از دانشگاه تا اختراع و کارآفرینی: دستگاه نظارت بر علائم حیاتی حیوانات خانگی
۰۲ خرداد ۱۴۰۰

از دانشگاه تا اختراع و کارآفرینی: دستگاه نظارت بر علائم حیاتی حیوانات خانگی

یک دانشجوی دانشگاه تگزاس، دستگاهی برای نظارت بر علائم حیاتی حیوانات خانگی اختراع نموده و در تلاش است تا با توسعه هرچه بیشتر، آن را روانه بازار نماید. استفانی یانگ (Stephanie Young) که در دانشگاه تگزاس بر حوزه علوم دامی متمرکز شده، با ثبت اختراع خود و همچنین راه‌اندازی استارت‌آپ اسکای‌پاوز (SKYPaws)، در صدد ورود به عرصه کارآفرینی و تجاری‌سازی این دستاورد ارزشمند است.

شکل‌گیری ایده اسکای‌پاوز و ورود استفانی به مسیر کارآفرینی، کاملاً اتفاقی آغاز شد. وی که در شهری کوچک و با پدر و مادر پزشکش زندگی می‌کرد، می‌دانست که به طبابت علاقه‌مند است. با این تفاوت که استفانی به جای درمان انسان‌ها، به معالجه حیونات علاقه‌مند بود. در همین راستا، او کار خود را از یک کلینیک دامپزشکی محلی آغاز کرد. استفانی در تجربه‌ای ناخوشایند، با سگی مواجه شد که پس از جراحی، به دلیل عدم وجود تجهیزات نظارتی، جان خود را از دست داد. وی در بررسی‌های بیشتر، متوجه شد که چنین تجهیزات نظارتی اصلاً وجود نداشته و به همین دلیل، به فکر طراحی و ساخت دستگاهی مناسب برای رفع این مشکل افتاد. او به دنبال ایجاد ابزاری بود که با بهبود سطح مراقبت از حیوانات قبل و بعد از فرآیند جراحی، به دامپزشکان کمک نماید.

طرح اولیه استفانی، تجهیز کوچکی بود که بین انگشتان حیوان قرار گرفته و ضربان قلب و میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کرد. پس از مدتی، بریانا آرمسترانگ (Brianna Armstrong) که در دانشکده دامپزشکی و علوم زیست‌فناوری دانشگاه تگزاس مشغول به تحصیل بود هم به وی پیوست و در نتیجه همکاری این دو جوان خلاق و نوآور، ابزار کنونی اسکای‌پاوز پدید آمد: دستگاهی کوچک‌تر، بسیار پیشرفته و در انتظار ارزیابی‌های ثبت اختراع.

یانگ در خصوص اسکای‌پاوز می‌گوید: «این دستگاه، با قرار گرفتن بر روی سینه حیوانات، نوار قلب، ضربان قلب و دمای بدن آن‌ها را قبل و بعد از عمل جراحی اندازه‌گیری می‌کند». سیستم بی‌سیم طراحی‌شده، اطلاعات حیاتی را جمع‌آوری نموده و آن را به صورت همزمان، از طریق یک دستگاه مجهز به وب، در اختیار دامپزشکان و تکنسین‌ها قرار می‌دهد. این امر، آن‌ها را از نشستن کنار لانه حیوانات برای نظارت بر آن‌ها بی‌نیاز نموده و در عین حال، نظارت کامل بر روند بهبودی حیوانات را ممکن می‌سازد. در صورت تغییر شرایط و عبور از آستانه تعریف شده توسط دامپزشک، علائم هشدار ارسال شده و مشخص می‌شود که حیوان نیاز به نظارت بیشتری دارد.

استفانی و بریانا، اسکای‌پاوز را با هدف توسعه و تجاری‌سازی اختراع خود تأسیس نموده و عملاً از دانشگاه، به کارآفرینی رسیدند. آن‌ها بر این باورند که بدون فرصت‌هایی مانند مسابقات و رویدادهای فناورانه دانشگاه تگزاس و همچنین آموزش‌های ارائه شده در کلاس‌های دانشگاه، هرگز نمی‌توانستند علاقه خود به کارآفرینی را کشف کنند. این چیزی است که متولیان دانشگاه هم بر آن تأکید دارند. کلیف لمب (Cliff Lamb)، از اساتید دانشگاه تگزاس و سرپرست گروه علوم دامی دانشگاه، در این خصوص می‌گوید: «برنامه درسی جدید ما، بر مشارکت در دوره‌های کارآموزی عملی و تأثیرات زیاد یادگیری تیمی تأکید دارد. ما با معرفی دانشجویان به صنعت، به آن‌ها یادآوری می‌کنیم که چطور از آنچه در طول تحصیل خود آموخته‌اند، برای حل مسائل دنیای واقعی استفاده کنند».

لازم به تأکید است، روند توسعه اسکای‌پاوز و افزودن ویژگی‌های جدید به این دستگاه، فرایند ارزان‌قیمتی نبود. چیزی که به این دو مخترع کمک کرد تا از پس هزینه‌های این کار برآیند، حضور در مسابقات و رویدادهای نوآورانه محلی و کشوری بود. آن‌ها با حضور در مسابقاتی مانند «2020 SEC Student Pitch Competition» و «2019 Aggie PITCH Competition» و «2019 Raymond Ideas Challenge»، بیش از ۶۷۰۰۰ دلار نقدینگی به دست آورده و از این طریق، توانستند اسکای‌پاوز را به بلوغ برسانند. همچنین، اخیراً استفانی در هشتمین مسابقه بزرگ مشاغل تجاری در آمریکا، برنده جایزه مسابقه «Draper» برای زنان کارآفرین دانشگاهی شده است. جایزه نقدی ۲۵۰۰۰ دلاری و بورس تحصیلی برای حضور در دانشگاه «Draper»، به این کارآفرین جوان کمک می‌کند تا تجاری‌سازی اختراع خود را با قدرت بیشتری ادامه دهد. وی قصد دارد کار خود را به‌عنوان مدیرعامل اسکای‌پاوز، به‌طور تمام وقت دنبال نموده و در عین حال، تحصیلات خود را در رشته مدیریت بازرگانی ادامه دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.