صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۰۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین که از ابتدای ژوئن سال جاری میلادی لازم‌الاجرا است، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند مبادلات حقوق مالکیت فکری و به‌طور خاص صدور مجوزهای بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری صدور مجوز باز (Open License Scheme) استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، می‌توانند به دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA) مراجعه نموده و با پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید.

طی سال‌های اخیر، هم‌زمان با رشد اقتصادی چین و تلاش فناوران چینی برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته و تصاحب بازار کشورهای مختلف، بحث حفاظت از نوآوری و دارایی‌های فکری هم به اولویتی جدی در این کشور تبدیل شده است. تقویت سیستم‌های مالکیت فکری، کمک می‌کند تا از یک‌سو، انگیزه فناوران و مخترعین چینی برای ثبت دارایی‌های فکری افزایش یافته و از سوی دیگر، فناوران خارجی با دغدغه کمتری برای حضور در بازار چین مواجه شوند. تلاش‌های متعددی برای اصلاح و بهبود قوانین و مقررات حوزه مالکیت فکری چین صورت گرفته که شاید نقطه عطف آن‌ها، قانون جدید ثبت اختراع این کشور باشد. جالب است که در این قانون جدید، بحث صدور مجوز و درآمدزایی از پتنت هم مورد توجه قرار دارد.

ابزار صدور مجوز، یک راهکار بسیار مطلوب برای متقاضیانی است که به هر دلیلی نمی‌توانند رأساً برای بهره‌برداری از فناوری پتنت‌شده اقدام نمایند. ابتکار جدید دفتر مالکیت فکری چین، پاسخگویی به تقاضای بازار، کاهش هزینه مبادلات و بهبود کارایی در صدور مجوزهای بهره‌برداری از پتنت را دنبال می‌کند. در این راستا، عنوان فصل ششم قانون ثبت اختراع این کشور، از «مجوز اجباری بهره‌برداری از پتنت» به «مجوز ویژه برای بهره‌برداری از پتنت» اصلاح شده و نه‌تنها سیستم مجوز اجباری پیشین به نوعی حفظ شده است، بلکه نوعی سیستم صدور مجوز باز هم به علاقه‌مندان معرفی می‌گردد.

بر اساس ماده ۵۰ این قانون، مالک پتنت به صورت داوطلبانه و طی یک بیانیه کتبی، به «CNIPA» اجازه می‌دهد تا مبتنی بر یک استاندارد هزینه‌ای از پیش تعیین شده، مجوز بهره‌برداری از پتنت را به متقاضیان علاقه‌مند ارائه دهد. شرایط هزینه‌ای این صدور مجوز و کاهش یا معافیت از سنوات پتنت و همچنین فرآیند حل‌وفصل اختلافات مربوط به مجوز بهره‌برداری از پتنت نیز، در مواد ۵۱ و ۵۲ این قانون تشریح شده‌اند. بر این اساس، در صورت هر گونه اختلاف در مجوز صادر شده، طرفین می‌توانند از طریق مذاکره به توافق رسیده و در صورت عدم تمایل به مذاکره یا عدم موفقیت در آن، می‌توانند از «CNIPA» درخواست میانجیگری نموده یا پرونده را در دادگاه پیگیری کنند.

در مجموع، به نظر می‌رسد که این گام اصلاحی برای صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، پیامدهای مهمی به دنبال داشته باشد که برخی از آن‌ها در زیر آورده شده است:

  • سیستم صدور مجوز باز، با کاهش هزینه مبادلات، بهره‌وری در فرآیند صدور مجوز را افزایش می‌دهد. بلافاصله پس از اظهار تمایل مالک پتنت برای اعطای صدور مجوز آزاد، اطلاعات کامل برای مجوزهای بالقوه منتشر شده و در نتیجه، این سیستم به‌عنوان یک ابزار مبادله پتنت ملی و یک پلتفرم انتشاراتی بازار محور عمل می‌کند که با کاهش هزینه‌های جستجوی اطلاعات پتنت، کارایی صدور مجوز را افزایش می‌دهد.
  • سیستم صدور مجوز باز، اشتیاق افراد، شرکت‌های کوچک و متوسط ​​و صنایع بزرگ دارنده حقوق پتنت را برای اعطای مجوز در کوتاه‌ترین زمان ممکن افزایش می‌دهد.
  • با افزایش تعداد پتنت‌های یک شرکت فناور، هزینه‌های تمدید و نگهداری هم افزایش می‌یابد. با اجرای قانون جدید، افرادی که تمایل به اعطای مجوز ذیل طرح صدور مجوز باز داشته باشند، می‌توانند از معافیت‌های پیش‌بینی شده استفاده نموده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایند.
  • سیستم صدور مجوز باز، از مذاکرات طولانی و پیچیده صدور مجوز جلوگیری نموده و با ارائه تعریفی شفاف و مشخص نمودن هزینه‌ها و شرایط معامله، از تغییر شرایط احتمالی و مشکلات مرتبط با ارزیابی‌های دشوار ممانعت به عمل می‌آورد.
  • سیستم صدور مجوز باز، به افزایش امنیت معاملات کمک می‌کند.

به‌طور خلاصه، می‌توان گفت که این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

 

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.