ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!
۰۱ خرداد ۱۴۰۰

ولخرجی تسلا: خرید ۳ پتنت در ازای ۳ دلار!

تسلا در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه باتری‌های خودروهای الکتریکی، تعدادی از پتنت‌های یک استارت‌آپ کوچک کانادایی را خریداری نموده است. نکته جالب در این مبادله دارایی‌های فکری، واگذاری پتنت‌های مذکور در ازای مبلغ ناچیز ۳ دلار است. البته شواهد حاکی از آن است که این معامله، بسیار گسترده‌تر بوده و احتمالاً «اسپرینگ‌پاور اینترنشنال» (Springpower International) تحت تملک تسلا قرار گرفته است.

طی سال‌های اخیر، تسلا به‌شدت در پی بهبود فناوری‌های مرتبط با باتری خودروی الکتریکی، اعم از ذخیره‌سازی بیشتر، کاهش زمان شارژ و افزایش طول عمر آن‌ها بوده است. ادعای جنجالی ایلان ماسک (Elon Musk) مبنی بر طراحی و ساخت باتری‌هایی با طول عمر یک میلیون مایلی و ثبت پتنت‌های متعدد در این زمینه، به خوبی حجم سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای این شرکت را در حوزه باتری نشان می‌دهد. علاوه بر تلاش‌های داخلی، استراتژی دیگری هم از سوی تسلا دنبال شده و آن، رصد فعالیت‌های رقبا و به‌طور خاص استارت‌آپ‌هایی است که نوآوری در حوزه باتری را هدف قرار داده‌اند. نمونه بارز این رویکرد، تملک شرکت‌های استارت‌آپی «هایبار سیستم» (Hibar Systems) و «مکسول تکنولوژی» (Maxwell Technologies)، در سال‌های اخیر است که به نظر می‌رسد، این بار به شکل دیگری تکرار شده است!

«اسپرینگ‌پاور اینترنشنال»، در سال ۲۰۱۰ میلادی و به‌عنوان بازوی تحقیقاتی شرکت چینی «های‌پاور اینترنشنال» (Highpower International) تأسیس شد. با این حال، در کمتر از شش ماه، این شرکت چینی فعال در صنعت باتری، احساس کرد که فناوری‌های مدنظر این استارت‌آپ، تا تجاری‌سازی فاصله زیادی داشته و از همین رو، همکاری خود را با آن متوقف نمود. در ادامه، یک کارآفرین کانادایی به نام جیمز اسبرولا (James Sbrolla)، با تکیه بر یک بودجه دولتی کانادا، کمک به این استارت‌آپ را ادامه داد. این کمک‌های مالی کوچک و دریافت جایزه ۳/۴ میلیون دلاری فناوری پایدار در سال ۲۰۱۸ میلادی، به اسپریسنگ‌پاور اجازه داد تا ایده‌های خود را برای توسعه فناوری ادامه دهد. جالب اینجا است که اسبرولا، در مصاحبه‌ای اعلام نموده که از اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی، با مدیران این شرکت در تماس نبوده و از شنیدن احتمال خریداری آن، تعجب نمی‌کند.

طبق گزارش‌های انتشار یافته، تسلا در ازای مبلغ 3 دلار، سه درخواست ثبت اختراع این استارت‌آپ، به شماره‌های «US 62/899677» و «US 62/951735» و «US 62/652516» را در اختیار گرفته است. این سه درخواست، به روش‌های تولید مواد کاتدی در باتری‌های لیتیوم یونی و فرآیندهای بازیابی آن‌ها اشاره دارد. یکی از این درخواست‌های ثبت اختراع، فرایندی ابتکاری و شبیه به روشی است که درو باگلینو (Drew Baglino)، مدیر ارشد مهندسی تسلا، در رویداد «Battery Day» در سپتامبر سال گذشته میلادی، از آن صحبت نمود.

ساخت کاتد برای باتری خودروهای الکتریکی، همراه با تولید مقادیر قابل توجهی (۴۰۰۰ گالون به ازای هر تن کاتد) از آب‌های آلوده بوده که حاوی آمونیاک، ذرات فلزی و مواد شیمیایی سمی است. این در حالی است که با استفاده از فناوری انحصاری اسپرینگ‌پاور، محصول شیمیایی به‌صورت هوشمندانه تصفیه شده و نیاز به فرایندهای گران‌قیمت تصفیه آب مرتفع می‌گردد. در ارائه باگلینو نیز، از روشی صحبت شده بود که آب را مجدد استفاده نموده و هیچ پسابی تولید نمی‌کند. وی همچنین اشاره نموده بود که علاوه بر کاهش ۷۵ درصدی هزینه‌های عملیاتی، از روش مشابهی نیز برای بکارگیری مجدد ذرات فلزی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که بخشی از این اطمینان خاطر در دستیابی به این هدف بلندپروازانه، ناشی از اخذ فناوری‌های اسپرینگ‌پاور بوده است.

گفتنی است که در حال حاضر، وب‌سایت اسپرینگ‌پاور غیرفعال شده و تنها از طریق ایمیل می‌توان با آن‌ها در ارتباط بود. از سوی دیگر، تعدادی از کارکنان پیشین این استارت‌آپ، از جمله یانگ لیو (Yang Liu) و آمریت بوگان (Amrit Bhogan)، هم‌اکنون در تسلا مشغول به فعالیت می‌باشند. به نظر می‌رسد که این معامله ظاهراً ۳ دلاری، بسیار گسترده‌تر بوده و در پشت پرده، کل کسب‌وکار از سوی تسلا خریداری شده است!

 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.