پیشتازی فورد و تویوتا در توسعه خودروهای خودران
۱۹ خرداد ۱۴۰۰

پیشتازی فورد و تویوتا در توسعه خودروهای خودران

شرکت‌های فورد و تویوتا، گوی سبقت را از دیگر بازیگران فعال در حوزه هدایت خودکار وسایط نقلیه ربوده‌اند. این دو خودروساز مشهور آمریکایی و ژاپنی، به ترتیب با ۱۱۹۵ و ۱۷۰۵ پتنت فعال، در صدر شرکت‌های برتر توسعه‌دهنده فناوری‌های مرتبط با خودروهای خودران قرار دارند.

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر، اتومبیل بوده که با تجاری‌سازی آن در سال‌های پایانی قرن نوزدهم میلادی، بسیاری از جنبه‌های زندگی بشر، به‌ویژه حمل‌ونقل و ارتباطات، به کلی تغییر یافت. با این حال، ذهن بلندپرواز بشر، همواره در جستجوی غیرممکن‌ها بوده و حالا به دنبال خودروهای کاملاً خودران و مستقل از رانندگان انسانی است. اگرچه انتظار می‌رود که خودروهای کاملاً خودران تا سال ۲۰۲۵ میلادی وارد بازار نشوند، اما بسیاری از فناوری‌های مرتبط با آن‌ها توسعه یافته و تجاری‌سازی شده‌اند. ثبت هزاران پتنت برای محافظت از حقوق مالکیت فکری مرتبط با این فناوری‌ها، نشان‌دهنده روند پیشرفت در این حوزه و البته اهمیت تجاری آن‌ها است. بنا بر گزارش جدید وب‌سایت «Nikkey» که این رقابت گسترده را ملموس‌تر نموده، فورد و تویوتا از منظر تعداد پتنت‌های فعال در حوزه خودروهای خودران، از دیگر رقبای خود پیشی گرفته و در صدر فناوران فعال در این حوزه جای گرفته‌اند.

یک ویژگی منحصربه‌فرد صنعت خودروسازی مدرن، حضور شرکت‌های به ظاهر نامرتبط با این صنعت است (به‌طور خاص، شرکت‌های فناور فعال در حوزه ارتباطات). تلاش‌های بی‌وقفه اپل برای طراحی و توسعه خودروی تیتان، حضور چشمگیر نوکیا در توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه و فعالیت تخصصی وایمو (به‌عنوان بازوی توسعه خودروهای خودران برند مشهور گوگل)، به خوبی این روند عجیب را تأیید می‌کند. با وجود این تلاش‌ها، به نظر می‌رسد که قابلیت‌های فناورانه شرکت‌های خودروساز سنتی به کمکشان آمده و شرکت‌های مشهور فورد و تویوتا با پس زدن غول‌های فناوری اطلاعات، خود را به‌عنوان بازیگران پیشرو در حوزه خودروهای خودران مطرح ساخته‌اند. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، وایمو عنوان متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران را به خود اختصاص داده بود. این در حالی است که با رشد تقریباً ۲/۵ برابری فورد و تویوتا در این بازه زمانی (در مقایسه با رشد ۸۰ درصدی پتنت‌های وایمو)، این شرکت جایگاه خود را به این دو رقیب قدرتمند واگذار نموده است.

گفتنی است که در گزارش ارائه شده، برای درک بهتر رقابت‌ها و تحلیل دقیق اطلاعات، علاوه بر سبد پتنت شرکت‌ها، فاکتورهایی همچون تعداد دفعاتی که توسط دیگر رقبا به چالش کشیده شده‌اند و نیز تعداد درخواست‌های تجدیدنظر هم مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته و بر اساس آن، شاخصی تحت عنوان «امتیاز رقابت‌پذیری» تعریف شده است. بر این اساس، فورد با امتیاز ۶۰۵۴ در صدر قرار گرفته و تویوتا و وایمو به ترتیب با امتیازات ۵۳۴۹ و ۴۸۹۵، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. شکل زیر، فهرست ده شرکت برتر فعال در این حوزه را معرفی نموده است.

 

جدول ۱- ده شرکت برتر فعال در حوزه خودروهای خودران

در مجموع، دوازده شرکت ژاپنی، از جمله سونی و همچنین خودروسازان بزرگی مانند تویوتا، هوندا موتور و نیسان موتور، در میان ۵۰ شرکت برتر قرار فعال در این حوزه قرار دارند که حاکی از تلاش جدی شرکت‌های ژاپنی برای پیشی گرفتن از رقبا است. با این وجود، شرکت‌های ژاپنی هنوز از نظر کل مسافت آزمایشی طی شده در جاده‌های عمومی، از آمریکا و چین عقب هستند. شرکت‌های چینی و کره‌ای نیز، حضور قابل‌توجهی در میان ۵۰ بازیگر برتر خودروهای خودران دارند. در حالی‌که در فهرست قبلی «Nikkey»، تنها یک شرکت از کره جنوبی (هیوندای موتور) حضور داشت، این تعداد هم‌اکنون به پنج شرکت افزایش یافته است. دو شرکت چینی بایدو و «NIO» هم، موفق به راه یافتن به فهرست جدید شده و به ترتیب، در رده‌های ۲۳ و ۳۵ متقاضیان برتر قرار گرفته‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.