معرفی فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

معرفی فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱

دفتر ثبت اختراع اروپا «EPO»، فینالیست‌های جایزه مخترع برتر اروپا در سال ۲۰۲۱ میلادی را معرفی نمود. این جایزه، به مخترعین برجسته‌ای اعطا می‌گردد که سهمی استثنایی در پیشرفت‌های فناورانه و علمی داشته و با ایجاد رشد اقتصادی، نقشی چشمگیر بر زندگی جوامع داشته‌اند.

«آنتونیو کامپینوس»، مدیرکل «EPO»، در حاشیه معرفی این مخترعین برجسته، با تأکید بر نقش مخترعین و نوآوران در رشد و توسعه جوامع، اظهار داشته: «در سال گذشته، بیش از هر زمان دیگری، اهمیت دانشمندان، محققین، مخترعین و کارآفرینان در پیشرفت فناوری و بهبود زندگی ما برجسته شد. برگزیدگان نهایی جایزه مخترع برتر اروپا، نمونه‌های درخشانی از نبوغ و خلاقیت هستند که از پیشرفت فناوری حمایت کرده و زمینه‌ساز ایجاد شغل و رشد اقتصادی می‌شوند. هر یک از نامزدهای نهایی، با دنبال کردن نوآوری در زمینه تخصصی خود، برای غلبه بر برخی از مهم‌ترین چالش‌های جوامع، از انتشار کربن گرفته تا گسترش آنتی‌بیوتیک‌ها و موارد دیگر کمک نموده‌اند.»

نامزدهای نهایی سال جاری میلادی، طیف وسیعی از کشورها، از جمله اتریش، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، هلند، نروژ، صربستان، اسپانیا، سوئیس، سوئد، انگلیس و آمریکا را شامل شده است. این افراد، توسط هیئتی از داوران مستقل بین‌المللی و از میان بیش از ۴۰۰ مخترع فردی و گروهی انتخاب شده‌اند. این جایزه، در پنج گروه «صنعت»، «تحقیقات»، «کشورهای غیر عضو دفتر ثبت اختراع اروپا»، «سازمان‌های کوچک و متوسط» و «دستاورد یک عمر تلاش» اعطا می‌شود. همچنین، علاوه بر مخترعین برتر در حوزه‌های پنج‌گانه، جایزه مردمی نیز به انتخاب عموم مردم، به یکی از ۱۵ فینالیست اعطا می‌گردد.

گفتنی است که برندگان نهایی جایزه مخترع اروپا در سال ۲۰۲۱، طی مراسمی در تاریخ هفدهم ژوئن سال جاری میلادی معرفی می‌گردند. این مراسم، با توجه به شرایط خاص ناشی از اپیدمی کووید-۱۹، به صورت مجازی برگزار می‌شود. نامزدهای نهایی برای پنج گروه یاد شده عبارتند از:

الف) صنعت:

 • «پر گیسله دوپسلند» (نروژ): پلتفرم تحویل دارویی- با شماره پتنت «EP2340865»
 • «کریستوف گورتلر»، «والتر لیتنر» و تیم همکار (آلمان): استفاده از دی‌اکسید کربن برای ساخت پلاستیک‌های سبز- با پتنت‌هایی به شماره «EP3041883» و «EP3008100»
 • «جان ون در تمپل» (هلند): انتقال ایمن از (و به) پلتفرم‌های دریایی- با پتنت‌هایی به شماره «EP1993902» و «EP2603422»

ب) پژوهش:

 • «مارکو دونولاتو» و تیم همکار (ایتالیا / دانمارک): نانوذرات مغناطیسی برای تشخیص بیماری- با پتنتی به شماره «EP3014245»
 • «رابرت گراس» (اتریش) و «وندلین استارک» (سوئیس): ذخیره‌سازی داده‌های مبتنی بر «DNA»- با شماره پتنت «EP2831268»
 • «ماتیاس فینک» و «میشائیل تانتر» (فرانسه): تصویربرداری فراصوت با استفاده از امواج برشی- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP2561380» و «EP2342582» و «EP1866667» و «EP1546757» و «EP1531734»

ج) کشورهای غیر عضو «EPO»:

 • «بو پی» و «یی هه» (چین): حسگرهای اثرانگشت برای امنیت بیشتر- با ثبت اختراعی به شماره «EP3072083»
 • «کیم لویس» و «اسلاوا اپستین» (آمریکا): ابزارهایی برای پرورش میکروب‌ها- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1456401» و «EP1999248»
 • «سومیتا میترا» (آمریکا / هند): بازگرداندن لبخند با استفاده از نانومواد- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1225867» و «EP1227782» و «EP1229886» و «EP1771143»

د) سازمان‌های کوچک و متوسط:

 • «کارمن هیجوسا» (اسپانیا): تبدیل برگ‌های آناناس به جایگزینی پایدار برای چرم- با ثبت اختراعی به شماره «EP2576881»
 • «بن کیبل» و «پت کیبل» (انگلیس): پوشش قلاب ماهیگیری برای نجات پرندگان دریایی- با ثبت اختراعی به شماره «EP2731423»
 • «هنریک لیندستروم» و «جیووانی فیلی» (سوئد): سلول‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر برای دستگاه‌های قابل‌حمل- با پتنتی به شماره «EP2625703»

ه) دستاورد یک عمر تلاش:

 • «متین کولپان» (آلمان): ابزاری کارآمد برای تجزیه‌وتحلیل نوکلئیک اسیدها- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP0268946» و «EP0104210»
 • «کارل لئو» (آلمان): پیشرفت در نیمه‌هادی‌های آلی- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP1488468» و «EP1861886» و «EP2658006»
 • «گوردانا وونجاک نواکویچ» (صربستان / آمریکا): پیشرفت در مهندسی بافت- با ثبت اختراعاتی به شماره‌های «EP2408401» و «EP1112348»

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.