روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

برخی میکروب‌های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، تأثیر فراوانی بر سلامت دستگاه گوارش داشته و محصولات مبتنی بر آن‌ها، به‌عنوان گزینه‌های محبوب در قفسه سوپرمارکت‌ها قرار دارند. این محصولات، در دو گروه "پروبیوتیک (Probiotics): حاوی میکروب‌های مفید خاص" و "پری‌بیوتیک (Prebiotics): حاوی مواد لازم برای رشد و نگهداری میکروب‌های سالم روده" می‌باشند. بنا بر تحقیقات دو وکیل ثبت اختراع به نام‌های جورج جیمز (George James) و مونیکا رای (Monika Rai)، همگام با افزایش محبوبیت‌ این قبیل مواد غذایی، روندهای ثبت اختراع در این حوزه‌ها هم رو به افزایش رفته است. مثال بارز این موضوع، محبوبیت محصولاتی مانند ماست «Kefir» است (نوعی ماست حاوی ویتامین، پروبیوتیک و اسیدهای آمینه) که اوج‌گیری تعداد پتنت فامیلی‌های مربوطه را در سال ۲۰۱۶ میلادی به دنبال داشته است.

بررسی روندهای ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ میلادی، نشان می‌دهد که اختراعات و نوآوری‌های این‌چنینی، در طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی، از غذای حیوانات خانگی گرفته تا مکمل‌های پروبیوتیک برای سلامت متابولیک بدن، خودنمایی نموده و پتنت فامیلی‌های مرتبط با دو حوزه پروبیوتیک و پری‌بیوتیک، روند افزایشی به خود گرفته‌اند. این روند صعودی در حالی است که روند ثبت این درخواست‌ها در بسیاری از دفاتر ثبت اختراع نزولی بوده، اما درخواست‌های ثبت شده در چین، جور همه این کاهش‌ها را کشیده است. روند ثبت اختراع با کدهای طبقه‌بندی مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها در دفاتر ثبت اختراع مختلف، در شکل زیر نشان داده شده‌ است.

 

روند ثبت اختراعات مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها

شکل ۱- روند ثبت اختراعات مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها

 

همان‌طور که در شکل‌ فوق مشخص است، طی سال‌های اخیر روند ثبت اختراع در این حوزه، در اغلب دفاتر به شکل نزولی بوده و تنها استثنا در این زمینه، دفتر مالکیت فکری چین است. از این منظر، چین را می‌توان کشور پیشگام در حوزه تحقیقات مواد غذایی و مکمل‌ها دانست که با ادامه این روند، جای آمریکا را به‌عنوان پیشگام فعلی خواهد گرفت. لازم به تأکید است که هم‌اکنون تعداد گواهی‌های صادر شده از سوی آمریکا و اروپا، بسیار بیشتر از سایر رقبا است؛ به‌طوری که آمریکا طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ با تقریباً ۳۵۰ گواهی ثبت اختراع در حوزه پروبیوتیک‌ها و ۲۴۰ پتنت گرنت شده در حوزه پری‌بیوتیک‌ها در صدر قرار دارد. البته این آمار نباید فعالان این صنعت را به اشتباه بیندازد، چراکه با توجه به روند به شدت صعودی درخواست‌های چین و روند کاهشی سایر رقبا، تکمیل ارزیابی این درخواست‌ها در سال‌های آتی، احتمالاً چین را به قلب تپنده این صنعت با بیشترین پتنت گرنت شده مبدل می‌نماید.

 

تعداد گواهی ثبت اختراع مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها طی سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۹

شکل ۲- تعداد گواهی ثبت اختراع مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها طی سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۹

 

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، به نظر می‌رسد که شرکت فرانسوی «Danone» به همراه شرکت تابعه «Nutricia»، در صد شرکت‌های نور فعال در این حوزه قرار گرفته و بیشترین پتنت فامیلی‌ها را در اختیار دارند. البته با نگاهی به بازار و محبوبیت محصولات پروبیوتیکی همچون شیرهای «Actimel» و نوشیدنی‌های «Activia Dan»، موقعیت این شرکت آن‌چنان هم تعجب‌آور نیست. پس از «Nutricia» با ۱۹ و «Danone» با ۱۴ پتنت فامیلی، شرکت‌های «Nestec» و «MJN US» به ترتیب با ۱۳ و ۱۲ پتنت فامیلی قرار داشته و پس از آن‌ها هم «Univ Jiangnan» و «Nestle» هر کدام با ۱۰ پتنت فامیلی در صدر فناوران برتر در این حوزه قرار دارند.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.