ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!
۰۱ خرداد ۱۴۰۰

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!

تسلا در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه باتری‌های خودروهای الکتریکی، تعدادی از پتنت‌های یک استارت‌آپ کوچک کانادایی را خریداری نموده است. نکته جالب در این مبادله دارایی‌های فکری، واگذاری پتنت‌های مذکور در ازای مبلغ ناچیز ۳ دلار است. البته شواهد حاکی از آن است که این معامله، بسیار گسترده‌تر بوده و احتمالاً «اسپرینگ‌پاور اینترنشنال» (Springpower International) تحت تملک تسلا قرار گرفته است.

طی سال‌های اخیر، تسلا به‌شدت در پی بهبود فناوری‌های مرتبط با باتری خودروی الکتریکی، اعم از ذخیره‌سازی بیشتر، کاهش زمان شارژ و افزایش طول عمر آن‌ها بوده است. ادعای جنجالی ایلان ماسک (Elon Musk) مبنی بر طراحی و ساخت باتری‌هایی با طول عمر یک میلیون مایلی و ثبت پتنت‌های متعدد در این زمینه، به خوبی حجم سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای این شرکت را در حوزه باتری نشان می‌دهد. علاوه بر تلاش‌های داخلی، استراتژی دیگری هم از سوی تسلا دنبال شده و آن، رصد فعالیت‌های رقبا و به‌طور خاص استارت‌آپ‌هایی است که نوآوری در حوزه باتری را هدف قرار داده‌اند. نمونه بارز این رویکرد، تملک شرکت‌های استارت‌آپی «هایبار سیستم» (Hibar Systems) و «مکسول تکنولوژی» (Maxwell Technologies)، در سال‌های اخیر است که به نظر می‌رسد، این بار به شکل دیگری تکرار شده است!

«اسپرینگ‌پاور اینترنشنال»، در سال ۲۰۱۰ میلادی و به‌عنوان بازوی تحقیقاتی شرکت چینی «های‌پاور اینترنشنال» (Highpower International) تأسیس شد. با این حال، در کمتر از شش ماه، این شرکت چینی فعال در صنعت باتری، احساس کرد که فناوری‌های مدنظر این استارت‌آپ، تا تجاری‌سازی فاصله زیادی داشته و از همین رو، همکاری خود را با آن متوقف نمود. در ادامه، یک کارآفرین کانادایی به نام جیمز اسبرولا (James Sbrolla)، با تکیه بر یک بودجه دولتی کانادا، کمک به این استارت‌آپ را ادامه داد. این کمک‌های مالی کوچک و دریافت جایزه ۳/۴ میلیون دلاری فناوری پایدار در سال ۲۰۱۸ میلادی، به اسپریسنگ‌پاور اجازه داد تا ایده‌های خود را برای توسعه فناوری ادامه دهد. جالب اینجا است که اسبرولا، در مصاحبه‌ای اعلام نموده که از اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی، با مدیران این شرکت در تماس نبوده و از شنیدن احتمال خریداری آن، تعجب نمی‌کند.

طبق گزارش‌های انتشار یافته، تسلا در ازای مبلغ 3 دلار، سه درخواست ثبت اختراع این استارت‌آپ، به شماره‌های «US 62/899677» و «US 62/951735» و «US 62/652516» را در اختیار گرفته است. این سه درخواست، به روش‌های تولید مواد کاتدی در باتری‌های لیتیوم یونی و فرآیندهای بازیابی آن‌ها اشاره دارد. یکی از این درخواست‌های ثبت اختراع، فرایندی ابتکاری و شبیه به روشی است که درو باگلینو (Drew Baglino)، مدیر ارشد مهندسی تسلا، در رویداد «Battery Day» در سپتامبر سال گذشته میلادی، از آن صحبت نمود.

ساخت کاتد برای باتری خودروهای الکتریکی، همراه با تولید مقادیر قابل توجهی (۴۰۰۰ گالون به ازای هر تن کاتد) از آب‌های آلوده بوده که حاوی آمونیاک، ذرات فلزی و مواد شیمیایی سمی است. این در حالی است که با استفاده از فناوری انحصاری اسپرینگ‌پاور، محصول شیمیایی به‌صورت هوشمندانه تصفیه شده و نیاز به فرایندهای گران‌قیمت تصفیه آب مرتفع می‌گردد. در ارائه باگلینو نیز، از روشی صحبت شده بود که آب را مجدد استفاده نموده و هیچ پسابی تولید نمی‌کند. وی همچنین اشاره نموده بود که علاوه بر کاهش ۷۵ درصدی هزینه‌های عملیاتی، از روش مشابهی نیز برای بکارگیری مجدد ذرات فلزی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که بخشی از این اطمینان خاطر در دستیابی به این هدف بلندپروازانه، ناشی از اخذ فناوری‌های اسپرینگ‌پاور بوده است.

گفتنی است که در حال حاضر، وب‌سایت اسپرینگ‌پاور غیرفعال شده و تنها از طریق ایمیل می‌توان با آن‌ها در ارتباط بود. از سوی دیگر، تعدادی از کارکنان پیشین این استارت‌آپ، از جمله یانگ لیو (Yang Liu) و آمریت بوگان (Amrit Bhogan)، هم‌اکنون در تسلا مشغول به فعالیت می‌باشند. به نظر می‌رسد که این معامله ظاهراً ۳ دلاری، بسیار گسترده‌تر بوده و در پشت پرده، کل کسب‌وکار از سوی تسلا خریداری شده است!

 

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.