دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید!
۲۲ خرداد ۱۴۰۰

دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید!

شرکت آرایشی و بهداشتی یونیلور (Unilever)، نوعی کیت بهداشتی جدید تولید نموده که مراقبت از دهان و دندان را بدون نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک ممکن می‌سازد. این نوآوری منحصربه‌فرد که در ثبت اختراع جدید یونیلور معرفی شده است، این امکان را فراهم می‌سازد که با روشی ساده و کارآمد، دندان‌های خود را در خانه سفید و درخشان نمایید.

از دیرباز، بهداشت دهان و دندان از اولویت بالایی نزد عموم مردم برخوردار بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اشکال اولیه مسواک، از حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته‌اند. جالب‌تر این‌که نخستین تلاش‌ها برای تولید انبوه مسواک، توسط یک مخترع انگلیسی به نام ویلیام آدیس (William Addis) و در زندان آغاز شد. اما این تقاضای فزاینده به مسواک ختم نشد و شکل‌گیری نوآوری‌های دیگری را نیز به‌دنبال داشت. با وجود توسعه و تجاری‌سازی انواع خمیردندان و سایر محصولات شوینده دهان و دندان، مصرف‌کنندگان هنوز هم تمایل زیادی به سفیدتر شدن دندان‌های خود دارند. برخی از آن‌ها، از رنگ ذاتی دندان‌هایشان راضی نیستند و برخی دیگر هم دوست دارند که لکه‌ها یا جرم‌های موجود روی دندان‌هایشان از بین رفته و دندان‌ها براق‌تر به نظر برسند. این تقاضای روزافزون، موجب گردیده تا انواع محصولات سفیدکننده، از خمیردندان‌های دارای این ویژگی گرفته تا دهان‌شویه و آدامس‌های مرتبط هم به بازار عرضه شوند. ابداع اخیر یونیلور نیز، در راستای همین تقاضای فزاینده بوده که با توجه به کارایی ادعا شده و همچنین حذف لزوم مراجعه به پزشک برای جرم‌زدایی و براق‌نمودن دندان‌ها، می‌تواند با استقبال قابل توجهی روبرو شود.

باید توجه داشت که اختراع یونیلور، به این معنا نیست که پیش از این هیچ سفیدکننده مؤثر دیگری عرضه نشده است. این شرکت، علاوه بر مسئله سفیدسازی دندان‌ها، به نکته مهم دیگری نیز توجه کرده و آن، عدم ایجاد عوارض جانبی ناشی از مصرف سفیدکننده‌های موجود است. نکته کلیدی اینجا است که بسیاری از کیت‌های سفیدکننده فعلی، باعث رها شدن رادیکال‌های آزاد شده و در شرایط خاص، می‌توانند برای بدن مضر باشند. یونیلور معتقد است که باید از ترکیبات فعلی سفیدکننده‌ها دور شده و در عین حال، روشی آسان و کاربردی برای علاقه‌مندان به سفید کردن خانگی دندان‌ها توسعه داد. نتیجه تلاش‌های این شرکت نوآور، نوعی نوار فیلم یک‌بار مصرف و حساس به نور است که بر روی سطح دندان‌ها قرار گرفته و پس از لایه‌برداری، دور ریخته می‌شود.

در درخواست یونیلور آمده است: «ترکیبات متداول یک ماده سفیدکننده و حساس به نور، باعث تسریع در پراکندگی انرژی هنگام قرار گرفتن در معرض نور آکتینیک (نوری که موجب واکنش‌های فتوشیمیایی می‌شود) خواهند شد. در اختراع حاضر، این حساسیت به نور، باعث تولید گونه‌های برانگیخته و واکنشی شده که به نوبه خود، با لکه‌های دندان تعامل برقرار نموده و آن‌ها را از بین می‌برند. در این ترکیب، از پلی ساکارید و یک پلیمر مصنوعی محلول در آب استفاده شده که به سفیدتر شدن دندان‌ها کمک می‌کند».

این فناوری، در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی و ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «WO 2021094156» انتشار یافته است. گفتنی است که درخواست جدید یونیلور، در ادامه پتنت قبلی این شرکت بوده که در سال ۲۰۱۸ میلادی به ثبت رسید و نوعی ژل سفیدکننده حاوی مواد حساس به نور را معرفی می‌کرد. با این وجود، در درخواست جدید، هم اثربخشی ترکیبات بهبود یافته و هم نحوه مصرف آن تغییر نموده است. به دنبال این تغییرات، دیگر نیاز به ژل‌هایی نیست که باید با شستشو از دهان خارج شوند.

