دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۰۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. ویکتور گورا (Victor Gura)، استادیار پزشکی بالینی دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

این پزشک و مخترع خوش‌فکر، بیش از دو دهه است که در زمینه کاهش وزن و ساده‌سازی مکانیسم‌های کلیه مصنوعی پوشیدنی یا «WAK» فعالیت می‌کند. وی پس از آزمایش نمونه اولیه (نسخه 1.0) بر روی حیوانات که تقریباً ۹۱ کیلوگرم وزن داشت، موفق به جایگزینی آن با یک نمونه بسیار سبک‌تر شد (تقریباً ۵ کیلوگرم). این نسخه، در بسیاری از بیمارستان‌ها، از جمله ایتالیا، انگلیس و آمریکا مورد آزمایش قرار گرفته و تست‌های بالینی اولیه را با موفقیت پشت سر گذاشته است. گورا مدعی است که ورژن نهایی این دستگاه، با عنوان «WAK 3.0» که مجهز به یک باتری قابل شارژ است، تنها ۹۰۰ گرم وزن دارد. وی در مصاحبه مطبوعاتی خود، در این خصوص اظهار داشته: «این دستگاه، بیماران را از گذراندن ساعت‌های طولانی در رختخواب یا صندلی راحتی در کلینیک‌های دیالیز و در حالی‌که به یک ماشین بزرگ متصل شده‌اند، بی‌نیاز می‌کند. یک کلیه مصنوعی پوشیدنی کوچک و با باتری قابل شارژ، می‌تواند استقلال بیمار را به دنبال داشته و علاوه بر ارتقاء کیفیت زندگی، از نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری هم بکاهد.»

بر اساس اسناد ثبت اختراع، «WAK» سیستم جدیدی برای همودیالیز است که شامل دو بخش، سیستم دیالیز اول و سیستم دیالیز دوم بوده و به تناسب حالات مختلف بیمار، به‌صورت متناوب قابل استفاده می‌باشد. در حالی‌که سیستم دیالیز اول در قالب یک کمربند توسط بیمار پوشیده شده و همراه وی می‌باشد، سیستم دوم مستقل از بیمار بوده و در جایی به‌صورت ثابت قرار می‌گیرد. این سیستم، سطوح مختلفی از دیالیز را در طول روز و همچنین شب برای بیمار فراهم می‌کند. در واقع، در طول روز فرایند همودیالیز به‌صورت آهسته و مداوم کار فیلتراسیون را انجام داده و در شب، این فرایند دقیق‌تر و عمیق‌تر انجام می‌گیرد.

نکته کلیدی در این اختراع منحصربه‌فرد، وزن بسیار کم دستگاه است که قابلیت انجام فرآیند دیالیز در هر زمان و مکان دلخواه را فراهم می‌سازد. با توجه به محدودیت‌های فعلی مبنی بر لزوم حضور فرد در بیمارستان یا کلینیک‌های اختصاصی و صرف چندین ساعت در هفته به منظور دیالیز، این به معنای استقلال فردی بیمار و ساده‌تر شدن دیالیز خواهد بود. گفتنی است که این اختراع، در فوریه ۲۰۱۸ میلادی در سیستم پتنت آمریکا به ثبت رسیده و نتیجه آن، اعطای گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10933183»، در ماه مارس سال جاری میلادی بوده است.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.