زره‌پوش شیشه‌ای تسلا با بدنه‌ای از پنل‌های خورشیدی
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ زره‌پوش شیشه‌ای تسلا با بدنه‌ای از پنل‌های خورشیدی

اختراعاتی که اخیراْ توسط دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) انتشار یافته، حاکی از آن است که تسلا در تدارک تولید یک خودروی الکتریکی کاملاً متفاوت است. در بدنه کامیون قدرتمند و نسبتاً عجیب تسلا، از صفحات خورشیدی استفاده شده که امکان تأمین انرژی مورد نیاز این کامیون را فراهم می‌کند. همچنین در این خودرو، شیشه‌های بادوام استفاده شده که می‌تواند اصطلاح زره‌پوش شیشه‌ای را برای نسل جدید خودروهای این شرکت نوآور طنین‌انداز نماید.

احتمالاً نام شرکت تسلا و ایلان ماسک مدیرعامل موفق و جنجالی آن را زیاد شنیده‌اید. اغلب مردم، این شرکت را به‌عنوان یک تولیدکننده خودروهای الکتریکی می‌شناسند. اما اگر کمی به دنیای فناوری علاقه‌مند بوده و نوآوری‌های تسلا را در قالب اسناد ثبت اختراع این شرکت دنبال کرده باشید، حتماً با این گزاره موافقید که این شرکت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در سبد کسب‌وکار خود گنجانده است. تلاش برای توسعه و تجاری‌سازی نسل جدید سقف‌های خورشیدی، طراحی باتری‌های جدید با طول عمر یک میلیون مایلی، فعالیت در حوزه فناوری‌های زیستی و فناوری انقلابی «RNA»، خودروهای خودران و هوشمند و ساخت یکپارچه بدنه خودرو با روشی مشابه با ماشین‌های اسباب‌بازی، تنها بخشی از ایده‌های عجیب و خلاقانه تسلا در حوزه‌های مختلف است. با دانستن این حجم از ایده‌های متنوع، شاید کامیون شیشه‌ای هم که از طریق پنل‌های خورشیدی شارژ تأمین انرژی می‌کند هم خیلی عجیب به نظر نرسد.

با در نظر گرفتن دو ثبت اختراع جدید تسلا، به نظر می‌رسد که ایده جدید این شرکت، نوعی کامیون (Cybertruck) مدرن است که از صفحات خورشیدی بهره می‌برد. طراحی بدنه و انحناهای این کامیون، با سایر خودروهای موجود متفاوت بوده و حتی شیشه‌های بادوام و متفاوتی در آن بکار گرفته شده است.

نخستین ثبت اختراع تسلا در خصوص این خودرو که به توصیف و تبیین بدنه و طراحی خاص آن پرداخته، در نوامبر ۲۰۲۰ به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210155086» انتشار یافته است. نوآوری اصلی تشریح شده در این پتنت، یک پوشش تخت از پنل‌های خورشیدی بوده که با بکارگیری تعداد زیادی از اجزای متحرک و هماهنگ، حرکت خودکار آن‌ها را در یک قالب انعطاف‌پذیر امکان‌پذیر می‌کند. از این پنل‌های خورشیدی خلاقانه، می‌توان برای جداسازی سیستم باتری ذخیره و بهره‌گیری از انرژی خورشیدی جهت ادامه حرکت خودرو استفاده نمود.

دومین ثبت اختراع تسلا که دقیقاً هم‌زمان با درخواست نخست به ثبت رسیده و در تاریخی مشابه با درخواست اول، با شماره «US 20210154980» انتشار یافته است، یک شیشه چند لایه و مقاوم توصیف شده که حاوی بوروسیلیکات (BoroSilicate) می‌باشد. البته در این پتنت، صراحتاً به کامیون اشاره‌ای نشده و از یک وسیله نقلیه عمومی برای توصیف اختراع استفاده شده است. با این حال، یکی از مخترعین پتنت، رزی اسمیت (Rosie Mottsmith) بوده که پیش از این، به تولید شیشه‌های مقاوم در کامیون‌های الکتریکی تسلا موسوم به «Semi Truck» کمک کرده بود.

لازم به تأکید است که تسلا به سرعت در حال تحقیق‌وتوسعه در حوزه خودروهای الکتریکی خود بوده و به این واسطه، ماهیانه پتنت‌های زیادی به ثبت می‌رساند. این شرکت، در کنار دو پتنت فوق‌الذکر، پتنت دیگری با شماره «US 20210156705» نیز از این شرکت منتشر شده که به سیستم‌ها و روش‌های کارآمد برای رابط‌های کاربری در زمینه عملکرد بهتر خودرو می‌پردازد. در کنار این درخواست‌های ثبت اختراع، این شرکت در یک علامت تجاری جدید برای مجموعه‌ای از رستوران‌های زنجیره‌ای ثبت نموده که احتمالاً قرار است در جوار ایستگاه‌های شارژ الکتریکی خودروها راه‌اندازی شوند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.