ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!
۰۱ خرداد ۱۴۰۰

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!

تسلا در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه باتری‌های خودروهای الکتریکی، تعدادی از پتنت‌های یک استارت‌آپ کوچک کانادایی را خریداری نموده است. نکته جالب در این مبادله دارایی‌های فکری، واگذاری پتنت‌های مذکور در ازای مبلغ ناچیز ۳ دلار است. البته شواهد حاکی از آن است که این معامله، بسیار گسترده‌تر بوده و احتمالاً «اسپرینگ‌پاور اینترنشنال» (Springpower International) تحت تملک تسلا قرار گرفته است.

طی سال‌های اخیر، تسلا به‌شدت در پی بهبود فناوری‌های مرتبط با باتری خودروی الکتریکی، اعم از ذخیره‌سازی بیشتر، کاهش زمان شارژ و افزایش طول عمر آن‌ها بوده است. ادعای جنجالی ایلان ماسک (Elon Musk) مبنی بر طراحی و ساخت باتری‌هایی با طول عمر یک میلیون مایلی و ثبت پتنت‌های متعدد در این زمینه، به خوبی حجم سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای این شرکت را در حوزه باتری نشان می‌دهد. علاوه بر تلاش‌های داخلی، استراتژی دیگری هم از سوی تسلا دنبال شده و آن، رصد فعالیت‌های رقبا و به‌طور خاص استارت‌آپ‌هایی است که نوآوری در حوزه باتری را هدف قرار داده‌اند. نمونه بارز این رویکرد، تملک شرکت‌های استارت‌آپی «هایبار سیستم» (Hibar Systems) و «مکسول تکنولوژی» (Maxwell Technologies)، در سال‌های اخیر است که به نظر می‌رسد، این بار به شکل دیگری تکرار شده است!

«اسپرینگ‌پاور اینترنشنال»، در سال ۲۰۱۰ میلادی و به‌عنوان بازوی تحقیقاتی شرکت چینی «های‌پاور اینترنشنال» (Highpower International) تأسیس شد. با این حال، در کمتر از شش ماه، این شرکت چینی فعال در صنعت باتری، احساس کرد که فناوری‌های مدنظر این استارت‌آپ، تا تجاری‌سازی فاصله زیادی داشته و از همین رو، همکاری خود را با آن متوقف نمود. در ادامه، یک کارآفرین کانادایی به نام جیمز اسبرولا (James Sbrolla)، با تکیه بر یک بودجه دولتی کانادا، کمک به این استارت‌آپ را ادامه داد. این کمک‌های مالی کوچک و دریافت جایزه ۳/۴ میلیون دلاری فناوری پایدار در سال ۲۰۱۸ میلادی، به اسپریسنگ‌پاور اجازه داد تا ایده‌های خود را برای توسعه فناوری ادامه دهد. جالب اینجا است که اسبرولا، در مصاحبه‌ای اعلام نموده که از اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی، با مدیران این شرکت در تماس نبوده و از شنیدن احتمال خریداری آن، تعجب نمی‌کند.

طبق گزارش‌های انتشار یافته، تسلا در ازای مبلغ 3 دلار، سه درخواست ثبت اختراع این استارت‌آپ، به شماره‌های «US 62/899677» و «US 62/951735» و «US 62/652516» را در اختیار گرفته است. این سه درخواست، به روش‌های تولید مواد کاتدی در باتری‌های لیتیوم یونی و فرآیندهای بازیابی آن‌ها اشاره دارد. یکی از این درخواست‌های ثبت اختراع، فرایندی ابتکاری و شبیه به روشی است که درو باگلینو (Drew Baglino)، مدیر ارشد مهندسی تسلا، در رویداد «Battery Day» در سپتامبر سال گذشته میلادی، از آن صحبت نمود.

ساخت کاتد برای باتری خودروهای الکتریکی، همراه با تولید مقادیر قابل توجهی (۴۰۰۰ گالون به ازای هر تن کاتد) از آب‌های آلوده بوده که حاوی آمونیاک، ذرات فلزی و مواد شیمیایی سمی است. این در حالی است که با استفاده از فناوری انحصاری اسپرینگ‌پاور، محصول شیمیایی به‌صورت هوشمندانه تصفیه شده و نیاز به فرایندهای گران‌قیمت تصفیه آب مرتفع می‌گردد. در ارائه باگلینو نیز، از روشی صحبت شده بود که آب را مجدد استفاده نموده و هیچ پسابی تولید نمی‌کند. وی همچنین اشاره نموده بود که علاوه بر کاهش ۷۵ درصدی هزینه‌های عملیاتی، از روش مشابهی نیز برای بکارگیری مجدد ذرات فلزی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که بخشی از این اطمینان خاطر در دستیابی به این هدف بلندپروازانه، ناشی از اخذ فناوری‌های اسپرینگ‌پاور بوده است.

گفتنی است که در حال حاضر، وب‌سایت اسپرینگ‌پاور غیرفعال شده و تنها از طریق ایمیل می‌توان با آن‌ها در ارتباط بود. از سوی دیگر، تعدادی از کارکنان پیشین این استارت‌آپ، از جمله یانگ لیو (Yang Liu) و آمریت بوگان (Amrit Bhogan)، هم‌اکنون در تسلا مشغول به فعالیت می‌باشند. به نظر می‌رسد که این معامله ظاهراً ۳ دلاری، بسیار گسترده‌تر بوده و در پشت پرده، کل کسب‌وکار از سوی تسلا خریداری شده است!

 

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.