بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی دالسم (Dalsem) که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.

رکن اصلی رقابت و برتری در کسب‌وکارهای امروزی، نوآوری و عرضه محصولات و خدمات متمایز است. این موضوع، در صنعت کشاورزی هم صدق نموده و به همین دلیل، عملاً طیف وسیعی از نوآوری‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ را شاهد هستیم که هم در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات (توسعه بذرهای باکیفیت، پلتفرم‌های تغذیه پیشرفته و روش‌های نوین برداشت محصول) و هم در مرحله بسته‌بندی و توزیع (حفظ تازگی، کاهش پسماند میوه و سبزی و ...)، از سوی کشاورزان بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم ابداعی دالسم، یکی از همین ابتکارات خلاقانه است که افزایش رشد گیاه و بهبود بهره‌وری محصولات گلخانه‌ای را به‌دنبال دارد.

دی‌اکسید کربن لازم برای فرآیند فتوسنتز گیاهان، از طریق یک لوله‌کشی زیرزمینی به گلخانه هدایت شده و سپس به سیستم تهویه دالسم که «X-AIR» نام دارد، منتهی می‌شود. با حرکت متناوب پره‌ها، گاز با هوای دمیده شده از دستگاه تهویه، مخلوط شده و به‌طور یکنواخت در سرتاسر گلخانه توزیع می‌گردد. مارک بروئرن (Marc Broeren)، مدیر صادرات دالسم، در خصوص فناوری جدید این شرکت می‌گوید: «این فناوری، در مقایسه با روش‌های سنتی، نرخ جذب بالاتر دی‌اکسید‌کربن را ممکن می‌سازد. به کمک دستگاه ونتیلاتور دالسم، سطح دی‌اکسیدکربن پایدارتر شده و با دقت بیشتری کنترل می‌شود. وجود داشتن CO2 در هوای جاری گلخانه، برای فتوسنتز گیاه بسیار مناسب بوده و کارایی فرایند فتوسنتز را افزایش می‌دهد. یک مزیت دیگر این فناوری، توزیع گاز از بالا به پایین بوده که برخلاف سایر روش‌های موجود، دی‌اکسید‌کربن به‌طور دقیق به روزنه‌ها یا منافذ برگ گیاهان رسیده و جذب آن‌ها می‌شود».

گفتنی است، این فناوری پیشرفته که به تازگی در سیستم پتنت به ثبت رسیده و منتظر ارزیابی‌های دفتر ثبت اختراع قرار دارد، مبتنی بر قابلیت فناورانه دالسم، یعنی سیستم تهویه «X-AIR» توسعه یافته است. این سیستم، برای مخلوط کردن مقدار هوای مورد نیاز بیرون، با هوای داخل گلخانه طراحی شده و امکان رطوبت‌زدایی را هم فراهم می‌سازد. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای این سیستم تهویه در مقایسه با سیستم‌های گلخانه‌ای معمولی یا نیمه بسته، رشد بهینه گیاه تضمین شده و از آن مهم‌تر، می‌توان استراتژی رشد را بر مبنای شرایط مختلف آب‌و‌هوایی و با کمترین نرخ مصرف انرژی و سایر منابع طبیعی به اجرا درآورد.

پربازدید‌ترین‌ها