بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی دالسم (Dalsem) که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.

رکن اصلی رقابت و برتری در کسب‌وکارهای امروزی، نوآوری و عرضه محصولات و خدمات متمایز است. این موضوع، در صنعت کشاورزی هم صدق نموده و به همین دلیل، عملاً طیف وسیعی از نوآوری‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ را شاهد هستیم که هم در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات (توسعه بذرهای باکیفیت، پلتفرم‌های تغذیه پیشرفته و روش‌های نوین برداشت محصول) و هم در مرحله بسته‌بندی و توزیع (حفظ تازگی، کاهش پسماند میوه و سبزی و ...)، از سوی کشاورزان بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم ابداعی دالسم، یکی از همین ابتکارات خلاقانه است که افزایش رشد گیاه و بهبود بهره‌وری محصولات گلخانه‌ای را به‌دنبال دارد.

دی‌اکسید کربن لازم برای فرآیند فتوسنتز گیاهان، از طریق یک لوله‌کشی زیرزمینی به گلخانه هدایت شده و سپس به سیستم تهویه دالسم که «X-AIR» نام دارد، منتهی می‌شود. با حرکت متناوب پره‌ها، گاز با هوای دمیده شده از دستگاه تهویه، مخلوط شده و به‌طور یکنواخت در سرتاسر گلخانه توزیع می‌گردد. مارک بروئرن (Marc Broeren)، مدیر صادرات دالسم، در خصوص فناوری جدید این شرکت می‌گوید: «این فناوری، در مقایسه با روش‌های سنتی، نرخ جذب بالاتر دی‌اکسید‌کربن را ممکن می‌سازد. به کمک دستگاه ونتیلاتور دالسم، سطح دی‌اکسیدکربن پایدارتر شده و با دقت بیشتری کنترل می‌شود. وجود داشتن CO2 در هوای جاری گلخانه، برای فتوسنتز گیاه بسیار مناسب بوده و کارایی فرایند فتوسنتز را افزایش می‌دهد. یک مزیت دیگر این فناوری، توزیع گاز از بالا به پایین بوده که برخلاف سایر روش‌های موجود، دی‌اکسید‌کربن به‌طور دقیق به روزنه‌ها یا منافذ برگ گیاهان رسیده و جذب آن‌ها می‌شود».

گفتنی است، این فناوری پیشرفته که به تازگی در سیستم پتنت به ثبت رسیده و منتظر ارزیابی‌های دفتر ثبت اختراع قرار دارد، مبتنی بر قابلیت فناورانه دالسم، یعنی سیستم تهویه «X-AIR» توسعه یافته است. این سیستم، برای مخلوط کردن مقدار هوای مورد نیاز بیرون، با هوای داخل گلخانه طراحی شده و امکان رطوبت‌زدایی را هم فراهم می‌سازد. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای این سیستم تهویه در مقایسه با سیستم‌های گلخانه‌ای معمولی یا نیمه بسته، رشد بهینه گیاه تضمین شده و از آن مهم‌تر، می‌توان استراتژی رشد را بر مبنای شرایط مختلف آب‌و‌هوایی و با کمترین نرخ مصرف انرژی و سایر منابع طبیعی به اجرا درآورد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.