گواهی‌های ثبت اختراع آمریکا رکورد یازده میلیون را شکست!
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

گواهی‌های ثبت اختراع آمریکا رکورد یازده میلیون را شکست!

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO)، رسماً در روز گذشته با اعطای گواهی ثبت اختراعی به شماره ۱۱ میلیون، نقطه عطف مهمی را در تاریخ نوآوری این کشور به ثبت رسانید.

جینا رایموند (Gina Raimondo)، وزیر بازرگانی آمریکا، در خصوص این نقطه عطف مهم اعلام داشت: «این لحظه، یادآور سنت قابل توجه و محکم آمریکا برای نوآوری است که ملت ما را برای نسل‌ها به پیش برده است. ساختن اقتصادی قوی‌تر، نیازمند ایده‌ها و راهکارهای نوآورانه‌ای در بخش‌های مختلف است. من مفتخرم که پتنتی به شماره ۱۱ میلیون رسمیت یافته است». درو هیرشفلد (Drew Hirshfeld) نیز که مسئولیت اداره «USPTO» و معاونت وزیر بازرگانی آمریکا را در حال حاضر به عهده دارد، در این خصوص ابراز داشته: «از زمان تشکیل ملت ما، مخترعین آمریکایی با ایده‌های فوق‌العاده خود، زندگی ما را بهبود داده و فرهنگ و تجارتمان را به پیش برده‌اند. ما مدیون مخترعینی هستیم که روز به روز، راه‌حل‌هایی برای مشکلات جدی پیش روی جهان ارائه می‌کنند. ما از مخترعین پتنت جدید و همه نوآورانی که کمک کردند تا کشور به این نقطه جدید برسد، قدردانی می‌کنیم.»

گفتنی است که گواهی ثبت اختراع «US 11,000,000»، به یک فناوری پزشکی در خصوص استنت قلب تعلق گرفته و انحصار این فناوری را در اختیار شرکت «4C Medical Technologies» قرار داده است. ساروانا کومار (Saravana Kumar) که در کنار جیسون دیدرینگ (Jason S. Diedering) نامش به عنوان مخترع در این یوتیلیتی پتنت درج شده است، در خصوص گواهی اخذ شده از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ابراز داشته: «ما به شکلی باورنکردنی، از اینکه گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۱ میلیون به اختراع ما تعلق گرفته، هیجان‌زده و مفتخریم. 4C Medical، داستانی واقعی از یک کارآفرینی آمریکایی است، جایی‌که من و جیسون، بسیاری از شب‌ها و آخر هفته‌ها را در یک گاراژ گذراندیم تا این ایده را به واقعیت تبدیل کنیم. این موفقیت، بدون کمک افراد زیادی که در کنار ما بودند، میسر نمی‌شد. در حال حاضر، تیم ما فعالانه در تلاش است که در آزمایشات بالینی، مزایای این فناوری را برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی شدید میترال به نمایش بگذارد».

لازم به ذکر است که گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۱ میلیون، سه سال بعد از آن اعطا شده که در سال ۲۰۱۸ میلادی، پتنتی به شماره ۱۰ میلیون، به اختراع شرکت ریتون «Raytheon» تعلق گرفت. در زیر، برخی از نقاط عطف سیستم ثبت اختراع آمریکا آورده شده است:

 • ۳۱ جولای ۱۷۹۰: اعطای اولین پتنت به ساموئل هاپکینز (Samuel Hopkins) توسط جورج واشینگتن
 • ۱۳ جولای ۱۸۳۶: اعطای پتنتی به شماره ۱
 • ۸ آگوست ۱۹۱۱: اعطای پتنتی به شماره ۱ میلیون
 • ۳۰ آوریل ۱۹۳۵: اعطای پتنتی به شماره ۲ میلیون
 • ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۱: اعطای پتنتی به شماره ۳ میلیون
 • ۲۸ دسامبر ۱۹۷۶: اعطای پتنتی به شماره ۴ میلیون
 • ۱۹ مارس ۱۹۹۱: اعطای پتنتی به شماره ۵ میلیون
 • ۷ دسامبر ۱۹۹۹: اعطای پتنتی به شماره ۶ میلیون
 • ۱۴ فوریه ۲۰۰۶: اعطای پتنتی به شماره ۷ میلیون
 • ۱۶ آگوست ۲۰۱۱: اعطای پتنتی به شماره ۸ میلیون
 • ۷ آوریل ۲۰۱۵: اعطای پتنتی به شماره ۹ میلیون
 • ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸: اعطای پتنتی به شماره ۱۰ میلیون
 • ۱۱ می ۲۰۲۱: اعطای پتنتی به شماره ۱۱ میلیون

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.