زره‌پوش شیشه‌ای تسلا با بدنه‌ای از پنل‌های خورشیدی
۲۶ خرداد ۱۴۰۰

زره‌پوش شیشه‌ای تسلا با بدنه‌ای از پنل‌های خورشیدی

اختراعاتی که اخیراْ توسط دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) انتشار یافته، حاکی از آن است که تسلا در تدارک تولید یک خودروی الکتریکی کاملاً متفاوت است. در بدنه کامیون قدرتمند و نسبتاً عجیب تسلا، از صفحات خورشیدی استفاده شده که امکان تأمین انرژی مورد نیاز این کامیون را فراهم می‌کند. همچنین در این خودرو، شیشه‌های بادوام استفاده شده که می‌تواند اصطلاح زره‌پوش شیشه‌ای را برای نسل جدید خودروهای این شرکت نوآور طنین‌انداز نماید.

احتمالاً نام شرکت تسلا و ایلان ماسک مدیرعامل موفق و جنجالی آن را زیاد شنیده‌اید. اغلب مردم، این شرکت را به‌عنوان یک تولیدکننده خودروهای الکتریکی می‌شناسند. اما اگر کمی به دنیای فناوری علاقه‌مند بوده و نوآوری‌های تسلا را در قالب اسناد ثبت اختراع این شرکت دنبال کرده باشید، حتماً با این گزاره موافقید که این شرکت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در سبد کسب‌وکار خود گنجانده است. تلاش برای توسعه و تجاری‌سازی نسل جدید سقف‌های خورشیدی، طراحی باتری‌های جدید با طول عمر یک میلیون مایلی، فعالیت در حوزه فناوری‌های زیستی و فناوری انقلابی «RNA»، خودروهای خودران و هوشمند و ساخت یکپارچه بدنه خودرو با روشی مشابه با ماشین‌های اسباب‌بازی، تنها بخشی از ایده‌های عجیب و خلاقانه تسلا در حوزه‌های مختلف است. با دانستن این حجم از ایده‌های متنوع، شاید کامیون شیشه‌ای هم که از طریق پنل‌های خورشیدی شارژ تأمین انرژی می‌کند هم خیلی عجیب به نظر نرسد.

با در نظر گرفتن دو ثبت اختراع جدید تسلا، به نظر می‌رسد که ایده جدید این شرکت، نوعی کامیون (Cybertruck) مدرن است که از صفحات خورشیدی بهره می‌برد. طراحی بدنه و انحناهای این کامیون، با سایر خودروهای موجود متفاوت بوده و حتی شیشه‌های بادوام و متفاوتی در آن بکار گرفته شده است.

نخستین ثبت اختراع تسلا در خصوص این خودرو که به توصیف و تبیین بدنه و طراحی خاص آن پرداخته، در نوامبر ۲۰۲۰ به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210155086» انتشار یافته است. نوآوری اصلی تشریح شده در این پتنت، یک پوشش تخت از پنل‌های خورشیدی بوده که با بکارگیری تعداد زیادی از اجزای متحرک و هماهنگ، حرکت خودکار آن‌ها را در یک قالب انعطاف‌پذیر امکان‌پذیر می‌کند. از این پنل‌های خورشیدی خلاقانه، می‌توان برای جداسازی سیستم باتری ذخیره و بهره‌گیری از انرژی خورشیدی جهت ادامه حرکت خودرو استفاده نمود.

دومین ثبت اختراع تسلا که دقیقاً هم‌زمان با درخواست نخست به ثبت رسیده و در تاریخی مشابه با درخواست اول، با شماره «US 20210154980» انتشار یافته است، یک شیشه چند لایه و مقاوم توصیف شده که حاوی بوروسیلیکات (BoroSilicate) می‌باشد. البته در این پتنت، صراحتاً به کامیون اشاره‌ای نشده و از یک وسیله نقلیه عمومی برای توصیف اختراع استفاده شده است. با این حال، یکی از مخترعین پتنت، رزی اسمیت (Rosie Mottsmith) بوده که پیش از این، به تولید شیشه‌های مقاوم در کامیون‌های الکتریکی تسلا موسوم به «Semi Truck» کمک کرده بود.

لازم به تأکید است که تسلا به سرعت در حال تحقیق‌وتوسعه در حوزه خودروهای الکتریکی خود بوده و به این واسطه، ماهیانه پتنت‌های زیادی به ثبت می‌رساند. این شرکت، در کنار دو پتنت فوق‌الذکر، پتنت دیگری با شماره «US 20210156705» نیز از این شرکت منتشر شده که به سیستم‌ها و روش‌های کارآمد برای رابط‌های کاربری در زمینه عملکرد بهتر خودرو می‌پردازد. در کنار این درخواست‌های ثبت اختراع، این شرکت در یک علامت تجاری جدید برای مجموعه‌ای از رستوران‌های زنجیره‌ای ثبت نموده که احتمالاً قرار است در جوار ایستگاه‌های شارژ الکتریکی خودروها راه‌اندازی شوند.

پربازدید‌ترین‌ها

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.