مقابله با باج‌گیری که بیش از هزار شرکت را با یک پتنت تهدید نموده
۲۵ خرداد ۱۴۰۰ مقابله با باج‌گیری که بیش از هزار شرکت را با یک پتنت تهدید نموده

دادستان کل ایالت واشنگتن، با استناد به قانون مبارزه با باج‌گیران پتنت و نقض حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، از یکی از باج‌گیران مشهور این منطقه شکایت نموده است. لندمارک تکنولوژی (Landmark Technology)، یکی از پتنت ترول‌های قدیمی این ایالت است که طی دو دهه اخیر، عمده وقت خود را با ادعای نقض حقوق مالکیت فکری، صرف تهدید و شکایت از کسب‌وکارهای کوچک نموده و مبالغ چشمگیری از آن‌ها دریافت نموده است.

یکی از چالش‌های اصلی در حوزه پتنت، موضوع سوءاستفاده از این ابزار کارآمد جهت کسب منافع است. به عبارت دیگر، برخی افراد و شرکت‌ها، با توجه به حفاظت‌های قوی پیش‎بینی شده در قوانین ملی کشورها و پیمان‌های بین‌المللی، با تصاحب پتنت‌های مختلف و بدون قصد جدی برای بهره‌برداری از آن‌ها، فناوران و شرکت‌های نوآور با ایده‌های مشابه را تحت فشار قرار می‌دهند. این گروه از شرکت‌ها، در ادبیات حوزه مالکیت فکری، باج‌گیر پتنت و یا پتنت ترول نامیده می‌شوند. مثال بارز این باج‌گیران پتنت، لندمارک تکنولوژی است که با استناد به پتنت شماره «US 7010508» (که گواهی آن در سال ۲۰۰۶ میلادی صادر شده است)، بیش از هزار شرکت کوچک را به نقض پتنت متهم نموده است. شکایت ایالتی صورت گرفته از این پتنت ترول هم، اثبات می‌کند که اقدامات تهدیدکننده این شرکت، تا چه حد گسترده بوده است.

بنابر اطلاعات موجود، از ژانویه ۲۰۱۹ تا جولای ۲۰۲۰ میلادی، درخواست‌های مشابهی به ۱۱۷۶ کسب‌وکار کوچک در سرتاسر آمریکا ارسال شده و تمامی آن‌ها به اتهام نقض پتنت، به شکایت تهدید شده‌اند، مگر این‌که ۶۵۰۰۰ دلار بابت حق امتیاز صدور مجوز بهره‌برداری از این پتنت پرداخت نمایند. لندمارک، در نامه‌های خود تأکید می‌کند که اگر برای تجارت الکترونیکی خود از وب‌سایت استفاده می‌کنید، پتنت یاد شده را نقض کرده‌اید. در بین پرونده‌های حقوقی به ثبت رسیده توسط لندمارک، شرکت‌های مختلفی اعم از تولیدکننده آب‌نبات، یک سازنده اسباب‌بازی‌های آموزشی، تولیدکننده محصولات کشاورزی ارگانیک و حتی یک سازنده بطری هم به چشم می‌خورد!

در واکنش به این اقدامات، یک کارزار تبلیغاتی گسترده در آمریکا شکل گرفته و بیش از ۳۰ ایالت این کشور، قوانینی برای محدود ساختن باج‌گیران پتنت به تصویب رسانیده‌اند. شکایت دادستان واشنگتن هم، بر مبنای همین قوانین به ثبت رسیده است. وی در این خصوص می‌گوید: «این شرکت، به‌طور گسترده و تهاجمی، از ادعاهای پتنت سوءاستفاده نموده و تقریباً هر کسب‌وکار کوچک دارای یک وب‌سایت را هدف قرار می‌دهد. این کار، اخاذی است و من به ترول‌های این‌چنینی پیام می‌دهم که اگر ادعاهای نامعقول دارید و قلدری می‌کنید، ما را در دادگاه خواهید دید».

لازم به تأکید است که لندمارک تکنولوژی، اساساً در توسعه و ثبت پتنت‌های تحت اختیارش دخالتی ندارد. این شرکت که در سال ۲۰۱۹ میلادی، جایزه ماهیانه پتنت‌های احمقانه (Stupid Patent of the Month award) را به خود اختصاص داد، شرکت‌های کوچک را تهدید نموده و آن‌ها هم با هدف جلوگیری از هزینه‌های دادرسی، خواسته‌های غیرعادلانه این باج‌گیر را برآورده می‌کردند. در دادخواست ایالتی واشنگتن، نام چهار شرکت فناور کوچک درج شده که هر یک، بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار به لندمارک تکنولوژی پرداخته‌اند. این دادخواست، به دنبال جبران خسارت شرکت‌های یاد شده نیز می‌باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.