اختراع دانش‌آموز شانزده ساله برای شناسایی و تحلیل فسیل‌ها
۱۱ خرداد ۱۴۰۰

اختراع دانش‌آموز شانزده ساله برای شناسایی و تحلیل فسیل‌ها

یک دانش‌آموز شانزده ساله، موفق به توسعه فناوری جدیدی برای شناسایی و تحلیل فسیل‌های گیاهی و جانوری شده است. این فناوری که مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه یافته، جایزه ۵۰۰۰۰ دلاری نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی در سال ۲۰۲۱ را برای کریستین نیکولز (Christian Nichols) به همراه داشته است.

کریستین که یک دانش‌آموز دبیرستانی است، علاقه وافری به دوران ماقبل تاریخ و به‌طور خاص دایناسورها دارد. از طرف دیگر، وی دوست دارد که در آینده، یک محقق علوم کامپیوتر شده و از فناوری‌های جدید و پیشرفته در این حوزه استفاده کند. خودش در این خصوص می‌گوید: «من همیشه شیفته دایناسورها بوده‌ام و در عین حال، همیشه آرزو داشتم که یک محقق حوزه کامپیوتر باشم». تلفیق این دو علاقه‌مندی، شکل‌گیری اختراعی جالب برای شناسایی و تحلیل فسیل‌های جانوری را به دنبال داشت؛ اختراعی که جایزه پتنت فردریک فیش (Frederick P. Fish Patent Award) در نمایشگاه فیزیک و مهندسی را برای این نوجوان به ارمغان آورد. این جایزه، شامل ۵۰ هزار دلار وجه نقد برای پوشش هزینه‌های حقوقی و خدمات ثبت اختراع است. جالب اینجا است که کریستین شانزده ساله، از استقبال صورت گرفته در نمایشگاه کاملاً به وجد آمد و از همین رو، تصمیم دارد تا با ثبت مدل هوش مصنوعی خود، تحقیقات بیشتری در حوزه شناسایی فسیل‌ها انجام دهد.

کریستین از تابستان گذشته، دو علاقه ذهنی خود در حوزه علوم کامپیوتر و دیرین‌شناسی را با هم در آمیخته و این پروژه علمی جدید را آغاز نموده است. این دانش‌آموز خلاق که علاقه بسیار زیادی به تماشای مستندهای نشنال جئوگرافیک داشت، شناسایی فسیل‌ها را موضوعی بسیار جذاب می‌دانست. وی در این خصوص می‌گوید: «من فکر می‌کنم که برای یادگیری بیشتر علمی و تعیین الگوهای تکاملی موجودات زنده، یافتن فسیل‌ها بسیار مهم و ضروری است. دانشمندان برای یادگیری بیشتر پیرامون گذشته بشر و همچنین برای اهداف پزشکی، از این فسیل‌ها استفاده می‌کنند».

به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، کریستین نتوانست مدل خود را در محیط باز آزمایش کند. به همین دلیل، در یک نوآوری جالب، مدل‌هایی شبیه به فسیل از خاک رس تولید نمود و صحت مدل هوش مصنوعی خود را روی آن‌ها آزمایش کرد. از همان‌جا بود که تصمیم گرفت تحقیقات بیشتری در مورد دیرین‌شناسی مادون‌قرمز انجام دهد، حوزه‌ای که فاقد فناوری کافی بوده و وی تصمیم داشت تا ابزاری برای سهولت کار دیرینه‌شناسان توسعه دهد.

در پاییز، کریستین آزمایش هم‌زمان شناسایی فسیل‌ها را آغاز کرد؛ وی از طریق یک مدل هوش مصنوعی، ۲۰۰۰ تصویر فسیلی از طبقات مختلف گونه‌ها را مورد بررسی قرار داد تا دقت شناسایی آن‌ها را ارزیابی کند. در ابتدا دقت کم بود، اما با استفاده از یک پلتفرم منبع باز برای یادگیری ماشینی به نام «Tenserflow»، فسیل‌های بیشتری قابل شناسایی شدند. وی همچنین از ابزاری برای طراحی گرافیک استفاده کرد که به او امکان داد تا برای جاسازی فسیل‌ها در زمین، محیط شبیه‌سازی شده‌ای ایجاد کند. این تکنیک، دقت مدل وی را به شدت افزایش داد. کریستین امیدوار است که در تابستان امسال، بتواند برای انجام آزمایشات میدانی بیرون رفته و مدل خود را روی فسیل‌های واقعی آزمایش کند.

دیوید مانگوس (David Mangus)، رئیس بخش علوم دبیرستان بروکتون (Brockton High School) در خصوص دستاورد ارزشمند این دانش‌آموز خلاق می‌گوید: «جای تعجب نیست که طرح کریستین در نمایشگاه علوم مورد توجه قرار گرفت. این پروژه، نشان‌دهنده تمایل عمیق او برای یادگیری در مورد یک موضوع پیچیده و پشتکار برای کار با روند کدنویسی و ایجاد برنامه‌ای جدید است». جیمز نیکولز (James Nichols)، پدر کریستین هم در این خصوص می‌گوید: «کریستین سخت کار می‌کند. او تا دیروقت به کار مشغول است و به سختی درس می‌خواند. من به او بسیار افتخار می‌کنم».

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.