اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۰۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست.

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، همانطور که تبلیغات در عرصه‌های مختلف فیزیکی و دیجیتالی گسترش یافته‌ است، طی سال‌های آتی باید منتظر ورود آن‌ها به محیط‌ داخل خودروها هم بود. این روند، با توسعه و تجاری‌سازی قریب‌الوقوع خودروهای خودران سرعت گرفته و بسیاری از خودروسازان را به صرافت استفاده از نوآوری‌های جدید در صنعت تبلیغات و استفاده از آن‌ها در خودروهای خود انداخته است. یکی از رهبران این حوزه، خودروساز آمریکایی فورد است. این شرکت، در یکی از  ثبت اختراعات اخیر خود، سیستم جدیدی را معرفی نموده که تبلیغات موجود در بیلبوردها را در داخل خودرو، برای راننده و سایر سرنشینان به نمایش می‌گذارد.

در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود. این ایده که به نظر می‌رسد از یک سریال تلویزیونی علمی- تخیلی وام گرفته است، در ژوئن ۲۰۱۹ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210133810» انتشار یافته است.

سیستم پیشنهادی فورد، دقیقاً از فناوری مشابه با چیزی استفاده می‌کند که برای اسکن تابلوها و علائم راهنمایی رانندگی و نمایش آن‌ها به راننده استفاده شده و با موفقیت نسبی نیز روبرو گردیده است. با این وجود، اینکه چنین قابلیت جدیدی در داخل خودروها، با چه هدفی طراحی شده و آیا تنها به عنوان یک گزینه برای سهولت بیشتر کاربران و دسترسی آن‌ها به تبلیغات است یا فورد به دنبال درآمدزایی بیشتر از آن می‌باشد، هنوز به‌صورت کامل قابل اظهار نظر نیست. آنچه مسلم است، دنیای حال حاضر به سرعت در حال تغییر بوده و اصلاً بلندپروازانه نیست اگر خودروهایی را تصور کنیم که کاربران برای حذف تبلیغات درون خودرویی، مجبور به پرداخت شارژ ماهیانه هم باشند!

نکته کلیدی پیرامون این ایده عجیب و غریب فورد، چالش‌های پیاده‌سازی آن است. روشن شدن مداوم صفحات بزرگ در خودرو، می‌تواند حواس راننده را ‌پرت نموده و مشکلات بزرگی به همراه داشته باشد. در پاسخ باید گفت که هر ایده ثبت شده‌ای، لزوماً به معنای تجاری‌سازی قریب‌الوقوع نیست. در واقع، ثبت اختراعات گوناگون توسط فناوران بزرگ، یک روند عادی از کسب‌وکار بوده که با اهداف مختلفی انجام گرفته و لزوماً بیانگر یک برنامه اولویت‌دار برای تجاری‌سازی نیست. همچنین، این احتمال وجود دارد که ایده فورد، با کمی تغییرات و تبدیل شدن به یک فرمت صوتی، به خودروهای نسل جدید این شرکت راه یابد. در این حالت، مشکل حواس‌پرتی راننده هم تا حدی رفع شده و استفاده از اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، تنها یک رشته داده‌های جانبی برای تبلیغات هدفمند رادیویی محسوب خواهد شد.

لازم به ذکر است که فورد از شرکت‌های به شدت نوآوری است که ارزش زیادی برای ثبت اختراع قائل می‌باشد. این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، با ثبت ۱۶۶۰ درخواست ثبت اختراع جدید در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در رده ۲۱ متقاضیان برتر قرار گرفت. فورد طیف گسترده‌ای از نوآوری‌های مرتبط با خودرو را در میان اسناد ثبت اختراع خود به نمایش گذاشته که از آن جمله، می‌توان به ایده‌های خلاقانه‌ و جالبی همچون تبدیل کابین عقب کامیون به سالن نمایش اختصاصی، کمربند ایمنی با قابلیت گرم کردن سرنشینان و حتی رفع بوی نویی خودرو اشاره نمود.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.