مخترع کاغذ یادداشت‌های چسبان، در هشتاد سالگی درگذشت!
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

مخترع کاغذ یادداشت‌های چسبان، در هشتاد سالگی درگذشت!

اسپنسر سیلور (Spencer Silver)، شیمیدان مشهور شرکت «3M» و مخترع کاغذ یادداشت‌های چسبان، در هشتم می سال جاری میلادی، در سن هشتاد سالگی دار فانی را وداع گفت. وی در سال‌های پایانی دهه ۱۹۶۰ میلادی و در حالی که تلاش داشت نوعی چسب قوی تولید کند، چیزی برعکس اختراع کرد: «چسبی که به اشیای مختلف می‌چسبید و به آسانی جدا می‌شد». بعداً مشخص شد که این اختراع تصادفی، تا چه حد می‌تواند مفید باشد!

احتمالاً شما هم در هنگام تحصیل، محیط کار یا حتی در خانه، با کاغذهای رنگی و چسبان سر و کار داشته‌اید. کاغذهایی که به همه سطوح می‌چسبند و به راحتی هم از آن‌ها جدا می‌شوند. ریشه این محصول جالب و کاربردی، به تلاش‌های یک شیمیدان شاغل در شرکت «3M» باز می‌گردد که در سال ۱۹۶۸ میلادی، در حال تولید یک چسب قوی و مستحکم برای استفاده در ساخت هواپیما بود. وی نتوانست به چیزی که می‌خواست برسد و در عوض، نوعی چسب ضعیف تولید کرد. دکتر سیلور، در ابتدا از این نتیجه ناامید شد، اما نگاه متفاوت و ذهن خلاق این مخترع، باعث شد تا به فکر کاربردهای چسب ابداعی خود بیفتد. چند سال بعد، یکی از همکارانش به نام آرت فرای (Art Fry)، پیشنهادی جالب به وی داد: «استفاده از کاغذهای چسبان برای مشخص نمودن صفحات کتاب». این‌گونه بود که کاغذ یادداشت‌های چسبان یا «Post-It Note» متولد شد، کاغذهایی که امروزه کاربرد گسترده‌ای در زندگی روزمره و دنیای کسب‌وکار دارند.

در حالی که تقریباً نیم قرن از این اختراع می‌گذرد، بیش از ۳۰۰۰ محصول مبتنی بر آن، با نام‌های تجاری مختلف در سطح جهان وجود دارد. اختراعی که یک راه‌حل بالقوه برای مشکلی بود که شاید در نگاه اول اصلاً وجود نداشت. با این حال، اسپنسر مطمئن بود که این اختراع می‌تواند یک موفقیت بزرگ باشد. وی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۰ میلادی اظهار داشت: «من احساس کردم که این چسب، کاملاً منحصربه‌فرد است. در سمینارهای مختلف 3M، چسب خود را ارائه کردم، به این امید که بتوانم ایده‌ای برای کاربرد آن در بین تولیدکنندگان بیابم». اصرار سیلور به حدی بود که نام وی را در شرکت، آقای سمج (Mr Persistent) گذاشته بودند!

گفتنی است که به اختراعات و ایده‌های نوآورانه این مخترع پرکار و موفق، بیش از ۲۰ گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) اختصاص یافته است. جالب اینجا است که اغلب این پتنت‌ها، در ارتباط با چسب‌های ابداعی این مخترع به ثبت رسیده‌اند و حتی پتنت اولیه مرتبط با کاغذهای چسبان هم، به معرفی چسب ضعیف تولید شده اختصاص دارد. این پتنت، در سال ۱۹۷۰ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن در سپتامبر ۱۹۷۲، با شماره «US 3691140» صادر گردید. در نهایت، «3M» در سال ۱۹۸۰ موافقت کرد که این اختراع به تولید انبوه رسیده و در سرتاسر آمریکا عرضه شود. نتیجه فراتر از تصور بود، کاغذهای چسبان، به همان اندازه برای کارکنان اداری اهمیت داشت که یک منگنه یا دستگاه فکس می‌توانست مفید باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.