واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی
۰۶ تیر ۱۴۰۰ واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی

شرکت کره‌ای «LG InnoTek» که در سال ۲۰۲۰ میلادی رسماً از بازار «LED» خارج شده بود، طی توافقنامه‌ای حدود ۱۰ هزار پتنت خود را به یک شرکت نوپای چینی واگذار نمود. واگذاری این تعداد پتنت به سوژو لکین (Suzhou Lekin Semiconductor) که در ماه مارس سال جاری میلادی تأسیس شده، سؤالات زیادی را در خصوص این توافقنامه و استراتژی‌های این شرکت چینی ایجاد نموده است. برخی معتقدند که این شرکت، نه با تأکید بر بهره‌برداری از پتنت‌ها، بلکه در راستای استراتژی تملک فناوری در بازار آمریکا و سایر کشورها، اقدام به این خرید گسترده نموده است.

در فضای کسب‌وکار مدرن، دارایی‌های فکری به همان اندازه دارایی‌های فیزیکی و مالی مهم بوده و حتی در بسیاری از موارد، ارزشمندتر از آن‌ها به حساب می‌آیند. همین مسئله، سبد دارایی‌های فکری قدرتمند و فعالیت‌های گسترده در زمینه ثبت و انتشار پتنت را به یکی از مشخصه‌های شرکت‌های فناور موفق و بین‌المللی تبدیل نموده است. البته باید در نظر داشت که پیچیدگی فناوری‌ها و لزوم همکاری و تبادل فناوری بین بازیگران پیشرو هم، موجب شده تا ابزار پتنت، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. مجوزهای بهره‌برداری، یکی از مزایای جانبی سیستم پتنت بوده که امروزه به‌طور فراگیری از سوی شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها و حتی مؤسسات دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توافق «LG InnoTek» و سوژو لکین هم، در زمره همین مبادلات فناورانه محسوب شده که به شکلی گسترده و عجیب رخ داده است.

با خروج «LG InnoTek» از بازار «LED»، دارایی‌های قابل توجه فکری و فیزیکی از این شرکت باقی مانده که به نظر می‌رسد تصمیم مدیران برای فروش و واگذاری آن‌ها جدی است. بنا بر توافق صورت گرفته، چیزی حدود ۱۰ هزار پتنت به رقیب چینی واگذار شده که طبق اسناد مرتبط با دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، ۱۹۶۸ مورد از آن‌ها، «US» پتنت‌های مرتبط با فناوری «LED» است.

با توجه به عدم انتشار هیچ‌گونه بیانیه رسمی از سوی دو شرکت، هنوز از استراتژی استارت‌آپ چینی و تصمیمش برای این سبد پتنت ارزشمند، اطلاعی در دست نیست. با این حال، ممکن است که این دارایی‌ها، برای تجارت در چین و خارج از مرزها (صدور مجوز و درآمدزایی از آن‌ها) استفاده شده و یا این‌که محصول یا محصولاتی مبتنی بر این نوآوری‌های پتنت شده تولید گردد. با توجه به این‌که شرکت کره‌ای، امکانات فراوانی برای تولید «LED» در چین و کره جنوبی داشته و هیچ یک از آن‌ها مورد توجه سوژو لکین قرار نگرفته است، استراتژی صدور مجوز و حتی استفاده جهت ثبت شکایت از ناقضین پتنت، محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

لازم به ذکر است که بر اساس رژیم حقوقی پتنت در کره جنوبی، شرکت‌ها موظف می‌باشند که بخشی از سود حاصل از فروش پتنت را با کارکنان مرتبط با این نوآوری‌ها تقسیم کنند. در همین راستا، انتظار می‌رود که «LG InnoTek»، بخشی از سود ناشی از فروش مالکیت فکری خود را با کارکنان بخش ثبت اختراع و مخترعین پتنت به اشتراک بگذارد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.