صدور مجوز بهره‌برداری از اختراعی که با چاقی مبارزه می‌کند!
۲۳ خرداد ۱۴۰۰

صدور مجوز بهره‌برداری از اختراعی که با چاقی مبارزه می‌کند!

شرکت استارت‌آپی «ePurines» که فناوری جدیدی برای مقابله با چاقی دارد، خبر از صدور مجوز بهره‌برداری از این اختراع داده است. این استارت‌آپ، بر اساس توافقی با دپارتمان امور جانبازان و کهنه سربازان آمریکایی، مجوز بهره‌برداری از ثبت اختراع خود را به این نهاد اعطا نموده است. این قرارداد انحصاری، فرآیند تجاری‌سازی فناوری جدید این شرکت را تکمیل می‌کند.

چاقی، یک معضل بهداشتی فزاینده در جوامع امروزی بوده که به دلیل مصرف بیش از حد کالری، انتخاب نادرست رژیم غذایی و سبک زندگی نسبتاً کم‌تحرک فعلی ایجاد می‌گردد. این اپیدمی خاموش، میلیون‌ها نفر را با بیماری‌های مزمنی همچون دیابت و فشار خون بالا مواجه ساخته و صدها میلیارد دلار هزینه بر سیستم سلامت و مراقبت‌های بهداشتی تحمیل می‌کند. مطابق با آمار، در سال ۱۸-۲۰۱۷ میلادی، ۴۲/۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی، با درجاتی از چاقی (شاخص توده بدنی بالای ۳۰) دست به گریبان بوده‌اند که در مقایسه با ۳۰/۵ درصد سال ۲۰۰۰-۱۹۹۹، رشدی چشمگیر را نشان می‌دهد. در این بین، تقریباً ۷۸ درصد از جانبازان و ۶۰ درصد از پرسنل ارتش، از شاخص توده بدنی بالای ۲۵ برخوردار بوده و همین موضوع، اضافه وزن و چاقی بالقوه را به یک تهدید امنیتی برای آمریکا مبدل می‌سازد. بدیهی است که رژیم غذایی مناسب، به تنهایی مؤثر نبوده و نیازمند راهکارهای دیگری از جمله درمان‌های دارویی نیز می‌باشد.

فناوری توسعه یافته توسط دکتر کیشور (BK Kishore)، نوعی سیستم دارورسانی جدید است که با تحریک گیرنده‌های پروتئینی و چربی، دیابت و چاقی ناشی از رژیم (به‌عنوان شایع‌ترین علت چاقی در جهان) را درمان می‌کند. این مخترع و کارآفرین موفق، پیش از این در بخش مراقبت‌های بهداشتی سالت لیک سیتی (Salt Lake City Health Care System) فعالیت نموده و با هدف تجاری‌سازی فناوری ابداعی خود، از این سازمان جدا شده است. توافقنامه صدور مجوز جدید، برای بهره‌برداری از پتنت‌هایی به شماره «US 10024846» و «US 10107795» بوده که به دکتر کیشور و استارت‌آپش امکان می‌دهد تا تجاری‌سازی فناوری را با موفقیت به انجام برسانند. وی در این خصوص می‌گوید: «از طریق فناوری تحویل هدفمند دارویی، می‌توان سوزاندن بیش از حد کالری در بدن را افزایش داده و به روشی ایمن، از تجمع چربی‌ها جلوگیری نمود».

لازم به تأکید است که روند رو به رشد اضافه وزن و تبدیل شدن چاقی به یک چالش بزرگ اجتماعی- امنیتی- اقتصادی، نه تنها یک نیاز جدی برای اختراع و نوآوری وجود دارد، بلکه بازار بزرگ و جذابی ایجاد شده که انگیزه لازم برای توسعه نوآوری‌های مختلف را هم فراهم می‌آورد. از این منظر، نیاز و وجود مشکل را می‌توان مادر اختراع و پتانسیل‌های درآمدزایی و فرصت‌های کارآفرینی ناشی از آن را پدر اختراع دانست، چیزی که در فناوری مقابله با چاقی «ePurines»، به خوبی قابل مشاهده می‌باشد. این استارت‌آپ که در سال 2017 میلادی تأسیس شده، با شناخت این نیاز و دست‌آویز نمودن پتانسیل درآمدزایی از آن، موفق به توسعه فناوری شده و حال با توجه به توافق جدید که اطلاعات زیادی در خصوص آن در دسترس نیست، به مرحله دیگری از کسب‌وکار خود ورود نموده است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.