نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی
۱۷ خرداد ۱۴۰۰

نرخ ۳۵ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی

بنا بر گزارش جدید دفتر ثبت اختراع چین، نرخ تجاری‌سازی پتنت‌های معتبر چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی، برابر ۳۴/۷ درصد بوده است. این نرخ تجاری‌سازی، یک رکورد در برنامه پنج ساله سیزدهم این کشور (سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰) به حساب آمده که از میانگین ۳۰ درصدی پیش‌بینی شده نیز پیشی گرفته است.

طی دهه‌های اخیر، چین در سایه سیاست‌های مبتنی بر مهندسی معکوس و کاهش شدید هزینه‌ها، رشد اقتصادی قابل‌توجهی را تجربه نموده است. با این حال، به نظر می‌رسد که سیاست‌گذاران چینی، به اهمیت نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان هم پی برده و با اتخاذ استراتژی‌های جدید، سعی در افزایش نرخ نوآوری و انتقال به اقتصاد دانش‌بنیان دارند. مصداق بارز این تلاش‌ها، تقویت سیستم‌های مالکیت فکری و در رأس آن‌ها سیستم پتنت است که علاوه بر افزایش انگیزه فناوران خارجی برای حضور در این کشور، فرآیند انتقال فناوری به شرکت‌های چینی را نیز تسهیل می‌کند. گزارش جدید دفتر ثبت اختراع چین هم که تحت عنوان «2020 China Patent Investigation Report» انتشار یافته، این موضوع را تصدیق می‌کند.

نرخ ۳۴/۷ درصدی تجاری‌سازی پتنت‌های چینی (Invention Patents) در سال ۲۰۲۰ میلادی، نشان از موفقیتی بزرگ در این کشور داشته که حتی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نیز پیشی گرفته است. جالب اینجا است که بر اساس گزارش مذکور که نگاهی دقیق و نزدیک به فعالیت‌های نوآوران چینی از منظر مالکیت فکری داشته است، این نرخ برای شرکت‌های دارنده پتنت، حتی بیش از ۴۰٪ بوده است. گزارش یاد شده که بر اساس پاسخ‌های ارائه شده در پرسشنامه‌ای از ۱۵۰۰۰ صاحب پتنت که جمعاً ۴۲۰۰۰ پتنت را در اختیار دارند تهیه شده، حکایت از سه نکته بسیار مهم دارد: ۱) انتقال حقوق ناشی از پتنت‌ها و پیشرفت‌های مربوط به تجاری‌سازی، با سرعتی ثابت در حال افزایش است. ۲) افزایش حمایت از حقوق ناشی از اخذ گواهی ثبت اختراع، به طور مداوم جو را برای کسب‌وکارها بهبود می‌بخشد. ۳) مالکین حقوق ثبت اختراع، تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیق‌و‌توسعه داشته و در نتیجه، منجر به نوآوری‌های بیشتری می‌گردند.

بر اساس این گزارش، شاخص انتقال پتنت (Patent Transfer and Transformation Index-PTI) در سال ۲۰۲۰ میلادی، به ۵۴/۷ رسیده که در مقایسه با سال قبل، رشد ۳/۶ واحدی را نشان می‌دهد. برآوردها حکایت از آن دارد که تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌ها، انتظار مشخصی از درآمد حاصل از پتنت خود در آینده دارند. جالب‌تر این‌که ۴۹/۵ درصد از این شرکت‌ها، انتظار دارند که این درآمد در سال آینده افزایشی باشد، ۴۵/۵ درصد هم درآمد ثابت را انتظار دارند و تنها ۵ درصد کاهش درآمدها را پیش‌بینی می‌کنند.

این گزارش، همچنین پیشرفت چین در حفاظت از حقوق پتنت را نشان می‌دهد. از یک‌سو، نسبت پتنت‌های چینی در حال نقض در مقایسه با سال ۲۰۱۵، با کاهش ۳/۷ درصدی، به ۱۰/۸ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است. از سوی دیگر، متقاضیان و صاحبان حقوق انحصاری، ذهنیت بهتری برای حفاظت و اجرای حقوق خود دارند. بنا بر آمار، ۷۳/۹ درصد از کسب‌وکارهای مالک حقوق ثبت اختراع که با نقض پتنت مواجه شده‌اند، اقداماتی برای استیفای حقوق خود انجام داده‌اند که ۱۱/۱ درصد از آمار سال ۲۰۱۵ بالاتر است. این روند افزایشی، به وضوح این پیام را ارسال می‌کند که صاحبان پتنت، در دفاع و محافظت از حقوق خود فعال‌تر شده‌اند.

یک جنبه دیگر از تلاش‌های چین برای روند صعودی نوآوری، سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در فعالیت‌های تحقیق و توسعه و تأکید بر همکاری‌های فناورانه است. صاحبان پتنت، تمایل بیشتری به تحقیق‌و‌توسعه و سرمایه‌گذاری در آن یافته‌اند. در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۶/۵ درصد از پتنت‌های دارای اعتبار چینی، بیش از ۱ میلیون یوآن سرمایه‌گذاری تحقیق‌و‌توسعه‌ای دریافت کرده‌اند که افزایش ۴/۴ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. همچنین، تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌های چینی مالک پتنت، به همکاری در زمینه نوآوری روی آورده‌اند (۵۲/۱ درصد با مشتریان بالادست و پایین‌دست خود، ۳۴/۹ درصد با شرکت‌هایی در همان صنعت و ۲۷/۵ درصد با دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی).

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.