پیشتازی فورد و تویوتا در توسعه خودروهای خودران
۱۹ خرداد ۱۴۰۰

پیشتازی فورد و تویوتا در توسعه خودروهای خودران

شرکت‌های فورد و تویوتا، گوی سبقت را از دیگر بازیگران فعال در حوزه هدایت خودکار وسایط نقلیه ربوده‌اند. این دو خودروساز مشهور آمریکایی و ژاپنی، به ترتیب با ۱۱۹۵ و ۱۷۰۵ پتنت فعال، در صدر شرکت‌های برتر توسعه‌دهنده فناوری‌های مرتبط با خودروهای خودران قرار دارند.

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر، اتومبیل بوده که با تجاری‌سازی آن در سال‌های پایانی قرن نوزدهم میلادی، بسیاری از جنبه‌های زندگی بشر، به‌ویژه حمل‌ونقل و ارتباطات، به کلی تغییر یافت. با این حال، ذهن بلندپرواز بشر، همواره در جستجوی غیرممکن‌ها بوده و حالا به دنبال خودروهای کاملاً خودران و مستقل از رانندگان انسانی است. اگرچه انتظار می‌رود که خودروهای کاملاً خودران تا سال ۲۰۲۵ میلادی وارد بازار نشوند، اما بسیاری از فناوری‌های مرتبط با آن‌ها توسعه یافته و تجاری‌سازی شده‌اند. ثبت هزاران پتنت برای محافظت از حقوق مالکیت فکری مرتبط با این فناوری‌ها، نشان‌دهنده روند پیشرفت در این حوزه و البته اهمیت تجاری آن‌ها است. بنا بر گزارش جدید وب‌سایت «Nikkey» که این رقابت گسترده را ملموس‌تر نموده، فورد و تویوتا از منظر تعداد پتنت‌های فعال در حوزه خودروهای خودران، از دیگر رقبای خود پیشی گرفته و در صدر فناوران فعال در این حوزه جای گرفته‌اند.

یک ویژگی منحصربه‌فرد صنعت خودروسازی مدرن، حضور شرکت‌های به ظاهر نامرتبط با این صنعت است (به‌طور خاص، شرکت‌های فناور فعال در حوزه ارتباطات). تلاش‌های بی‌وقفه اپل برای طراحی و توسعه خودروی تیتان، حضور چشمگیر نوکیا در توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه و فعالیت تخصصی وایمو (به‌عنوان بازوی توسعه خودروهای خودران برند مشهور گوگل)، به خوبی این روند عجیب را تأیید می‌کند. با وجود این تلاش‌ها، به نظر می‌رسد که قابلیت‌های فناورانه شرکت‌های خودروساز سنتی به کمکشان آمده و شرکت‌های مشهور فورد و تویوتا با پس زدن غول‌های فناوری اطلاعات، خود را به‌عنوان بازیگران پیشرو در حوزه خودروهای خودران مطرح ساخته‌اند. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، وایمو عنوان متقاضی برتر ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران را به خود اختصاص داده بود. این در حالی است که با رشد تقریباً ۲/۵ برابری فورد و تویوتا در این بازه زمانی (در مقایسه با رشد ۸۰ درصدی پتنت‌های وایمو)، این شرکت جایگاه خود را به این دو رقیب قدرتمند واگذار نموده است.

گفتنی است که در گزارش ارائه شده، برای درک بهتر رقابت‌ها و تحلیل دقیق اطلاعات، علاوه بر سبد پتنت شرکت‌ها، فاکتورهایی همچون تعداد دفعاتی که توسط دیگر رقبا به چالش کشیده شده‌اند و نیز تعداد درخواست‌های تجدیدنظر هم مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته و بر اساس آن، شاخصی تحت عنوان «امتیاز رقابت‌پذیری» تعریف شده است. بر این اساس، فورد با امتیاز ۶۰۵۴ در صدر قرار گرفته و تویوتا و وایمو به ترتیب با امتیازات ۵۳۴۹ و ۴۸۹۵، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. شکل زیر، فهرست ده شرکت برتر فعال در این حوزه را معرفی نموده است.

 

جدول ۱- ده شرکت برتر فعال در حوزه خودروهای خودران

در مجموع، دوازده شرکت ژاپنی، از جمله سونی و همچنین خودروسازان بزرگی مانند تویوتا، هوندا موتور و نیسان موتور، در میان ۵۰ شرکت برتر قرار فعال در این حوزه قرار دارند که حاکی از تلاش جدی شرکت‌های ژاپنی برای پیشی گرفتن از رقبا است. با این وجود، شرکت‌های ژاپنی هنوز از نظر کل مسافت آزمایشی طی شده در جاده‌های عمومی، از آمریکا و چین عقب هستند. شرکت‌های چینی و کره‌ای نیز، حضور قابل‌توجهی در میان ۵۰ بازیگر برتر خودروهای خودران دارند. در حالی‌که در فهرست قبلی «Nikkey»، تنها یک شرکت از کره جنوبی (هیوندای موتور) حضور داشت، این تعداد هم‌اکنون به پنج شرکت افزایش یافته است. دو شرکت چینی بایدو و «NIO» هم، موفق به راه یافتن به فهرست جدید شده و به ترتیب، در رده‌های ۲۳ و ۳۵ متقاضیان برتر قرار گرفته‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.