معرفی فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱

دفتر ثبت اختراع اروپا «EPO»، فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱ میلادی را معرفی نمود. این جایزه، به مخترعین برجسته‌ای اعطا می‌گردد که سهمی استثنایی در پیشرفت‌های فناورانه و علمی داشته و با ایجاد رشد اقتصادی، نقشی چشمگیر بر زندگی جوامع داشته‌اند.

«آنتونیو کامپینوس»، مدیرکل «EPO»، در حاشیه معرفی این مخترعین برجسته، با تأکید بر نقش مخترعین و نوآوران در رشد و توسعه جوامع، اظهار داشته: «در سال گذشته، بیش از هر زمان دیگری، اهمیت دانشمندان، محققین، مخترعین و کارآفرینان در پیشرفت فناوری و بهبود زندگی ما برجسته شد. برگزیدگان نهایی جایزه مخترع برتر اروپا، نمونه‌های درخشانی از نبوغ و خلاقیت هستند که از پیشرفت فناوری حمایت کرده و زمینه‌ساز ایجاد شغل و رشد اقتصادی می‌شوند. هر یک از نامزدهای نهایی، با دنبال کردن نوآوری در زمینه تخصصی خود، برای غلبه بر برخی از مهم‌ترین چالش‌های جوامع، از انتشار کربن گرفته تا گسترش آنتی‌بیوتیک‌ها و موارد دیگر کمک نموده‌اند.»

نامزدهای نهایی سال جاری میلادی، طیف وسیعی از کشورها، از جمله اتریش، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، هلند، نروژ، صربستان، اسپانیا، سوئیس، سوئد، انگلیس و آمریکا را شامل شده است. این افراد، توسط هیئتی از داوران مستقل بین‌المللی و از میان بیش از ۴۰۰ مخترع فردی و گروهی انتخاب شده‌اند. این جایزه، در پنج گروه «صنعت»، «تحقیقات»، «کشورهای غیر عضو دفتر ثبت اختراع اروپا»، «سازمان‌های کوچک و متوسط» و «دستاورد یک عمر تلاش» اعطا می‌شود. همچنین، علاوه بر مخترعین برتر در حوزه‌های پنج‌گانه، جایزه مردمی نیز به انتخاب عموم مردم، به یکی از ۱۵ فینالیست اعطا می‌گردد.

گفتنی است که برندگان نهایی جایزه مخترع اروپا در سال ۲۰۲۱، طی مراسمی در تاریخ هفدهم ژوئن سال جاری میلادی معرفی می‌گردند. این مراسم، با توجه به شرایط خاص ناشی از اپیدمی کووید-۱۹، به صورت مجازی برگزار می‌شود. نامزدهای نهایی برای پنج گروه یاد شده عبارتند از:

الف) صنعت:

 • «پر گیسله دوپسلند» (نروژ): پلتفرم تحویل دارویی- با شماره پتنت «EP2340865»
 • «کریستوف گورتلر»، «والتر لیتنر» و تیم همکار (آلمان): استفاده از دی‌اکسید کربن برای ساخت پلاستیک‌های سبز- با پتنت‌هایی به شماره «EP3041883» و «EP3008100»
 • «جان ون در تمپل» (هلند): انتقال ایمن از (و به) پلتفرم‌های دریایی- با پتنت‌هایی به شماره «EP1993902» و «EP2603422»

ب) پژوهش:

 • «مارکو دونولاتو» و تیم همکار (ایتالیا / دانمارک): نانوذرات مغناطیسی برای تشخیص بیماری- با پتنتی به شماره «EP3014245»
 • «رابرت گراس» (اتریش) و «وندلین استارک» (سوئیس): ذخیره‌سازی داده‌های مبتنی بر «DNA»- با شماره پتنت «EP2831268»
 • «ماتیاس فینک» و «میشائیل تانتر» (فرانسه): تصویربرداری فراصوت با استفاده از امواج برشی- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP2561380» و «EP2342582» و «EP1866667» و «EP1546757» و «EP1531734»

ج) کشورهای غیر عضو «EPO»:

 • «بو پی» و «یی هه» (چین): حسگرهای اثرانگشت برای امنیت بیشتر- با ثبت اختراعی به شماره «EP3072083»
 • «کیم لویس» و «اسلاوا اپستین» (آمریکا): ابزارهایی برای پرورش میکروب‌ها- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1456401» و «EP1999248»
 • «سومیتا میترا» (آمریکا / هند): بازگرداندن لبخند با استفاده از نانومواد- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1225867» و «EP1227782» و «EP1229886» و «EP1771143»

د) سازمان‌های کوچک و متوسط:

 • «کارمن هیجوسا» (اسپانیا): تبدیل برگ‌های آناناس به جایگزینی پایدار برای چرم- با ثبت اختراعی به شماره «EP2576881»
 • «بن کیبل» و «پت کیبل» (انگلیس): پوشش قلاب ماهیگیری برای نجات پرندگان دریایی- با ثبت اختراعی به شماره «EP2731423»
 • «هنریک لیندستروم» و «جیووانی فیلی» (سوئد): سلول‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر برای دستگاه‌های قابل‌حمل- با پتنتی به شماره «EP2625703»

ه) دستاورد یک عمر تلاش:

 • «متین کولپان» (آلمان): ابزاری کارآمد برای تجزیه‌وتحلیل نوکلئیک اسیدها- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP0268946» و «EP0104210»
 • «کارل لئو» (آلمان): پیشرفت در نیمه‌هادی‌های آلی- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1488468» و «EP1861886» و «EP2658006»
 • «گوردانا وونجاک نواکویچ» (صربستان / آمریکا): پیشرفت در مهندسی بافت- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP2408401» و «EP1112348»

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.