دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید!
۲۲ خرداد ۱۴۰۰

دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید!

شرکت آرایشی و بهداشتی یونیلور (Unilever)، نوعی کیت بهداشتی جدید تولید نموده که مراقبت از دهان و دندان را بدون نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک ممکن می‌سازد. این نوآوری منحصربه‌فرد که در ثبت اختراع جدید یونیلور معرفی شده است، این امکان را فراهم می‌سازد که با روشی ساده و کارآمد، دندان‌های خود را در خانه سفید و درخشان نمایید.

از دیرباز، بهداشت دهان و دندان از اولویت بالایی نزد عموم مردم برخوردار بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اشکال اولیه مسواک، از حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته‌اند. جالب‌تر این‌که نخستین تلاش‌ها برای تولید انبوه مسواک، توسط یک مخترع انگلیسی به نام ویلیام آدیس (William Addis) و در زندان آغاز شد. اما این تقاضای فزاینده به مسواک ختم نشد و شکل‌گیری نوآوری‌های دیگری را نیز به‌دنبال داشت. با وجود توسعه و تجاری‌سازی انواع خمیردندان و سایر محصولات شوینده دهان و دندان، مصرف‌کنندگان هنوز هم تمایل زیادی به سفیدتر شدن دندان‌های خود دارند. برخی از آن‌ها، از رنگ ذاتی دندان‌هایشان راضی نیستند و برخی دیگر هم دوست دارند که لکه‌ها یا جرم‌های موجود روی دندان‌هایشان از بین رفته و دندان‌ها براق‌تر به نظر برسند. این تقاضای روزافزون، موجب گردیده تا انواع محصولات سفیدکننده، از خمیردندان‌های دارای این ویژگی گرفته تا دهان‌شویه و آدامس‌های مرتبط هم به بازار عرضه شوند. ابداع اخیر یونیلور نیز، در راستای همین تقاضای فزاینده بوده که با توجه به کارایی ادعا شده و همچنین حذف لزوم مراجعه به پزشک برای جرم‌زدایی و براق‌نمودن دندان‌ها، می‌تواند با استقبال قابل توجهی روبرو شود.

باید توجه داشت که اختراع یونیلور، به این معنا نیست که پیش از این هیچ سفیدکننده مؤثر دیگری عرضه نشده است. این شرکت، علاوه بر مسئله سفیدسازی دندان‌ها، به نکته مهم دیگری نیز توجه کرده و آن، عدم ایجاد عوارض جانبی ناشی از مصرف سفیدکننده‌های موجود است. نکته کلیدی اینجا است که بسیاری از کیت‌های سفیدکننده فعلی، باعث رها شدن رادیکال‌های آزاد شده و در شرایط خاص، می‌توانند برای بدن مضر باشند. یونیلور معتقد است که باید از ترکیبات فعلی سفیدکننده‌ها دور شده و در عین حال، روشی آسان و کاربردی برای علاقه‌مندان به سفید کردن خانگی دندان‌ها توسعه داد. نتیجه تلاش‌های این شرکت نوآور، نوعی نوار فیلم یک‌بار مصرف و حساس به نور است که بر روی سطح دندان‌ها قرار گرفته و پس از لایه‌برداری، دور ریخته می‌شود.

در درخواست یونیلور آمده است: «ترکیبات متداول یک ماده سفیدکننده و حساس به نور، باعث تسریع در پراکندگی انرژی هنگام قرار گرفتن در معرض نور آکتینیک (نوری که موجب واکنش‌های فتوشیمیایی می‌شود) خواهند شد. در اختراع حاضر، این حساسیت به نور، باعث تولید گونه‌های برانگیخته و واکنشی شده که به نوبه خود، با لکه‌های دندان تعامل برقرار نموده و آن‌ها را از بین می‌برند. در این ترکیب، از پلی ساکارید و یک پلیمر مصنوعی محلول در آب استفاده شده که به سفیدتر شدن دندان‌ها کمک می‌کند».

این فناوری، در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی و ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «WO 2021094156» انتشار یافته است. گفتنی است که درخواست جدید یونیلور، در ادامه پتنت قبلی این شرکت بوده که در سال ۲۰۱۸ میلادی به ثبت رسید و نوعی ژل سفیدکننده حاوی مواد حساس به نور را معرفی می‌کرد. با این وجود، در درخواست جدید، هم اثربخشی ترکیبات بهبود یافته و هم نحوه مصرف آن تغییر نموده است. به دنبال این تغییرات، دیگر نیاز به ژل‌هایی نیست که باید با شستشو از دهان خارج شوند.

 

پربازدید‌ترین‌ها

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

سینما مالکیت فکری
۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۹ شهریور ۱۴۰۰

استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری «بنجامین ویلکاکس»، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است. این فناوری، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰

یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت «الکترونیک آرتز» که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. فناوری‌های یاد شده، شامل پنج پتنت بوده که دسترسی کاربرانی با مشکلات گفتاری، شنیداری و بینایی به بازی‌های ویدیویی را ممکن می‌سازد.

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی «سوماواک»، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.