱۸۳۶: اعطای پتنتی به شماره ۱
 • ۸ آگوست ۱۹۱۱: اعطای پتنتی به شماره ۱ میلیون
 • ۳۰ آوریل ۱۹۳۵: اعطای پتنتی به شماره ۲ میلیون
 • ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۱: اعطای پتنتی به شماره ۳ میلیون
 • ۲۸ دسامبر ۱۹۷۶: اعطای پتنتی به شماره ۴ میلیون
 • ۱۹ مارس ۱۹۹۱: اعطای پتنتی به شماره ۵ میلیون
 • ۷ دسامبر ۱۹۹۹: اعطای پتنتی به شماره ۶ میلیون
 • ۱۴ فوریه ۲۰۰۶: اعطای پتنتی به شماره ۷ میلیون
 • ۱۶ آگوست ۲۰۱۱: اعطای پتنتی به شماره ۸ میلیون
 • ۷ آوریل ۲۰۱۵: اعطای پتنتی به شماره ۹ میلیون
 • ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸: اعطای پتنتی به شماره ۱۰ میلیون
 • ۱۱ می ۲۰۲۱: اعطای پتنتی به شماره ۱۱ میلیون

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.