پیشتازی فورد و تویوتا در توسعه خودروهای خودران
۱۹ خرداد ۱۴۰۰

پیشتازی فورد و تویوتا در توسعه خودروهای خودران

شرکت‌های فورد و تویوتا، گوی سبقت را از دیگر بازیگران فعال در حوزه هدایت خودکار وسایط نقلیه ربوده‌اند. این دو خودروساز مشهور آمریکایی و ژاپنی، به ترتیب با ۱۱۹۵ و ۱۷۰۵ پتنت فعال، در صدر شرکت‌های برتر توسعه‌دهنده فناوری‌های مرتبط با خودروهای خودران قرار دارند.

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر، اتومبیل بوده که با تجاری‌سازی آن در سال‌های پایانی قرن نوزدهم میلادی، بسیاری از جنبه‌های زندگی بشر، به‌ویژه حمل‌ونقل و ارتباطات، به کلی تغییر یافت. با این حال، ذهن بلندپرواز بشر، همواره در جستجوی غیرممکن‌ها بوده و حالا به دنبال خودروهای کاملاً خودران و مستقل از رانندگان انسانی است. اگرچه انتظار می‌رود که خودروهای کاملاً خودران تا سال ۲۰۲۵ میلادی وارد بازار نشوند، اما بسیاری از فناوری‌های مرتبط با آن‌ها توسعه یافته و تجاری‌سازی شده‌اند. ثبت هزاران پتنت برای محافظت از حقوق مالکیت فکری مرتبط با این فناوری‌ها، نشان‌دهنده روند پیشرفت در این حوزه و البته اهمیت تجاری آن‌ها است. بنا بر گزارش جدید وب‌سایت «Nikkey» که این رقابت گسترده را ملموس‌تر نموده، فورد و تویوتا از منظر تعداد پتنت‌های فعال در حوزه خودروهای خودران، از دیگر رقبای خود پیشی گرفته و در صدر فناوران فعال در این حوزه جای گرفته‌اند.

یک ویژگی منحصربه‌فرد صنعت خودروسازی مدرن، حضور شرکت‌های به ظاهر نامرتبط با این صنعت است (به‌طور خاص، شرکت‌های فناور فعال در حوزه ارتباطات). تلاش‌های بی‌وقفه اپل برای طراحی و توسعه خودروی تیتان، حضور چشمگیر نوکیا در توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه و فعالیت تخصصی وایمو (به‌عنوان بازوی توسعه خودروهای خودران برند مشهور گوگل)، به خوبی این روند عجیب را تأیید می‌کند. با وجود این تلاش‌ها، به نظر می‌رسد که قابلیت‌های فناورانه شرکت‌های خودروساز سنتی به کمکشان آمده و شرکت‌های مشهور فورد و تویوتا با پس زدن غول‌های فناوری اطلاعات، خود را به‌عنوان بازیگران پیشرو در حوزه خودروهای خودران مطرح ساخته‌اند. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، وایمو عنوان متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران را به خود اختصاص داده بود. این در حالی است که با رشد تقریباً ۲/۵ برابری فورد و تویوتا در این بازه زمانی (در مقایسه با رشد ۸۰ درصدی پتنت‌های وایمو)، این شرکت جایگاه خود را به این دو رقیب قدرتمند واگذار نموده است.

گفتنی است که در گزارش ارائه شده، برای درک بهتر رقابت‌ها و تحلیل دقیق اطلاعات، علاوه بر سبد پتنت شرکت‌ها، فاکتورهایی همچون تعداد دفعاتی که توسط دیگر رقبا به چالش کشیده شده‌اند و نیز تعداد درخواست‌های تجدیدنظر هم مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته و بر اساس آن، شاخصی تحت عنوان «امتیاز رقابت‌پذیری» تعریف شده است. بر این اساس، فورد با امتیاز ۶۰۵۴ در صدر قرار گرفته و تویوتا و وایمو به ترتیب با امتیازات ۵۳۴۹ و ۴۸۹۵، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. شکل زیر، فهرست ده شرکت برتر فعال در این حوزه را معرفی نموده است.

 

جدول ۱- ده شرکت برتر فعال در حوزه خودروهای خودران

در مجموع، دوازده شرکت ژاپنی، از جمله سونی و همچنین خودروسازان بزرگی مانند تویوتا، هوندا موتور و نیسان موتور، در میان ۵۰ شرکت برتر قرار فعال در این حوزه قرار دارند که حاکی از تلاش جدی شرکت‌های ژاپنی برای پیشی گرفتن از رقبا است. با این وجود، شرکت‌های ژاپنی هنوز از نظر کل مسافت آزمایشی طی شده در جاده‌های عمومی، از آمریکا و چین عقب هستند. شرکت‌های چینی و کره‌ای نیز، حضور قابل‌توجهی در میان ۵۰ بازیگر برتر خودروهای خودران دارند. در حالی‌که در فهرست قبلی «Nikkey»، تنها یک شرکت از کره جنوبی (هیوندای موتور) حضور داشت، این تعداد هم‌اکنون به پنج شرکت افزایش یافته است. دو شرکت چینی بایدو و «NIO» هم، موفق به راه یافتن به فهرست جدید شده و به ترتیب، در رده‌های ۲۳ و ۳۵ متقاضیان برتر قرار گرفته‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.