روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

برخی میکروب‌های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، تأثیر فراوانی بر سلامت دستگاه گوارش داشته و محصولات مبتنی بر آن‌ها، به‌عنوان گزینه‌های محبوب در قفسه سوپرمارکت‌ها قرار دارند. این محصولات، در دو گروه "پروبیوتیک (Probiotics): حاوی میکروب‌های مفید خاص" و "پری‌بیوتیک (Prebiotics): حاوی مواد لازم برای رشد و نگهداری میکروب‌های سالم روده" می‌باشند. بنا بر تحقیقات دو وکیل ثبت اختراع به نام‌های جورج جیمز (George James) و مونیکا رای (Monika Rai)، همگام با افزایش محبوبیت‌ این قبیل مواد غذایی، روندهای ثبت اختراع در این حوزه‌ها هم رو به افزایش رفته است. مثال بارز این موضوع، محبوبیت محصولاتی مانند ماست «Kefir» است (نوعی ماست حاوی ویتامین، پروبیوتیک و اسیدهای آمینه) که اوج‌گیری تعداد پتنت فامیلی‌های مربوطه را در سال ۲۰۱۶ میلادی به دنبال داشته است.

بررسی روندهای ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ میلادی، نشان می‌دهد که اختراعات و نوآوری‌های این‌چنینی، در طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی، از غذای حیوانات خانگی گرفته تا مکمل‌های پروبیوتیک برای سلامت متابولیک بدن، خودنمایی نموده و پتنت فامیلی‌های مرتبط با دو حوزه پروبیوتیک و پری‌بیوتیک، روند افزایشی به خود گرفته‌اند. این روند صعودی در حالی است که روند ثبت این درخواست‌ها در بسیاری از دفاتر ثبت اختراع نزولی بوده، اما درخواست‌های ثبت شده در چین، جور همه این کاهش‌ها را کشیده است. روند ثبت اختراع با کدهای طبقه‌بندی مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها در دفاتر ثبت اختراع مختلف، در شکل زیر نشان داده شده‌ است.

 

روند ثبت اختراعات مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها

شکل ۱- روند ثبت اختراعات مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها

 

همان‌طور که در شکل‌ فوق مشخص است، طی سال‌های اخیر روند ثبت اختراع در این حوزه، در اغلب دفاتر به شکل نزولی بوده و تنها استثنا در این زمینه، دفتر مالکیت فکری چین است. از این منظر، چین را می‌توان کشور پیشگام در حوزه تحقیقات مواد غذایی و مکمل‌ها دانست که با ادامه این روند، جای آمریکا را به‌عنوان پیشگام فعلی خواهد گرفت. لازم به تأکید است که هم‌اکنون تعداد گواهی‌های صادر شده از سوی آمریکا و اروپا، بسیار بیشتر از سایر رقبا است؛ به‌طوری که آمریکا طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ با تقریباً ۳۵۰ گواهی ثبت اختراع در حوزه پروبیوتیک‌ها و ۲۴۰ پتنت گرنت شده در حوزه پری‌بیوتیک‌ها در صدر قرار دارد. البته این آمار نباید فعالان این صنعت را به اشتباه بیندازد، چراکه با توجه به روند به شدت صعودی درخواست‌های چین و روند کاهشی سایر رقبا، تکمیل ارزیابی این درخواست‌ها در سال‌های آتی، احتمالاً چین را به قلب تپنده این صنعت با بیشترین پتنت گرنت شده مبدل می‌نماید.

 

تعداد گواهی ثبت اختراع مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها طی سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۹

شکل ۲- تعداد گواهی ثبت اختراع مرتبط با پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها طی سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۹

 

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، به نظر می‌رسد که شرکت فرانسوی «Danone» به همراه شرکت تابعه «Nutricia»، در صد شرکت‌های نور فعال در این حوزه قرار گرفته و بیشترین پتنت فامیلی‌ها را در اختیار دارند. البته با نگاهی به بازار و محبوبیت محصولات پروبیوتیکی همچون شیرهای «Actimel» و نوشیدنی‌های «Activia Dan»، موقعیت این شرکت آن‌چنان هم تعجب‌آور نیست. پس از «Nutricia» با ۱۹ و «Danone» با ۱۴ پتنت فامیلی، شرکت‌های «Nestec» و «MJN US» به ترتیب با ۱۳ و ۱۲ پتنت فامیلی قرار داشته و پس از آن‌ها هم «Univ Jiangnan» و «Nestle» هر کدام با ۱۰ پتنت فامیلی در صدر فناوران برتر در این حوزه قرار دارند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.