واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی
۰۶ تیر ۱۴۰۰ واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی

شرکت کره‌ای «LG InnoTek» که در سال ۲۰۲۰ میلادی رسماً از بازار «LED» خارج شده بود، طی توافقنامه‌ای حدود ۱۰ هزار پتنت خود را به یک شرکت نوپای چینی واگذار نمود. واگذاری این تعداد پتنت به سوژو لکین (Suzhou Lekin Semiconductor) که در ماه مارس سال جاری میلادی تأسیس شده، سؤالات زیادی را در خصوص این توافقنامه و استراتژی‌های این شرکت چینی ایجاد نموده است. برخی معتقدند که این شرکت، نه با تأکید بر بهره‌برداری از پتنت‌ها، بلکه در راستای استراتژی تملک فناوری در بازار آمریکا و سایر کشورها، اقدام به این خرید گسترده نموده است.

در فضای کسب‌وکار مدرن، دارایی‌های فکری به همان اندازه دارایی‌های فیزیکی و مالی مهم بوده و حتی در بسیاری از موارد، ارزشمندتر از آن‌ها به حساب می‌آیند. همین مسئله، سبد دارایی‌های فکری قدرتمند و فعالیت‌های گسترده در زمینه ثبت و انتشار پتنت را به یکی از مشخصه‌های شرکت‌های فناور موفق و بین‌المللی تبدیل نموده است. البته باید در نظر داشت که پیچیدگی فناوری‌ها و لزوم همکاری و تبادل فناوری بین بازیگران پیشرو هم، موجب شده تا ابزار پتنت، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. مجوزهای بهره‌برداری، یکی از مزایای جانبی سیستم پتنت بوده که امروزه به‌طور فراگیری از سوی شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها و حتی مؤسسات دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توافق «LG InnoTek» و سوژو لکین هم، در زمره همین مبادلات فناورانه محسوب شده که به شکلی گسترده و عجیب رخ داده است.

با خروج «LG InnoTek» از بازار «LED»، دارایی‌های قابل توجه فکری و فیزیکی از این شرکت باقی مانده که به نظر می‌رسد تصمیم مدیران برای فروش و واگذاری آن‌ها جدی است. بنا بر توافق صورت گرفته، چیزی حدود ۱۰ هزار پتنت به رقیب چینی واگذار شده که طبق اسناد مرتبط با دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، ۱۹۶۸ مورد از آن‌ها، «US» پتنت‌های مرتبط با فناوری «LED» است.

با توجه به عدم انتشار هیچ‌گونه بیانیه رسمی از سوی دو شرکت، هنوز از استراتژی استارت‌آپ چینی و تصمیمش برای این سبد پتنت ارزشمند، اطلاعی در دست نیست. با این حال، ممکن است که این دارایی‌ها، برای تجارت در چین و خارج از مرزها (صدور مجوز و درآمدزایی از آن‌ها) استفاده شده و یا این‌که محصول یا محصولاتی مبتنی بر این نوآوری‌های پتنت شده تولید گردد. با توجه به این‌که شرکت کره‌ای، امکانات فراوانی برای تولید «LED» در چین و کره جنوبی داشته و هیچ یک از آن‌ها مورد توجه سوژو لکین قرار نگرفته است، استراتژی صدور مجوز و حتی استفاده جهت ثبت شکایت از ناقضین پتنت، محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

لازم به ذکر است که بر اساس رژیم حقوقی پتنت در کره جنوبی، شرکت‌ها موظف می‌باشند که بخشی از سود حاصل از فروش پتنت را با کارکنان مرتبط با این نوآوری‌ها تقسیم کنند. در همین راستا، انتظار می‌رود که «LG InnoTek»، بخشی از سود ناشی از فروش مالکیت فکری خود را با کارکنان بخش ثبت اختراع و مخترعین پتنت به اشتراک بگذارد.

پربازدید‌ترین‌ها

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران
۷ فروردین ۱۴۰۳

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران

معاون سیاست‌گذاری کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام ارایه ۲۰ خدمت در حوزه مالکیت فکری گفت: در حالی که اختراعات باید برای تجاری‌سازی حمایت شوند، از این نوآوری‌ها بیشتر برای ارتقای رتبه هیات علمی دانشگاه‌ها و دریافت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌شود.

World Intellectual Property Day
۲۸ فروردین ۱۴۰۳

World Intellectual Property Day