دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۰۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. ویکتور گورا (Victor Gura)، استادیار پزشکی بالینی دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

این پزشک و مخترع خوش‌فکر، بیش از دو دهه است که در زمینه کاهش وزن و ساده‌سازی مکانیسم‌های کلیه مصنوعی پوشیدنی یا «WAK» فعالیت می‌کند. وی پس از آزمایش نمونه اولیه (نسخه 1.0) بر روی حیوانات که تقریباً ۹۱ کیلوگرم وزن داشت، موفق به جایگزینی آن با یک نمونه بسیار سبک‌تر شد (تقریباً ۵ کیلوگرم). این نسخه، در بسیاری از بیمارستان‌ها، از جمله ایتالیا، انگلیس و آمریکا مورد آزمایش قرار گرفته و تست‌های بالینی اولیه را با موفقیت پشت سر گذاشته است. گورا مدعی است که ورژن نهایی این دستگاه، با عنوان «WAK 3.0» که مجهز به یک باتری قابل شارژ است، تنها ۹۰۰ گرم وزن دارد. وی در مصاحبه مطبوعاتی خود، در این خصوص اظهار داشته: «این دستگاه، بیماران را از گذراندن ساعت‌های طولانی در رختخواب یا صندلی راحتی در کلینیک‌های دیالیز و در حالی‌که به یک ماشین بزرگ متصل شده‌اند، بی‌نیاز می‌کند. یک کلیه مصنوعی پوشیدنی کوچک و با باتری قابل شارژ، می‌تواند استقلال بیمار را به دنبال داشته و علاوه بر ارتقاء کیفیت زندگی، از نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری هم بکاهد.»

بر اساس اسناد ثبت اختراع، «WAK» سیستم جدیدی برای همودیالیز است که شامل دو بخش، سیستم دیالیز اول و سیستم دیالیز دوم بوده و به تناسب حالات مختلف بیمار، به‌صورت متناوب قابل استفاده می‌باشد. در حالی‌که سیستم دیالیز اول در قالب یک کمربند توسط بیمار پوشیده شده و همراه وی می‌باشد، سیستم دوم مستقل از بیمار بوده و در جایی به‌صورت ثابت قرار می‌گیرد. این سیستم، سطوح مختلفی از دیالیز را در طول روز و همچنین شب برای بیمار فراهم می‌کند. در واقع، در طول روز فرایند همودیالیز به‌صورت آهسته و مداوم کار فیلتراسیون را انجام داده و در شب، این فرایند دقیق‌تر و عمیق‌تر انجام می‌گیرد.

نکته کلیدی در این اختراع منحصربه‌فرد، وزن بسیار کم دستگاه است که قابلیت انجام فرآیند دیالیز در هر زمان و مکان دلخواه را فراهم می‌سازد. با توجه به محدودیت‌های فعلی مبنی بر لزوم حضور فرد در بیمارستان یا کلینیک‌های اختصاصی و صرف چندین ساعت در هفته به منظور دیالیز، این به معنای استقلال فردی بیمار و ساده‌تر شدن دیالیز خواهد بود. گفتنی است که این اختراع، در فوریه ۲۰۱۸ میلادی در سیستم پتنت آمریکا به ثبت رسیده و نتیجه آن، اعطای گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10933183»، در ماه مارس سال جاری میلادی بوده است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.