بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی دالسم (Dalsem) که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.

رکن اصلی رقابت و برتری در کسب‌وکارهای امروزی، نوآوری و عرضه محصولات و خدمات متمایز است. این موضوع، در صنعت کشاورزی هم صدق نموده و به همین دلیل، عملاً طیف وسیعی از نوآوری‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ را شاهد هستیم که هم در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات (توسعه بذرهای باکیفیت، پلتفرم‌های تغذیه پیشرفته و روش‌های نوین برداشت محصول) و هم در مرحله بسته‌بندی و توزیع (حفظ تازگی، کاهش پسماند میوه و سبزی و ...)، از سوی کشاورزان بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم ابداعی دالسم، یکی از همین ابتکارات خلاقانه است که افزایش رشد گیاه و بهبود بهره‌وری محصولات گلخانه‌ای را به‌دنبال دارد.

دی‌اکسید کربن لازم برای فرآیند فتوسنتز گیاهان، از طریق یک لوله‌کشی زیرزمینی به گلخانه هدایت شده و سپس به سیستم تهویه دالسم که «X-AIR» نام دارد، منتهی می‌شود. با حرکت متناوب پره‌ها، گاز با هوای دمیده شده از دستگاه تهویه، مخلوط شده و به‌طور یکنواخت در سرتاسر گلخانه توزیع می‌گردد. مارک بروئرن (Marc Broeren)، مدیر صادرات دالسم، در خصوص فناوری جدید این شرکت می‌گوید: «این فناوری، در مقایسه با روش‌های سنتی، نرخ جذب بالاتر دی‌اکسید‌کربن را ممکن می‌سازد. به کمک دستگاه ونتیلاتور دالسم، سطح دی‌اکسیدکربن پایدارتر شده و با دقت بیشتری کنترل می‌شود. وجود داشتن CO2 در هوای جاری گلخانه، برای فتوسنتز گیاه بسیار مناسب بوده و کارایی فرایند فتوسنتز را افزایش می‌دهد. یک مزیت دیگر این فناوری، توزیع گاز از بالا به پایین بوده که برخلاف سایر روش‌های موجود، دی‌اکسید‌کربن به‌طور دقیق به روزنه‌ها یا منافذ برگ گیاهان رسیده و جذب آن‌ها می‌شود».

گفتنی است، این فناوری پیشرفته که به تازگی در سیستم پتنت به ثبت رسیده و منتظر ارزیابی‌های دفتر ثبت اختراع قرار دارد، مبتنی بر قابلیت فناورانه دالسم، یعنی سیستم تهویه «X-AIR» توسعه یافته است. این سیستم، برای مخلوط کردن مقدار هوای مورد نیاز بیرون، با هوای داخل گلخانه طراحی شده و امکان رطوبت‌زدایی را هم فراهم می‌سازد. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای این سیستم تهویه در مقایسه با سیستم‌های گلخانه‌ای معمولی یا نیمه بسته، رشد بهینه گیاه تضمین شده و از آن مهم‌تر، می‌توان استراتژی رشد را بر مبنای شرایط مختلف آب‌و‌هوایی و با کمترین نرخ مصرف انرژی و سایر منابع طبیعی به اجرا درآورد.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.