واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی
۰۶ تیر ۱۴۰۰

واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی

شرکت کره‌ای «LG InnoTek» که در سال ۲۰۲۰ میلادی رسماً از بازار «LED» خارج شده بود، طی توافقنامه‌ای حدود ۱۰ هزار پتنت خود را به یک شرکت نوپای چینی واگذار نمود. واگذاری این تعداد پتنت به سوژو لکین (Suzhou Lekin Semiconductor) که در ماه مارس سال جاری میلادی تأسیس شده، سؤالات زیادی را در خصوص این توافقنامه و استراتژی‌های این شرکت چینی ایجاد نموده است. برخی معتقدند که این شرکت، نه با تأکید بر بهره‌برداری از پتنت‌ها، بلکه در راستای استراتژی تملک فناوری در بازار آمریکا و سایر کشورها، اقدام به این خرید گسترده نموده است.

در فضای کسب‌وکار مدرن، دارایی‌های فکری به همان اندازه دارایی‌های فیزیکی و مالی مهم بوده و حتی در بسیاری از موارد، ارزشمندتر از آن‌ها به حساب می‌آیند. همین مسئله، سبد دارایی‌های فکری قدرتمند و فعالیت‌های گسترده در زمینه ثبت و انتشار پتنت را به یکی از مشخصه‌های شرکت‌های فناور موفق و بین‌المللی تبدیل نموده است. البته باید در نظر داشت که پیچیدگی فناوری‌ها و لزوم همکاری و تبادل فناوری بین بازیگران پیشرو هم، موجب شده تا ابزار پتنت، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. مجوزهای بهره‌برداری، یکی از مزایای جانبی سیستم پتنت بوده که امروزه به‌طور فراگیری از سوی شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها و حتی مؤسسات دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توافق «LG InnoTek» و سوژو لکین هم، در زمره همین مبادلات فناورانه محسوب شده که به شکلی گسترده و عجیب رخ داده است.

با خروج «LG InnoTek» از بازار «LED»، دارایی‌های قابل توجه فکری و فیزیکی از این شرکت باقی مانده که به نظر می‌رسد تصمیم مدیران برای فروش و واگذاری آن‌ها جدی است. بنا بر توافق صورت گرفته، چیزی حدود ۱۰ هزار پتنت به رقیب چینی واگذار شده که طبق اسناد مرتبط با دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، ۱۹۶۸ مورد از آن‌ها، «US» پتنت‌های مرتبط با فناوری «LED» است.

با توجه به عدم انتشار هیچ‌گونه بیانیه رسمی از سوی دو شرکت، هنوز از استراتژی استارت‌آپ چینی و تصمیمش برای این سبد پتنت ارزشمند، اطلاعی در دست نیست. با این حال، ممکن است که این دارایی‌ها، برای تجارت در چین و خارج از مرزها (صدور مجوز و درآمدزایی از آن‌ها) استفاده شده و یا این‌که محصول یا محصولاتی مبتنی بر این نوآوری‌های پتنت شده تولید گردد. با توجه به این‌که شرکت کره‌ای، امکانات فراوانی برای تولید «LED» در چین و کره جنوبی داشته و هیچ یک از آن‌ها مورد توجه سوژو لکین قرار نگرفته است، استراتژی صدور مجوز و حتی استفاده جهت ثبت شکایت از ناقضین پتنت، محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

لازم به ذکر است که بر اساس رژیم حقوقی پتنت در کره جنوبی، شرکت‌ها موظف می‌باشند که بخشی از سود حاصل از فروش پتنت را با کارکنان مرتبط با این نوآوری‌ها تقسیم کنند. در همین راستا، انتظار می‌رود که «LG InnoTek»، بخشی از سود ناشی از فروش مالکیت فکری خود را با کارکنان بخش ثبت اختراع و مخترعین پتنت به اشتراک بگذارد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.