مقابله با باج‌گیری که بیش از هزار شرکت را با یک پتنت تهدید نموده
۲۵ خرداد ۱۴۰۰

مقابله با باج‌گیری که بیش از هزار شرکت را با یک پتنت تهدید نموده

دادستان کل ایالت واشنگتن، با استناد به قانون مبارزه با باج‌گیران پتنت و نقض حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، از یکی از باج‌گیران مشهور این منطقه شکایت نموده است. لندمارک تکنولوژی (Landmark Technology)، یکی از پتنت ترول‌های قدیمی این ایالت است که طی دو دهه اخیر، عمده وقت خود را با ادعای نقض حقوق مالکیت فکری، صرف تهدید و شکایت از کسب‌وکارهای کوچک نموده و مبالغ چشمگیری از آن‌ها دریافت نموده است.

یکی از چالش‌های اصلی در حوزه پتنت، موضوع سوءاستفاده از این ابزار کارآمد جهت کسب منافع است. به عبارت دیگر، برخی افراد و شرکت‌ها، با توجه به حفاظت‌های قوی پیش‎بینی شده در قوانین ملی کشورها و پیمان‌های بین‌المللی، با تصاحب پتنت‌های مختلف و بدون قصد جدی برای بهره‌برداری از آن‌ها، فناوران و شرکت‌های نوآور با ایده‌های مشابه را تحت فشار قرار می‌دهند. این گروه از شرکت‌ها، در ادبیات حوزه مالکیت فکری، باج‌گیر پتنت و یا پتنت ترول نامیده می‌شوند. مثال بارز این باج‌گیران پتنت، لندمارک تکنولوژی است که با استناد به پتنت شماره «US 7010508» (که گواهی آن در سال ۲۰۰۶ میلادی صادر شده است)، بیش از هزار شرکت کوچک را به نقض پتنت متهم نموده است. شکایت ایالتی صورت گرفته از این پتنت ترول هم، اثبات می‌کند که اقدامات تهدیدکننده این شرکت، تا چه حد گسترده بوده است.

بنابر اطلاعات موجود، از ژانویه ۲۰۱۹ تا جولای ۲۰۲۰ میلادی، درخواست‌های مشابهی به ۱۱۷۶ کسب‌وکار کوچک در سرتاسر آمریکا ارسال شده و تمامی آن‌ها به اتهام نقض پتنت، به شکایت تهدید شده‌اند، مگر این‌که ۶۵۰۰۰ دلار بابت حق امتیاز صدور مجوز بهره‌برداری از این پتنت پرداخت نمایند. لندمارک، در نامه‌های خود تأکید می‌کند که اگر برای تجارت الکترونیکی خود از وب‌سایت استفاده می‌کنید، پتنت یاد شده را نقض کرده‌اید. در بین پرونده‌های حقوقی به ثبت رسیده توسط لندمارک، شرکت‌های مختلفی اعم از تولیدکننده آب‌نبات، یک سازنده اسباب‌بازی‌های آموزشی، تولیدکننده محصولات کشاورزی ارگانیک و حتی یک سازنده بطری هم به چشم می‌خورد!

در واکنش به این اقدامات، یک کارزار تبلیغاتی گسترده در آمریکا شکل گرفته و بیش از ۳۰ ایالت این کشور، قوانینی برای محدود ساختن باج‌گیران پتنت به تصویب رسانیده‌اند. شکایت دادستان واشنگتن هم، بر مبنای همین قوانین به ثبت رسیده است. وی در این خصوص می‌گوید: «این شرکت، به‌طور گسترده و تهاجمی، از ادعاهای پتنت سوءاستفاده نموده و تقریباً هر کسب‌وکار کوچک دارای یک وب‌سایت را هدف قرار می‌دهد. این کار، اخاذی است و من به ترول‌های این‌چنینی پیام می‌دهم که اگر ادعاهای نامعقول دارید و قلدری می‌کنید، ما را در دادگاه خواهید دید».

لازم به تأکید است که لندمارک تکنولوژی، اساساً در توسعه و ثبت پتنت‌های تحت اختیارش دخالتی ندارد. این شرکت که در سال ۲۰۱۹ میلادی، جایزه ماهیانه پتنت‌های احمقانه (Stupid Patent of the Month award) را به خود اختصاص داد، شرکت‌های کوچک را تهدید نموده و آن‌ها هم با هدف جلوگیری از هزینه‌های دادرسی، خواسته‌های غیرعادلانه این باج‌گیر را برآورده می‌کردند. در دادخواست ایالتی واشنگتن، نام چهار شرکت فناور کوچک درج شده که هر یک، بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار به لندمارک تکنولوژی پرداخته‌اند. این دادخواست، به دنبال جبران خسارت شرکت‌های یاد شده نیز می‌باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.