دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۰۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. ویکتور گورا (Victor Gura)، استادیار پزشکی بالینی دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

این پزشک و مخترع خوش‌فکر، بیش از دو دهه است که در زمینه کاهش وزن و ساده‌سازی مکانیسم‌های کلیه مصنوعی پوشیدنی یا «WAK» فعالیت می‌کند. وی پس از آزمایش نمونه اولیه (نسخه 1.0) بر روی حیوانات که تقریباً ۹۱ کیلوگرم وزن داشت، موفق به جایگزینی آن با یک نمونه بسیار سبک‌تر شد (تقریباً ۵ کیلوگرم). این نسخه، در بسیاری از بیمارستان‌ها، از جمله ایتالیا، انگلیس و آمریکا مورد آزمایش قرار گرفته و تست‌های بالینی اولیه را با موفقیت پشت سر گذاشته است. گورا مدعی است که ورژن نهایی این دستگاه، با عنوان «WAK 3.0» که مجهز به یک باتری قابل شارژ است، تنها ۹۰۰ گرم وزن دارد. وی در مصاحبه مطبوعاتی خود، در این خصوص اظهار داشته: «این دستگاه، بیماران را از گذراندن ساعت‌های طولانی در رختخواب یا صندلی راحتی در کلینیک‌های دیالیز و در حالی‌که به یک ماشین بزرگ متصل شده‌اند، بی‌نیاز می‌کند. یک کلیه مصنوعی پوشیدنی کوچک و با باتری قابل شارژ، می‌تواند استقلال بیمار را به دنبال داشته و علاوه بر ارتقاء کیفیت زندگی، از نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری هم بکاهد.»

بر اساس اسناد ثبت اختراع، «WAK» سیستم جدیدی برای همودیالیز است که شامل دو بخش، سیستم دیالیز اول و سیستم دیالیز دوم بوده و به تناسب حالات مختلف بیمار، به‌صورت متناوب قابل استفاده می‌باشد. در حالی‌که سیستم دیالیز اول در قالب یک کمربند توسط بیمار پوشیده شده و همراه وی می‌باشد، سیستم دوم مستقل از بیمار بوده و در جایی به‌صورت ثابت قرار می‌گیرد. این سیستم، سطوح مختلفی از دیالیز را در طول روز و همچنین شب برای بیمار فراهم می‌کند. در واقع، در طول روز فرایند همودیالیز به‌صورت آهسته و مداوم کار فیلتراسیون را انجام داده و در شب، این فرایند دقیق‌تر و عمیق‌تر انجام می‌گیرد.

نکته کلیدی در این اختراع منحصربه‌فرد، وزن بسیار کم دستگاه است که قابلیت انجام فرآیند دیالیز در هر زمان و مکان دلخواه را فراهم می‌سازد. با توجه به محدودیت‌های فعلی مبنی بر لزوم حضور فرد در بیمارستان یا کلینیک‌های اختصاصی و صرف چندین ساعت در هفته به منظور دیالیز، این به معنای استقلال فردی بیمار و ساده‌تر شدن دیالیز خواهد بود. گفتنی است که این اختراع، در فوریه ۲۰۱۸ میلادی در سیستم پتنت آمریکا به ثبت رسیده و نتیجه آن، اعطای گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10933183»، در ماه مارس سال جاری میلادی بوده است.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.