گواهی‌های ثبت اختراع آمریکا رکورد یازده میلیون را شکست!
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ گواهی‌های ثبت اختراع آمریکا رکورد یازده میلیون را شکست!

دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO)، رسماً در روز گذشته با اعطای گواهی ثبت اختراعی به شماره ۱۱ میلیون، نقطه عطف مهمی را در تاریخ نوآوری این کشور به ثبت رسانید.

جینا رایموند (Gina Raimondo)، وزیر بازرگانی آمریکا، در خصوص این نقطه عطف مهم اعلام داشت: «این لحظه، یادآور سنت قابل توجه و محکم آمریکا برای نوآوری است که ملت ما را برای نسل‌ها به پیش برده است. ساختن اقتصادی قوی‌تر، نیازمند ایده‌ها و راهکارهای نوآورانه‌ای در بخش‌های مختلف است. من مفتخرم که پتنتی به شماره ۱۱ میلیون رسمیت یافته است». درو هیرشفلد (Drew Hirshfeld) نیز که مسئولیت اداره «USPTO» و معاونت وزیر بازرگانی آمریکا را در حال حاضر به عهده دارد، در این خصوص ابراز داشته: «از زمان تشکیل ملت ما، مخترعین آمریکایی با ایده‌های فوق‌العاده خود، زندگی ما را بهبود داده و فرهنگ و تجارتمان را به پیش برده‌اند. ما مدیون مخترعینی هستیم که روز به روز، راه‌حل‌هایی برای مشکلات جدی پیش روی جهان ارائه می‌کنند. ما از مخترعین پتنت جدید و همه نوآورانی که کمک کردند تا کشور به این نقطه جدید برسد، قدردانی می‌کنیم.»

گفتنی است که گواهی ثبت اختراع «US 11,000,000»، به یک فناوری پزشکی در خصوص استنت قلب تعلق گرفته و انحصار این فناوری را در اختیار شرکت «4C Medical Technologies» قرار داده است. ساروانا کومار (Saravana Kumar) که در کنار جیسون دیدرینگ (Jason S. Diedering) نامش به عنوان مخترع در این یوتیلیتی پتنت درج شده است، در خصوص گواهی اخذ شده از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ابراز داشته: «ما به شکلی باورنکردنی، از اینکه گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۱ میلیون به اختراع ما تعلق گرفته، هیجان‌زده و مفتخریم. 4C Medical، داستانی واقعی از یک کارآفرینی آمریکایی است، جایی‌که من و جیسون، بسیاری از شب‌ها و آخر هفته‌ها را در یک گاراژ گذراندیم تا این ایده را به واقعیت تبدیل کنیم. این موفقیت، بدون کمک افراد زیادی که در کنار ما بودند، میسر نمی‌شد. در حال حاضر، تیم ما فعالانه در تلاش است که در آزمایشات بالینی، مزایای این فناوری را برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی شدید میترال به نمایش بگذارد».

لازم به ذکر است که گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۱ میلیون، سه سال بعد از آن اعطا شده که در سال ۲۰۱۸ میلادی، پتنتی به شماره ۱۰ میلیون، به اختراع شرکت ریتون «Raytheon» تعلق گرفت. در زیر، برخی از نقاط عطف سیستم ثبت اختراع آمریکا آورده شده است:

 • ۳۱ جولای ۱۷۹۰: اعطای اولین پتنت به ساموئل هاپکینز (Samuel Hopkins) توسط جورج واشینگتن
 • ۱۳ جولای ۱۸۳۶: اعطای پتنتی به شماره ۱
 • ۸ آگوست ۱۹۱۱: اعطای پتنتی به شماره ۱ میلیون
 • ۳۰ آوریل ۱۹۳۵: اعطای پتنتی به شماره ۲ میلیون
 • ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۱: اعطای پتنتی به شماره ۳ میلیون
 • ۲۸ دسامبر ۱۹۷۶: اعطای پتنتی به شماره ۴ میلیون
 • ۱۹ مارس ۱۹۹۱: اعطای پتنتی به شماره ۵ میلیون
 • ۷ دسامبر ۱۹۹۹: اعطای پتنتی به شماره ۶ میلیون
 • ۱۴ فوریه ۲۰۰۶: اعطای پتنتی به شماره ۷ میلیون
 • ۱۶ آگوست ۲۰۱۱: اعطای پتنتی به شماره ۸ میلیون
 • ۷ آوریل ۲۰۱۵: اعطای پتنتی به شماره ۹ میلیون
 • ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸: اعطای پتنتی به شماره ۱۰ میلیون
 • ۱۱ می ۲۰۲۱: اعطای پتنتی به شماره ۱۱ میلیون

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.