نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی
۱۷ خرداد ۱۴۰۰

نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی

بنا بر گزارش جدید دفتر ثبت اختراع چین، نرخ تجاری‌سازی پتنت‌های معتبر چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی، برابر ۳۴/۷ درصد بوده است. این نرخ تجاری‌سازی، یک رکورد در برنامه پنج ساله سیزدهم این کشور (سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰) به حساب آمده که از میانگین ۳۰ درصدی پیش‌بینی شده نیز پیشی گرفته است.

طی دهه‌های اخیر، چین در سایه سیاست‌های مبتنی بر مهندسی معکوس و کاهش شدید هزینه‌ها، رشد اقتصادی قابل‌توجهی را تجربه نموده است. با این حال، به نظر می‌رسد که سیاست‌گذاران چینی، به اهمیت نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان هم پی برده و با اتخاذ استراتژی‌های جدید، سعی در افزایش نرخ نوآوری و انتقال به اقتصاد دانش‌بنیان دارند. مصداق بارز این تلاش‌ها، تقویت سیستم‌های مالکیت فکری و در رأس آن‌ها سیستم پتنت است که علاوه بر افزایش انگیزه فناوران خارجی برای حضور در این کشور، فرآیند انتقال فناوری به شرکت‌های چینی را نیز تسهیل می‌کند. گزارش جدید دفتر ثبت اختراع چین هم که تحت عنوان «2020 China Patent Investigation Report» انتشار یافته، این موضوع را تصدیق می‌کند.

نرخ ۳۴/۷ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی (Invention Patents) در سال ۲۰۲۰ میلادی، نشان از موفقیتی بزرگ در این کشور داشته که حتی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نیز پیشی گرفته است. جالب اینجا است که بر اساس گزارش مذکور که نگاهی دقیق و نزدیک به فعالیت‌های نوآوران چینی از منظر مالکیت فکری داشته است، این نرخ برای شرکت‌های دارنده پتنت، حتی بیش از ۴۰٪ بوده است. گزارش یاد شده که بر اساس پاسخ‌های ارائه شده در پرسشنامه‌ای از ۱۵۰۰۰ صاحب پتنت که جمعاً ۴۲۰۰۰ پتنت را در اختیار دارند تهیه شده، حکایت از سه نکته بسیار مهم دارد: ۱) انتقال حقوق ناشی از پتنت‌ها و پیشرفت‌های مربوط به تجاری‌سازی، با سرعتی ثابت در حال افزایش است. ۲) افزایش حمایت از حقوق ناشی از اخذ گواهی ثبت اختراع، به طور مداوم جو را برای کسب‌وکارها بهبود می‌بخشد. ۳) مالکین حقوق ثبت اختراع، تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیق‌و‌توسعه داشته و در نتیجه، منجر به نوآوری‌های بیشتری می‌گردند.

بر اساس این گزارش، شاخص انتقال پتنت (Patent Transfer and Transformation Index-PTI) در سال ۲۰۲۰ میلادی، به ۵۴/۷ رسیده که در مقایسه با سال قبل، رشد ۳/۶ واحدی را نشان می‌دهد. برآوردها حکایت از آن دارد که تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌ها، انتظار مشخصی از درآمد حاصل از پتنت خود در آینده دارند. جالب‌تر این‌که ۴۹/۵ درصد از این شرکت‌ها، انتظار دارند که این درآمد در سال آینده افزایشی باشد، ۴۵/۵ درصد هم درآمد ثابت را انتظار دارند و تنها ۵ درصد کاهش درآمدها را پیش‌بینی می‌کنند.

این گزارش، همچنین پیشرفت چین در حفاظت از حقوق پتنت را نشان می‌دهد. از یک‌سو، نسبت پتنت‌های چینی در حال نقض در مقایسه با سال ۲۰۱۵، با کاهش ۳/۷ درصدی، به ۱۰/۸ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است. از سوی دیگر، متقاضیان و صاحبان حقوق انحصاری، ذهنیت بهتری برای حفاظت و اجرای حقوق خود دارند. بنا بر آمار، ۷۳/۹ درصد از کسب‌وکارهای مالک حقوق ثبت اختراع که با نقض پتنت مواجه شده‌اند، اقداماتی برای استیفای حقوق خود انجام داده‌اند که ۱۱/۱ درصد از آمار سال ۲۰۱۵ بالاتر است. این روند افزایشی، به وضوح این پیام را ارسال می‌کند که صاحبان پتنت، در دفاع و محافظت از حقوق خود فعال‌تر شده‌اند.

یک جنبه دیگر از تلاش‌های چین برای روند صعودی نوآوری، سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در فعالیت‌های تحقیق و توسعه و تأکید بر همکاری‌های فناورانه است. صاحبان پتنت، تمایل بیشتری به تحقیق‌و‌توسعه و سرمایه‌گذاری در آن یافته‌اند. در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۶/۵ درصد از پتنت‌های دارای اعتبار چینی، بیش از ۱ میلیون یوآن سرمایه‌گذاری تحقیق‌و‌توسعه‌ای دریافت کرده‌اند که افزایش ۴/۴ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. همچنین، تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌های چینی مالک پتنت، به همکاری در زمینه نوآوری روی آورده‌اند (۵۲/۱ درصد با مشتریان بالادست و پایین‌دست خود، ۳۴/۹ درصد با شرکت‌هایی در همان صنعت و ۲۷/۵ درصد با دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی).

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.