دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید!
۲۲ خرداد ۱۴۰۰

دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید!

شرکت آرایشی و بهداشتی یونیلور (Unilever)، نوعی کیت بهداشتی جدید تولید نموده که مراقبت از دهان و دندان را بدون نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک ممکن می‌سازد. این نوآوری منحصربه‌فرد که در ثبت اختراع جدید یونیلور معرفی شده است، این امکان را فراهم می‌سازد که با روشی ساده و کارآمد، دندان‌های خود را در خانه سفید و درخشان نمایید.

از دیرباز، بهداشت دهان و دندان از اولویت بالایی نزد عموم مردم برخوردار بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اشکال اولیه مسواک، از حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته‌اند. جالب‌تر این‌که نخستین تلاش‌ها برای تولید انبوه مسواک، توسط یک مخترع انگلیسی به نام ویلیام آدیس (William Addis) و در زندان آغاز شد. اما این تقاضای فزاینده به مسواک ختم نشد و شکل‌گیری نوآوری‌های دیگری را نیز به‌دنبال داشت. با وجود توسعه و تجاری‌سازی انواع خمیردندان و سایر محصولات شوینده دهان و دندان، مصرف‌کنندگان هنوز هم تمایل زیادی به سفیدتر شدن دندان‌های خود دارند. برخی از آن‌ها، از رنگ ذاتی دندان‌هایشان راضی نیستند و برخی دیگر هم دوست دارند که لکه‌ها یا جرم‌های موجود روی دندان‌هایشان از بین رفته و دندان‌ها براق‌تر به نظر برسند. این تقاضای روزافزون، موجب گردیده تا انواع محصولات سفیدکننده، از خمیردندان‌های دارای این ویژگی گرفته تا دهان‌شویه و آدامس‌های مرتبط هم به بازار عرضه شوند. ابداع اخیر یونیلور نیز، در راستای همین تقاضای فزاینده بوده که با توجه به کارایی ادعا شده و همچنین حذف لزوم مراجعه به پزشک برای جرم‌زدایی و براق‌نمودن دندان‌ها، می‌تواند با استقبال قابل توجهی روبرو شود.

باید توجه داشت که اختراع یونیلور، به این معنا نیست که پیش از این هیچ سفیدکننده مؤثر دیگری عرضه نشده است. این شرکت، علاوه بر مسئله سفیدسازی دندان‌ها، به نکته مهم دیگری نیز توجه کرده و آن، عدم ایجاد عوارض جانبی ناشی از مصرف سفیدکننده‌های موجود است. نکته کلیدی اینجا است که بسیاری از کیت‌های سفیدکننده فعلی، باعث رها شدن رادیکال‌های آزاد شده و در شرایط خاص، می‌توانند برای بدن مضر باشند. یونیلور معتقد است که باید از ترکیبات فعلی سفیدکننده‌ها دور شده و در عین حال، روشی آسان و کاربردی برای علاقه‌مندان به سفید کردن خانگی دندان‌ها توسعه داد. نتیجه تلاش‌های این شرکت نوآور، نوعی نوار فیلم یک‌بار مصرف و حساس به نور است که بر روی سطح دندان‌ها قرار گرفته و پس از لایه‌برداری، دور ریخته می‌شود.

در درخواست یونیلور آمده است: «ترکیبات متداول یک ماده سفیدکننده و حساس به نور، باعث تسریع در پراکندگی انرژی هنگام قرار گرفتن در معرض نور آکتینیک (نوری که موجب واکنش‌های فتوشیمیایی می‌شود) خواهند شد. در اختراع حاضر، این حساسیت به نور، باعث تولید گونه‌های برانگیخته و واکنشی شده که به نوبه خود، با لکه‌های دندان تعامل برقرار نموده و آن‌ها را از بین می‌برند. در این ترکیب، از پلی ساکارید و یک پلیمر مصنوعی محلول در آب استفاده شده که به سفیدتر شدن دندان‌ها کمک می‌کند».

این فناوری، در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی و ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «WO 2021094156» انتشار یافته است. گفتنی است که درخواست جدید یونیلور، در ادامه پتنت قبلی این شرکت بوده که در سال ۲۰۱۸ میلادی به ثبت رسید و نوعی ژل سفیدکننده حاوی مواد حساس به نور را معرفی می‌کرد. با این وجود، در درخواست جدید، هم اثربخشی ترکیبات بهبود یافته و هم نحوه مصرف آن تغییر نموده است. به دنبال این تغییرات، دیگر نیاز به ژل‌هایی نیست که باید با شستشو از دهان خارج شوند.

 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.