 

پربازدید‌ترین‌ها

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹
۳ خرداد ۱۴۰۰

مخالفت اروپا با لغو موقت حقوق پتنت‌های واکسن کووید-۱۹

در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از لغو پتنت‌های مرتبط با واکسن کووید-۱۹، کمیسیون اروپا این اقدام را یک «ترفند رسانه‌ای» نامیده و با تأکید بر نقش کلیدی پتنت در افزایش نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای، استفاده از مجوزهای اجباری را به‌عنوان راهکاری جایگزین پیشنهاد داده است.

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی
۴ خرداد ۱۴۰۰

دیالیز سیار با استفاده از کلیه مصنوعی یک کیلوگرمی

یک متخصص بیماری‌های کلیوی، موفق به طراحی و ساخت نوعی تجهیز پوشیدنی شده که می‌تواند به‌عنوان یک کلیه مصنوعی، فرآیند تکراری و ناخوشایند دیالیز در مراکز درمانی را به کلی حذف نماید. «ویکتور گورا»، استادیار دانشگاه «UCLA»، پس از دریافت گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، در تلاش است تا اواخر سال جاری میلادی، آزمایشات نهایی مرتبط با دستگاه جدید خود را آغاز نماید.

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک
۱۲ خرداد ۱۴۰۰

روند صعودی ثبت اختراع در حوزه مواد غذایی پروبیوتیک

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، حاکی از آن است که طی یک دهه گذشته، تحقیقات در حوزه مواد غذایی و میکروب‌شناسی، از حوزه‌های مورد توجه شرکت‌های فناور و سیاست‌گذاران بسیاری از کشورها بوده است. شواهد حاکی از آن است که در یک دهه اخیر، روند کلی پتنت‌های این حوزه رو به افزایش بوده و بخش عمده این افزایش، به لطف مخترعین و فناوران چینی بوده است.

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین
۸ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز باز، ابتکار جدید سیستم مالکیت فکری چین

بنا بر قانون جدید ثبت اختراع چین، صاحبان پتنت می‌توانند برای تسریع در فرآیند صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، از طرح ابتکاری «صدور مجوز باز» استفاده نمایند. بر اساس این طرح، دارندگان پتنت در یک بیانیه کتبی اعلام می‌کنند که علاقه‌مندان به بهره‌برداری از فناوری پتنت شده، با مراجعه به دفتر مالکیت فکری چین و پرداخت هزینه‌های مشخص شده برای حق امتیاز، می‌توانند مجوز بهره‌برداری را دریافت نماید. این سیستم، با تسهیل گردش اطلاعات پتنت، به کاهش هزینه‌های معاملات، بهبود کارایی فرآیند صدور مجوز و نیز ارتقاء کیفیت بهره‌برداری از پتنت کمک می‌کند.

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو
۵ خرداد ۱۴۰۰

اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی و نمایش آن‌ها درون خودرو

خودروساز مشهور آمریکایی، در تلاش برای توسعه سیستم جدیدی است که با شناسایی و اسکن بیلبوردهای تبلیغاتی، امکان به نمایش گذاشتن آن‌ها در داخل خودرو فراهم می‌کند. این نوآوری جدید فورد را می‌توان آخرین نمونه از تلاش شرکت‌های فناور برای ورود به حوزه‌های تبلیغات و استفاده از پتانسیل‌های قابل توجه این صنعت دانست. در این فناوری، با استفاده از یک دوربین، تصویری از بیلبورد گرفته شده و پس از شناسایی و تحلیل تصاویر توسط پردازنده، تبلیغات مرتبط درون خودرو به نمایش گذاشته می‌شود.

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن
۱۰ خرداد ۱۴۰۰

بهبود رشد گیاهان گلخانه‌ای به کمک تزریق دی اکسید کربن

یک شرکت هلندی فعال در صنعت کشاورزی، روشی جدید ابداع نموده که فرآیند فتوسنتز گیاهان گلخانه‌ای را بهبود می‌بخشد. فناوری ابداعی «دالسم» که در ثبت اختراع جدید این شرکت معرفی شده، یک سیستم تهویه پیشرفته است که توزیع کاملاً یکنواخت دی‌اکسید کربن در جریان هوای متحرک گلخانه را ممکن می‌سازد. به کمک این فناوری، شرایط آب‌و‌هوایی گلخانه، در وضعیت پایدار و بهینه قرار گرفته و رشد گیاه به حداکثر می‌رسد.