بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی دالسم (Dalsem) که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.

رکن اصلی رقابت و برتری در کسب‌وکارهای امروزی، نوآوری و عرضه محصولات و خدمات متمایز است. این موضوع، در صنعت کشاورزی هم صدق نموده و به همین دلیل، عملاً طیف وسیعی از نوآوری‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ را شاهد هستیم که هم در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات (توسعه بذرهای باکیفیت، پلتفرم‌های تغذیه پیشرفته و روش‌های نوین برداشت محصول) و هم در مرحله بسته‌بندی و توزیع (حفظ تازگی، کاهش پسماند میوه و سبزی و ...)، از سوی کشاورزان بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم ابداعی دالسم، یکی از همین ابتکارات خلاقانه است که افزایش رشد گیاه و بهبود بهره‌وری محصولات گلخانه‌ای را به‌دنبال دارد.

دی‌اکسید کربن لازم برای فرآیند فتوسنتز گیاهان، از طریق یک لوله‌کشی زیرزمینی به گلخانه هدایت شده و سپس به سیستم تهویه دالسم که «X-AIR» نام دارد، منتهی می‌شود. با حرکت متناوب پره‌ها، گاز با هوای دمیده شده از دستگاه تهویه، مخلوط شده و به‌طور یکنواخت در سرتاسر گلخانه توزیع می‌گردد. مارک بروئرن (Marc Broeren)، مدیر صادرات دالسم، در خصوص فناوری جدید این شرکت می‌گوید: «این فناوری، در مقایسه با روش‌های سنتی، نرخ جذب بالاتر دی‌اکسید‌کربن را ممکن می‌سازد. به کمک دستگاه ونتیلاتور دالسم، سطح دی‌اکسیدکربن پایدارتر شده و با دقت بیشتری کنترل می‌شود. وجود داشتن CO2 در هوای جاری گلخانه، برای فتوسنتز گیاه بسیار مناسب بوده و کارایی فرایند فتوسنتز را افزایش می‌دهد. یک مزیت دیگر این فناوری، توزیع گاز از بالا به پایین بوده که برخلاف سایر روش‌های موجود، دی‌اکسید‌کربن به‌طور دقیق به روزنه‌ها یا منافذ برگ گیاهان رسیده و جذب آن‌ها می‌شود».

گفتنی است، این فناوری پیشرفته که به تازگی در سیستم پتنت به ثبت رسیده و منتظر ارزیابی‌های دفتر ثبت اختراع قرار دارد، مبتنی بر قابلیت فناورانه دالسم، یعنی سیستم تهویه «X-AIR» توسعه یافته است. این سیستم، برای مخلوط کردن مقدار هوای مورد نیاز بیرون، با هوای داخل گلخانه طراحی شده و امکان رطوبت‌زدایی را هم فراهم می‌سازد. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای این سیستم تهویه در مقایسه با سیستم‌های گلخانه‌ای معمولی یا نیمه بسته، رشد بهینه گیاه تضمین شده و از آن مهم‌تر، می‌توان استراتژی رشد را بر مبنای شرایط مختلف آب‌و‌هوایی و با کمترین نرخ مصرف انرژی و سایر منابع طبیعی به اجرا درآورد.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.