صدور مجوز بهره‌برداری از اختراعی که با چاقی مبارزه می‌کند!
۲۳ خرداد ۱۴۰۰ صدور مجوز بهره‌برداری از اختراعی که با چاقی مبارزه می‌کند!

شرکت استارت‌آپی «ePurines» که فناوری جدیدی برای مقابله با چاقی دارد، خبر از صدور مجوز بهره‌برداری از این اختراع داده است. این استارت‌آپ، بر اساس توافقی با دپارتمان امور جانبازان و کهنه سربازان آمریکایی، مجوز بهره‌برداری از ثبت اختراع خود را به این نهاد اعطا نموده است. این قرارداد انحصاری، فرآیند تجاری‌سازی فناوری جدید این شرکت را تکمیل می‌کند.

چاقی، یک معضل بهداشتی فزاینده در جوامع امروزی بوده که به دلیل مصرف بیش از حد کالری، انتخاب نادرست رژیم غذایی و سبک زندگی نسبتاً کم‌تحرک فعلی ایجاد می‌گردد. این اپیدمی خاموش، میلیون‌ها نفر را با بیماری‌های مزمنی همچون دیابت و فشار خون بالا مواجه ساخته و صدها میلیارد دلار هزینه بر سیستم سلامت و مراقبت‌های بهداشتی تحمیل می‌کند. مطابق با آمار، در سال ۱۸-۲۰۱۷ میلادی، ۴۲/۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی، با درجاتی از چاقی (شاخص توده بدنی بالای ۳۰) دست به گریبان بوده‌اند که در مقایسه با ۳۰/۵ درصد سال ۲۰۰۰-۱۹۹۹، رشدی چشمگیر را نشان می‌دهد. در این بین، تقریباً ۷۸ درصد از جانبازان و ۶۰ درصد از پرسنل ارتش، از شاخص توده بدنی بالای ۲۵ برخوردار بوده و همین موضوع، اضافه وزن و چاقی بالقوه را به یک تهدید امنیتی برای آمریکا مبدل می‌سازد. بدیهی است که رژیم غذایی مناسب، به تنهایی مؤثر نبوده و نیازمند راهکارهای دیگری از جمله درمان‌های دارویی نیز می‌باشد.

فناوری توسعه یافته توسط دکتر کیشور (BK Kishore)، نوعی سیستم دارورسانی جدید است که با تحریک گیرنده‌های پروتئینی و چربی، دیابت و چاقی ناشی از رژیم (به‌عنوان شایع‌ترین علت چاقی در جهان) را درمان می‌کند. این مخترع و کارآفرین موفق، پیش از این در بخش مراقبت‌های بهداشتی سالت لیک سیتی (Salt Lake City Health Care System) فعالیت نموده و با هدف تجاری‌سازی فناوری ابداعی خود، از این سازمان جدا شده است. توافقنامه صدور مجوز جدید، برای بهره‌برداری از پتنت‌هایی به شماره «US 10024846» و «US 10107795» بوده که به دکتر کیشور و استارت‌آپش امکان می‌دهد تا تجاری‌سازی فناوری را با موفقیت به انجام برسانند. وی در این خصوص می‌گوید: «از طریق فناوری تحویل هدفمند دارویی، می‌توان سوزاندن بیش از حد کالری در بدن را افزایش داده و به روشی ایمن، از تجمع چربی‌ها جلوگیری نمود».

لازم به تأکید است که روند رو به رشد اضافه وزن و تبدیل شدن چاقی به یک چالش بزرگ اجتماعی- امنیتی- اقتصادی، نه تنها یک نیاز جدی برای اختراع و نوآوری وجود دارد، بلکه بازار بزرگ و جذابی ایجاد شده که انگیزه لازم برای توسعه نوآوری‌های مختلف را هم فراهم می‌آورد. از این منظر، نیاز و وجود مشکل را می‌توان مادر اختراع و پتانسیل‌های درآمدزایی و فرصت‌های کارآفرینی ناشی از آن را پدر اختراع دانست، چیزی که در فناوری مقابله با چاقی «ePurines»، به خوبی قابل مشاهده می‌باشد. این استارت‌آپ که در سال 2017 میلادی تأسیس شده، با شناخت این نیاز و دست‌آویز نمودن پتانسیل درآمدزایی از آن، موفق به توسعه فناوری شده و حال با توجه به توافق جدید که اطلاعات زیادی در خصوص آن در دسترس نیست، به مرحله دیگری از کسب‌وکار خود ورود نموده است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.