مخترع کاغذ یادداشت‌های چسبان، در هشتاد سالگی درگذشت!
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

مخترع کاغذ یادداشت‌های چسبان، در هشتاد سالگی درگذشت!

اسپنسر سیلور (Spencer Silver)، شیمیدان مشهور شرکت «3M» و مخترع کاغذ یادداشت‌های چسبان، در هشتم می سال جاری میلادی، در سن هشتاد سالگی دار فانی را وداع گفت. وی در سال‌های پایانی دهه ۱۹۶۰ میلادی و در حالی که تلاش داشت نوعی چسب قوی تولید کند، چیزی برعکس اختراع کرد: «چسبی که به اشیای مختلف می‌چسبید و به آسانی جدا می‌شد». بعداً مشخص شد که این اختراع تصادفی، تا چه حد می‌تواند مفید باشد!

احتمالاً شما هم در هنگام تحصیل، محیط کار یا حتی در خانه، با کاغذهای رنگی و چسبان سر و کار داشته‌اید. کاغذهایی که به همه سطوح می‌چسبند و به راحتی هم از آن‌ها جدا می‌شوند. ریشه این محصول جالب و کاربردی، به تلاش‌های یک شیمیدان شاغل در شرکت «3M» باز می‌گردد که در سال ۱۹۶۸ میلادی، در حال تولید یک چسب قوی و مستحکم برای استفاده در ساخت هواپیما بود. وی نتوانست به چیزی که می‌خواست برسد و در عوض، نوعی چسب ضعیف تولید کرد. دکتر سیلور، در ابتدا از این نتیجه ناامید شد، اما نگاه متفاوت و ذهن خلاق این مخترع، باعث شد تا به فکر کاربردهای چسب ابداعی خود بیفتد. چند سال بعد، یکی از همکارانش به نام آرت فرای (Art Fry)، پیشنهادی جالب به وی داد: «استفاده از کاغذهای چسبان برای مشخص نمودن صفحات کتاب». این‌گونه بود که کاغذ یادداشت‌های چسبان یا «Post-It Note» متولد شد، کاغذهایی که امروزه کاربرد گسترده‌ای در زندگی روزمره و دنیای کسب‌وکار دارند.

در حالی که تقریباً نیم قرن از این اختراع می‌گذرد، بیش از ۳۰۰۰ محصول مبتنی بر آن، با نام‌های تجاری مختلف در سطح جهان وجود دارد. اختراعی که یک راه‌حل بالقوه برای مشکلی بود که شاید در نگاه اول اصلاً وجود نداشت. با این حال، اسپنسر مطمئن بود که این اختراع می‌تواند یک موفقیت بزرگ باشد. وی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۰ میلادی اظهار داشت: «من احساس کردم که این چسب، کاملاً منحصربه‌فرد است. در سمینارهای مختلف 3M، چسب خود را ارائه کردم، به این امید که بتوانم ایده‌ای برای کاربرد آن در بین تولیدکنندگان بیابم». اصرار سیلور به حدی بود که نام وی را در شرکت، آقای سمج (Mr Persistent) گذاشته بودند!

گفتنی است که به اختراعات و ایده‌های نوآورانه این مخترع پرکار و موفق، بیش از ۲۰ گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) اختصاص یافته است. جالب اینجا است که اغلب این پتنت‌ها، در ارتباط با چسب‌های ابداعی این مخترع به ثبت رسیده‌اند و حتی پتنت اولیه مرتبط با کاغذهای چسبان هم، به معرفی چسب ضعیف تولید شده اختصاص دارد. این پتنت، در سال ۱۹۷۰ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن در سپتامبر ۱۹۷۲، با شماره «US 3691140» صادر گردید. در نهایت، «3M» در سال ۱۹۸۰ موافقت کرد که این اختراع به تولید انبوه رسیده و در سرتاسر آمریکا عرضه شود. نتیجه فراتر از تصور بود، کاغذهای چسبان، به همان اندازه برای کارکنان اداری اهمیت داشت که یک منگنه یا دستگاه فکس می‌توانست مفید باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.