معرفی فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱

دفتر ثبت اختراع اروپا «EPO»، فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱ میلادی را معرفی نمود. این جایزه، به مخترعین برجسته‌ای اعطا می‌گردد که سهمی استثنایی در پیشرفت‌های فناورانه و علمی داشته و با ایجاد رشد اقتصادی، نقشی چشمگیر بر زندگی جوامع داشته‌اند.

«آنتونیو کامپینوس»، مدیرکل «EPO»، در حاشیه معرفی این مخترعین برجسته، با تأکید بر نقش مخترعین و نوآوران در رشد و توسعه جوامع، اظهار داشته: «در سال گذشته، بیش از هر زمان دیگری، اهمیت دانشمندان، محققین، مخترعین و کارآفرینان در پیشرفت فناوری و بهبود زندگی ما برجسته شد. برگزیدگان نهایی جایزه مخترع برتر اروپا، نمونه‌های درخشانی از نبوغ و خلاقیت هستند که از پیشرفت فناوری حمایت کرده و زمینه‌ساز ایجاد شغل و رشد اقتصادی می‌شوند. هر یک از نامزدهای نهایی، با دنبال کردن نوآوری در زمینه تخصصی خود، برای غلبه بر برخی از مهم‌ترین چالش‌های جوامع، از انتشار کربن گرفته تا گسترش آنتی‌بیوتیک‌ها و موارد دیگر کمک نموده‌اند.»

نامزدهای نهایی سال جاری میلادی، طیف وسیعی از کشورها، از جمله اتریش، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، هلند، نروژ، صربستان، اسپانیا، سوئیس، سوئد، انگلیس و آمریکا را شامل شده است. این افراد، توسط هیئتی از داوران مستقل بین‌المللی و از میان بیش از ۴۰۰ مخترع فردی و گروهی انتخاب شده‌اند. این جایزه، در پنج گروه «صنعت»، «تحقیقات»، «کشورهای غیر عضو دفتر ثبت اختراع اروپا»، «سازمان‌های کوچک و متوسط» و «دستاورد یک عمر تلاش» اعطا می‌شود. همچنین، علاوه بر مخترعین برتر در حوزه‌های پنج‌گانه، جایزه مردمی نیز به انتخاب عموم مردم، به یکی از ۱۵ فینالیست اعطا می‌گردد.

گفتنی است که برندگان نهایی جایزه مخترع اروپا در سال ۲۰۲۱، طی مراسمی در تاریخ هفدهم ژوئن سال جاری میلادی معرفی می‌گردند. این مراسم، با توجه به شرایط خاص ناشی از اپیدمی کووید-۱۹، به صورت مجازی برگزار می‌شود. نامزدهای نهایی برای پنج گروه یاد شده عبارتند از:

الف) صنعت:

 • «پر گیسله دوپسلند» (نروژ): پلتفرم تحویل دارویی- با شماره پتنت «EP2340865»
 • «کریستوف گورتلر»، «والتر لیتنر» و تیم همکار (آلمان): استفاده از دی‌اکسید کربن برای ساخت پلاستیک‌های سبز- با پتنت‌هایی به شماره «EP3041883» و «EP3008100»
 • «جان ون در تمپل» (هلند): انتقال ایمن از (و به) پلتفرم‌های دریایی- با پتنت‌هایی به شماره «EP1993902» و «EP2603422»

ب) پژوهش:

 • «مارکو دونولاتو» و تیم همکار (ایتالیا / دانمارک): نانوذرات مغناطیسی برای تشخیص بیماری- با پتنتی به شماره «EP3014245»
 • «رابرت گراس» (اتریش) و «وندلین استارک» (سوئیس): ذخیره‌سازی داده‌های مبتنی بر «DNA»- با شماره پتنت «EP2831268»
 • «ماتیاس فینک» و «میشائیل تانتر» (فرانسه): تصویربرداری فراصوت با استفاده از امواج برشی- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP2561380» و «EP2342582» و «EP1866667» و «EP1546757» و «EP1531734»

ج) کشورهای غیر عضو «EPO»:

 • «بو پی» و «یی هه» (چین): حسگرهای اثرانگشت برای امنیت بیشتر- با ثبت اختراعی به شماره «EP3072083»
 • «کیم لویس» و «اسلاوا اپستین» (آمریکا): ابزارهایی برای پرورش میکروب‌ها- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1456401» و «EP1999248»
 • «سومیتا میترا» (آمریکا / هند): بازگرداندن لبخند با استفاده از نانومواد- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1225867» و «EP1227782» و «EP1229886» و «EP1771143»

د) سازمان‌های کوچک و متوسط:

 • «کارمن هیجوسا» (اسپانیا): تبدیل برگ‌های آناناس به جایگزینی پایدار برای چرم- با ثبت اختراعی به شماره «EP2576881»
 • «بن کیبل» و «پت کیبل» (انگلیس): پوشش قلاب ماهیگیری برای نجات پرندگان دریایی- با ثبت اختراعی به شماره «EP2731423»
 • «هنریک لیندستروم» و «جیووانی فیلی» (سوئد): سلول‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر برای دستگاه‌های قابل‌حمل- با پتنتی به شماره «EP2625703»

ه) دستاورد یک عمر تلاش:

 • «متین کولپان» (آلمان): ابزاری کارآمد برای تجزیه‌وتحلیل نوکلئیک اسیدها- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP0268946» و «EP0104210»
 • «کارل لئو» (آلمان): پیشرفت در نیمه‌هادی‌های آلی- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1488468» و «EP1861886» و «EP2658006»
 • «گوردانا وونجاک نواکویچ» (صربستان / آمریکا): پیشرفت در مهندسی بافت- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP2408401» و «EP1112348»

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.